Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#320799
panos2171 έγραψε:Έχει νόημα η μπα;


Έδωσα 21 ευρώ και για τα 3. Τι να σου πω. Μια φορά τη χρονιά να το κάνεις, καλά είναι. Πιες 2 ποτά λιγότερο στην επόμενη έξοδο.
Μη με ρωτάς να σου πω αν πήρε 1 ίππο, μισό κιλό ροπή, αν καθάρισε μπεκ κλπ. Θα είναι παπάτζα και αυθαίρετο συμπέρασμα.
Υποθετικά κάτι θα κάνει. Αν ισχύει, είναι άλλο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#320816 Πριν μια ...οκταετία, που βούλωσαν τα μπεκ του Clio, μου τα "ξεβούλωσαν" (έναντι ...22€) στην αντιπροσωπεία και μου πρότειναν, να βάζω κάποιο καθαριστικό μπεκ, όπερ και έκανα μια φορά τον χρόνο (έπαιρνα από το Πράκτικερ αυτά που ανέφερε ο Busso) .
Στο Focus δεν έχω βάλει μέχρι στιγμής και θα 'θελα να ρωτήσω (αν κάποιος γνωρίζει), αν χρειάζεται το χωνί (που δεν ξέρω καν αν το έχω), για να "διαρραγεί" ( :shifty: ) το αντικλεπτικό "Easy Fuel" στόμιο που έχει βάλει η Φορδ...

(στόμιο)
Εικόνα

(χωνί)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#320821 Συνήθως αυτά τα μαντζούνια είναι σε συσκευασία που έχει μακρύ λαιμό για να χύνεται το υγρό :shifty: ευκολα.
Εικόνα
Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα ,αν και για πιο σιγουριά εγώ θα έκοβα το κομμάτι που βιδώνει το καπάκι ,σκέψου να κολλήσουν εκεί οι βόλτες και να μην βγαίνει :lol:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#320830 αυτά τα πορτακια δεν κλεινουν στεγανα,εχω βαλει σε αυτοκινητο που εχει μεινει από βενζινη χωρις να ανοιξω το πορτακι.Απλα θελει σιγά-σιγά.Το αν θα μπορέσεις να το βαλεις σιγα-σιγα :shifty: το υγρο :shifty: εχει να κανει και ποσο βαθυς είναι ο λαιμος :shifty: ,εσα στο πορτακι της βενζίνης.Σε καποια αυτοκίνητα βολεβει γιατι δεν είναι μεσα χωμενο βαθια.
Και μπουκαλακιμε νερο 500 μλ εάν κοψεις τον πατο :shifty: γινεται μια χαρα χωνακι σε ωρα εκτακτης ανάγκης.
Το πορτακι το κρατας ανοιγμενο και με ένα καλαμακι/λεπτο ξυλακι κλπ.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#320834
dimviii έγραψε:αυτά τα πορτακια δεν κλεινουν στεγανα,εχω βαλει σε αυτοκινητο που εχει μεινει από βενζινη χωρις να ανοιξω το πορτακι.Απλα θελει σιγά-σιγά.Το αν θα μπορέσεις να το βαλεις σιγα-σιγα :shifty: το υγρο :shifty: εχει να κανει και ποσο βαθυς είναι ο λαιμος :shifty: ,εσα στο πορτακι της βενζίνης.Σε καποια αυτοκίνητα βολεβει γιατι δεν είναι μεσα χωμενο βαθια.
Και μπουκαλακιμε νερο 500 μλ εάν κοψεις τον πατο :shifty: γινεται μια χαρα χωνακι σε ωρα εκτακτης ανάγκης.
Το πορτακι το κρατας ανοιγμενο και με ένα καλαμακι/λεπτο ξυλακι κλπ.

Τα ford έχουν ένα περίεργο συστημα στο στόμιο.Δεν είναι κλασσικό πορτάκι

Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#320882 Και εγώ έβαλα 3 τέτοια καθαριστικά της liqui molly. Δεν περίμενα να δω παπάντζες αλλά ψυχολογικά είναι μια καλή κίνηση...!


< >
Άβαταρ μέλους
By JBT
#320903 Ρε σεις Έτσι όπως πάει θα με κάνετε να βάλω κι εγώ :hmmm:













Oh wait έχω Χοντα :lol:

Νταξ σοβαρά πάντως δεν πιστεύω ότι θα της κάνει κακό. Έχει και 160000 χλμ πλέον :inlove: ετοιμάζομαι για αλλαγή λαδιών οπότε τώρα είναι η ευκαιρία.

Τι προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#320904
JBT έγραψε:
Τι προτείνετε;


να πας να καθαρισεις τα μπεκ εκτος αυτοκινητου.Η μακα που εχει πιασει στα 160κ χλμ δεν φευγει με κανενα καθαριστικο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#320907 Praktiker, 21 ευρώ στην τσέπη, παίρνεις την 3άδα Sonax που έβαλα, βάζεις κάθε μπουκάλι μόνο του πριν κάνεις γέμισμα.
Μόλις βάλεις το καθαριστικό μπεκ, βγαίνεις και πατάς μια 240άρα. Του τα χώνεις για να τα καθαρίσει όλα.
Άβαταρ μέλους
By JBT
#320910
dimviii έγραψε:
JBT έγραψε:
Τι προτείνετε;


να πας να καθαρισεις τα μπεκ εκτος αυτοκινητου.Η μακα που εχει πιασει στα 160κ χλμ δεν φευγει με κανενα καθαριστικο.


Πού θα βρω τέτοιο πράγμα; Πώς το ζητώ;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#320915 στα συνεργεια αυτκινητων/εξουσιοδοτημένα,ζητας καθαρισμο μπεκ,να τα βγαλουν και να τα στειλουν σε κατάστημα που κανουν αυτή τη δουλεια.Θα τα ογκομετρησουν εκτος από καθαρισμο,θα γινει ελεγχος εάν εχουν σωστη ομπρελα κλπ.
Δε είναι μεγαλο κοστος.