Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#320938
Giuseppe Busso έγραψε:Praktiker, 21 ευρώ στην τσέπη, παίρνεις την 3άδα Sonax που έβαλα, βάζεις κάθε μπουκάλι μόνο του πριν κάνεις γέμισμα.
Μόλις βάλεις το καθαριστικό μπεκ, βγαίνεις και πατάς μια 240άρα. Του τα χώνεις για να τα καθαρίσει όλα.


Απαραίτητα σε φουλάρισμα ή και σχεδόν άδειο αν βάλεις 20 λίτρα πχ;
Άβαταρ μέλους
By JBT
#320942 Έτσι για να έχω μια ιδέα για τι κόστος μιλάμε;


(Είχα ρωτήσει Πριν λίγο καιρό κάποιον φίλο μηχανικό που εμπιστεύομαι απόλυτα και με είχε πει ότι από την στιγμή που δεν έχει πειραχτεί το μοτέρ ή δεν κάνει παρατράγουδα, να αποφεύγεται κάτι τέτοιο :hmmm: )
Άβαταρ μέλους
By xenos
#321094 Νομίζω 40-50ευ είναι το κόστος.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#321240 γυρω στο 50αρικο.Σου δινουν και χαρτι με τα αποτελέσματα πριν/μετα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#321241
JBT έγραψε:(Είχα ρωτήσει Πριν λίγο καιρό κάποιον φίλο μηχανικό που εμπιστεύομαι απόλυτα και με είχε πει ότι από την στιγμή που δεν έχει πειραχτεί το μοτέρ ή δεν κάνει παρατράγουδα, να αποφεύγεται κάτι τέτοιο :hmmm: )


να σταματήσεις να του εχεις εμπιστοσυνη.
Το γιατι θα το δεις μολις πας τα μπεκ για καθαρισμα,και δεις πως λειτουργουσαν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#321247 If it works don't fix it βέβαια :lol:

Βασικά μόνο προσοχή στο πού θα πας καθώς έχω ακούσει αρκετές φορές για μπεκ που κάηκαν/χάλασαν από άμπαλους ουρακοτάγκους με σφυριά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#321253
panos2171 έγραψε:
Giuseppe Busso έγραψε:Praktiker, 21 ευρώ στην τσέπη, παίρνεις την 3άδα Sonax που έβαλα, βάζεις κάθε μπουκάλι μόνο του πριν κάνεις γέμισμα.
Μόλις βάλεις το καθαριστικό μπεκ, βγαίνεις και πατάς μια 240άρα. Του τα χώνεις για να τα καθαρίσει όλα.


Απαραίτητα σε φουλάρισμα ή και σχεδόν άδειο αν βάλεις 20 λίτρα πχ;


Κάνει για 50-60 λίτρα καυσίμου.

Εν τω μεταξύ όλα τα παραπάνω σε συνδυασμό με 100στάρα βενζίνη.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#331637 Ένας γνωστός έκανε καθαρισμό στα μπεκ μόνος του, κάτι μου έλεγε για μια σύριγγα που χωράει το μπεκ, ψέκαζε με ένα καθαριστικό για καρμπιρατέρ της Wurth, πήρε ένα 12βολτο τροφοδοτικό και δώσε και πάρε και γύρνα και φέρε :lol:
Απ'όσο ξέρω, αυτά πρέπει να ρυθμιστούν πάλι, ή όχι;
Υπάρχει κάποιο όριο (χιλιόμετρα πχ) που πρέπει να κάνουμε καθαρισμό ή αφού δουλεύει οκ το αφήνουμε;
Κόστος περίπου ξέρουμε;
Έχει κάποιος κανά γνωστό στην Αθήνα/Αττική που αναλαμβάνει; Να πάμε συστημένοι για σωστή δουλειά...
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#331729
Dodger έγραψε:Ένας γνωστός έκανε καθαρισμό στα μπεκ μόνος του, κάτι μου έλεγε για μια σύριγγα που χωράει το μπεκ, ψέκαζε με ένα καθαριστικό για καρμπιρατέρ της Wurth, πήρε ένα 12βολτο τροφοδοτικό και δώσε και πάρε και γύρνα και φέρε :lol:
Απ'όσο ξέρω, αυτά πρέπει να ρυθμιστούν πάλι, ή όχι;
Υπάρχει κάποιο όριο (χιλιόμετρα πχ) που πρέπει να κάνουμε καθαρισμό ή αφού δουλεύει οκ το αφήνουμε;
Κόστος περίπου ξέρουμε;
Έχει κάποιος κανά γνωστό στην Αθήνα/Αττική που αναλαμβάνει; Να πάμε συστημένοι για σωστή δουλειά...




Αυτο εκανε ο γνωστος σου

Άβαταρ μέλους
By Dodger
#331752 Οπότε τι κάνω; Να το πάω για καθαρισμό; Έχω 162,000km... Έχουμε κανά γνωστό/καλό/σωστό επαγγελματία;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#412647 Μιλοντας σημερα με τον υπευθυνο μηχανικο της Φιατ για το Ντηζελ 500ακι 95 αλογων, μου ειπε οτι το μονο που πρεπει να προσεχει ειναι το πετρελαιο που βαζει να ειναι καλο, γιατι τα μπεκ εαν παθουν ζημια ειναι ακριβα και δεν σηκωνουν καθαρισμο!! Πρπει να αλλαχθουν... υπαρχει γνωση για το τι μπεκ κυκλοφορουν και αν καποια ειναι καλυτερα απο αλλα?? Το αμαξι εχει 25000 χλμ και προς το παρων κανενα θεμα αλλα ετσι που μου το ειπε ηταν πολυ απολυτος για το αν σηκωνει κατι και να μην αλλαχθουν...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#412653 Δεν κατάλαβα τι ακριβώς ψάχνεις. Θέλεις άλλα μπεκ από του κατασκευαστή;
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#412692 Εγώ κατάλαβα ότι θέλει να δει τι κυκλοφορεί από μπεκ και τι τιμές παίζουν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#412776 Ο κατασκευαστής λέει ότι δεν επισκευάζονται εάν πάθουν κάτι και ο λογαριασμός ειναι1200+ εδώ λέτε για καθαρισμούς κλπ, οπότε δεν τα αλλάζεις με ψηλό κόστος.
Εάν όμως τα αλλάξεις υπάρχουν καλύτερα σε ποιότητα??