Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#473614
edmond έγραψε:Ασφάλεια όμως σε τι; "Δική" σου υπαιτιότητα δεν ήταν;
Κάποιες εταιρίες, όπως η goodyear/dunlop και η pirelli νομίζω καλύπτουν αντικατάσταση ελαστικου που δεν επισκευάζεται μέχρι κάποιο χρονικό όριο/χιλιόμετρα μετά την αγορά. Η Bridgestone νομίζω δίνει έκπτωση

< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#473616 Επειδή είχα αυτή την εγγύηση δεν καλύπτει προφανώς υπαιτιοτητα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#473625
elteo έγραψε:Επειδή είχα αυτή την εγγύηση δεν καλύπτει προφανώς υπαιτιοτητα.


καλυπτει.Παλια ειχα περασει στης αδελφης μου, που εσχισε σχεδον ολοκαινουριο ελαστικο. Αποζημιωσαν σχεδον 80%
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#473627
elteo έγραψε:Επειδή είχα αυτή την εγγύηση δεν καλύπτει προφανώς υπαιτιοτητα.
https://superservicehellas.gr/εγγύηση/#.WlkNEzOgfqA
Εγώ καταλαβαίνω ότι και αν συμβεί

< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#473631 Ναι εγω το προκάλεσα.
Τεσπα μόλις είδα και το συμβόλαιο από την ασφάλεια μου και καλύπτει αντικατάσταση ελαστικού.

Κατι από τα δυο ισως με καλύψει. Ευτυχώς δεν είναι ακριβό όποτε... αν δεν με καλύψει θα το κάνω εγω και τέλος.

Χρήσιμο το TPMS πάντως.


< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#473672 Στα dunlop που έβαλα πέρσυ μου έδωσαν αυτή την ασφάλεια για ενα χρόνο. Κάλυπτε όμως κάποια αστοχία των ελαστικών, όχι κάποια ζημιά που θα έκανα με δική μου υπαιτιότητα. Τεσπα.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#473679
edmond έγραψε:Στα dunlop που έβαλα πέρσυ μου έδωσαν αυτή την ασφάλεια για ενα χρόνο. Κάλυπτε όμως κάποια αστοχία των ελαστικών, όχι κάποια ζημιά που θα έκανα με δική μου υπαιτιότητα. Τεσπα.


Μια από τα ίδια.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#473772 Αυτό μας έλειπε να μην κάλυπτε αστοχία, δική τους δηλαδή υπαιτιότητα!

Η Bridgestone μου είχε δώσει πλήρη εγγύηση πλήρους αντικατάστασης τους πρώτους 6 μήνες ακόμα και από κακόβουλη ενέργεια και από εκεί και πέρα μεγάλη έκπτωση για τους επόμενους έξι μήνες.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#474337
kostis20 έγραψε:Μπήκαν σήμερα λοιπόν Dunlop sport Maxx rt2.245/45/17Εικόνα

< A3003 >

Μετά από 1500km σε όλους τους τύπους δρόμου ,ακόμα και σε χιόνι, άριστες εντυπώσεις.
Η διαφορά είναι τέτοια που νομίζω πως άργησα να κάνω την αλλαγή τελικά. :ninja:
Λες και οδηγώ καινούριο αμάξι ,θόρυβος ,άνεση ,φρενάρισμα... :thumbsup:
Απορώ τι οδηγάνε όλοι αυτοί με τα λιωμένα λάστιχα που βλέπω κάθε μέρα στους δρόμους.
:omg:
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#474360
vagmann έγραψε:
kostis20 έγραψε:Τα μπροστινά Dunlop sport Maxx rt2 μετά από 45000km στο Α5 χωρίς να γίνει μπρος πίσω.
Λάθος μου γιατι τα πίσω είναι σε πολύ καλυτερη κατάσταση...
Τα νιώθω να γλιστράνε πλέον αλλά σκέφτομαι μήπως με βγάλουν 2-3000km ακόμα.Τι λέτε?


< A3003 >


Ενοειται οτι πας για αλλαγη ΧΤΕΣ Κωστα!Δε ρισκαρεις αυτο το αυτοκινητο τοσο παλια λαστιχα...
Εγω μετα τα υπεροχα dunlop που ειχε ως αρχικη τοποθετηση εμεινα εξισου ευχαριστημενος με τα goodyear assymetric 2 (εχει βγει το 3 φετος)εδω και 3 χρονια.
Σκαντζα καθε 10Κ το πολυ,ισως και νωριτερα σε βαρυ προσθιοκινητο οπως το Α5 .
Μην ξεχναμε petrolheads(chic) οτι τα ελαστικα μας ειναι το μοναδικο σημειο επαφης του αυτοκινητου μας με την ασφαλτο,και αυτο ΔΕΝ παιρνει καμια εκπτωση/παραταση!


Απο το Σεπτεβριο στα λεγα.... :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#474445
vagmann έγραψε:
vagmann έγραψε:
kostis20 έγραψε:Τα μπροστινά Dunlop sport Maxx rt2 μετά από 45000km στο Α5 χωρίς να γίνει μπρος πίσω.
Λάθος μου γιατι τα πίσω είναι σε πολύ καλυτερη κατάσταση...
Τα νιώθω να γλιστράνε πλέον αλλά σκέφτομαι μήπως με βγάλουν 2-3000km ακόμα.Τι λέτε?


< A3003 >


Ενοειται οτι πας για αλλαγη ΧΤΕΣ Κωστα!Δε ρισκαρεις αυτο το αυτοκινητο τοσο παλια λαστιχα...
Εγω μετα τα υπεροχα dunlop που ειχε ως αρχικη τοποθετηση εμεινα εξισου ευχαριστημενος με τα goodyear assymetric 2 (εχει βγει το 3 φετος)εδω και 3 χρονια.
Σκαντζα καθε 10Κ το πολυ,ισως και νωριτερα σε βαρυ προσθιοκινητο οπως το Α5 .
Μην ξεχναμε petrolheads(chic) οτι τα ελαστικα μας ειναι το μοναδικο σημειο επαφης του αυτοκινητου μας με την ασφαλτο,και αυτο ΔΕΝ παιρνει καμια εκπτωση/παραταση!


Απο το Σεπτεβριο στα λεγα.... :s_tongue

Είχες δίκιο! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By citastak
#474669 ΈΒαλα τα Goodyear efficient grip performance σε 206/60/16 (Volvo V40 D2) με 365 ευρώ.
Πετάχτηκαν τα contieco πρώτης τοποθέτησης (46 χιλ χλμ - ακριβώς 3ετίας). Τα μπροστινά είχαν μεγάλη φθορά (λόγο βάρους προφανώς) ενώ τα πίσω ήταν σε πολύ καλύτερη κατάσταση.
Πρώτες εντυπώσεις, όπως αναμενόταν, διαφορά σε θόρυβο, αίσθηση, ποιότητα κύλισης.

Επόμενο βήμα κατά τον Μάιο να αλλαχθούν τα crossclimate στο Mini Cooper S (!)