Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703635 Άσε που με το ρυθμό που τα αλλάζω, μικρή σημασία έχουν οι εβδομάδες
Απλά να ξέρω, μη μας πιάνουν κότσο.

< >
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#703636 ειδικός δεν είμαι :lol: αλλά υποτίθεται τα λάστιχα γίνονται καλύτερα μετά από κάνα 6μηνο από την ημ.παραγωγής. Κάτι σχετικό με τον βουλκανισμό.
Θα ήθελα ίδια ημ.στην τετράδα για να έχω ακριβώς τις ίδιες συνθήκες και πρώτες ύλες παραγωγής και συνθήκες φύλαξης , όχι για θέματα γήρανσης και διαφορα ηλικίας.
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 20 Απρ 2021, 10:56, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By g8777
#703637
Scotch έγραψε:Άσε που με το ρυθμό που τα αλλάζω, μικρή σημασία έχουν οι εβδομάδες
Απλά να ξέρω, μη μας πιάνουν κότσο.

< >

Μιλάμε για ελαστικά εξαμήνου. Τί κότσο να σε πιάσουν; Φρέσκο πράγμα έχει ο λαστιχας σου δεδομένων των συνθηκών.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#704311 Ο κύβος ερρίφθη.
Στο μυαλό μου προκρίθηκαν 2 ελαστικά:

α) Michelin Pilot Sport4 225/40/ZR18 92Y XL
β) Goodyear Eagle F1 Assymetric5 225/40/R18 92Y XL

Η τελική απόφαση όμως ήταν τα Michelin, ίσως τα είχα ήδη επιλέξει στο μυαλό μου μάλιστα.

Βρέθηκαν από σπόντα γιατί αλλιώς πήγαινε για 11 Μάη και έτσι θα έχανα το δωράκι της Michelin, που θα σας πω παρακάτω.
Είναι 9ης εβδομάδας του 2021. Πιο φρέσκο ελαστικό δεν έχω ξαναβάλει σε αυτοκίνητο.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εδώ το αμάξι με τα εργοστασιακής τοποθέτησης Bridgestone S001 έπειτα από 31.245χλμ.
Αλλά και μερικές λεπτομέρειες όπως τα εμπρός τακάκια και ο κωδικός τους, οι δίσκοι, οι ζάντες μάρκας Ronal αλλά και η multilink του Λέοντα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Έγινε ίσιωμα και στις 2 εμπρόσθιες ζάντες γιατί είχαν στραβώσει λίγο εσωτερικά.


Σχεδόν έτοιμος. Φύγαμε και για μια ευθυγράμμιση.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Αριστερά οι παλαιές τιμές, δεξιά οι νέες

Εικόνα

Έτοιμος...

Εικόνα


Όπως είχα γράψει, ισχύει το πρόγραμμα Michelin Εγγύηση Plus για 12 μήνες και για αντικατάσταση μέχρι 2 ελαστικά, στο οποίο έκανα ήδη εγγραφή.
Αλλά και θα μου εγκριθεί μια δωροεπιταγή αξίας 60€ για το Πλαίσιο επειδή έκανα την αγορά εντός Απρίλη που τρέχει η εν λόγω προωθητική.

Η τιμή των ελαστικών ήταν στα 410€ και η τοποθέτηση/ζυγοστάθμιση/ευθυγράμμιση ήταν ας πούμε δώρο λόγω λόγω γνωριμίας.
Το ίσιωμα στις ζάντες ήταν 25€ έκαστη αλλά μου τις άφησε στα 20€ τη μία. Άρα 40 σύνολο για το ίσιωμα και γενικό σύνολο 450€.


Εντυπώσεις ιδιαίτερες δεν έχω, μιας και έκανα μόνο 3χλμ για το σπίτι, αλλά ήδη βελτιώθηκε η βαβούρα και το μόνο πράγμα που κατάλαβα, έστω και σε χλμ/ώρα πόλης, είναι το φρενάρισμα. Θα το έλεγα και εντυπωσιακό. Νόμιζα ότι άλλαξα φρένα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#704317 Μεγειες Μπούσσε.
Καλά το φρενάρισμα αλλάζει πάντα άμεσα με τα κανουρια λάστιχα, ειδικα αμα τα αλλα ηταν στα τελευταία τους και γλιστρούσαν για πλάκα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#704318 Με γεια!

Αυτό με τη δωροεπιταγή από το ΠΛΑΙΣΙΟ μου το ανέφεραν κι εμένα στη λαστιχερί, όταν άλλαξα τα λάστιχα στο smart και ρώτησα για λάστιχα για το lexus. Τι βάθος χρόνου εξαργύρωσης έχει άραγε;

Μου πρότειναν τα cross climate suv για το lexus. Εγκρίνουμε; Τώρα έχω continental sc5 suv, αλλά έχουν συμπληρώσει 5ετία και 52.000km (σαν καινούργια ωστόσο τα αισθάνομαι).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#704333
Scotch έγραψε:Με γεια!

Αυτό με τη δωροεπιταγή από το ΠΛΑΙΣΙΟ μου το ανέφεραν κι εμένα στη λαστιχερί, όταν άλλαξα τα λάστιχα στο smart και ρώτησα για λάστιχα για το lexus. Τι βάθος χρόνου εξαργύρωσης έχει άραγε;

Μου πρότειναν τα cross climate suv για το lexus. Εγκρίνουμε; Τώρα έχω continental sc5 suv, αλλά έχουν συμπληρώσει 5ετία και 52.000km (σαν καινούργια ωστόσο τα αισθάνομαι).



Ευχαριστώ παίδες.


Για το βάθος χρόνου της δωροεπιταγής, έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάποια πληροφορία.


Τα CrossClimate SUV πήρα το "ρίσκο" και τα έβαλα στο Τiguan πριν 2+ χρόνια.
Ρίσκο γιατί είναι 4 εποχών. Αλλά έχουν πιο "θερινά" χαρακτηριστικά από ότι "χειμερινά".
Ο πατέρας μου είναι υπερευχαριστημένος.

Επανέρχομαι στα ελαστικά του Λέοντα. Και εγώ έτσι έλεγα. Μόλις έκανες λίγα χλμ και ειδικά αυτό το μήνα μόλις σταμάτησαν τα χιόνια και τα κρύα και η θερμοκρασία σκαρφάλωσε στους 20, το τελειωμένο Bridgestone κράταγε. Απλά μόλις βάλεις το καινούριο, καταλαβαίνεις αμέσως τη διαφορά παλιού vs νέου.

Τσέκαρε και τα Pirelli Scorpion Verde All Season
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#704336 Μπράβο, ανέφερα τα Pirelli στον λαστιχά και μου είπε ότι είναι και αυτά πολύ καλά, αλλά θεωρεί top τα CrossClimate SUV εφόσον θέλω να πατάω και λίγο χιόνι. Μάλιστα μου είπε πως και στο δικό του αυτά έχει βάλει και είναι και αυτός πολύ ευχαριστημένος. Για τα continental απλά με ρώτησε αν είμαι ευχαριστημένος, χωρίς σχόλιο. Απλά είπε πως τα continental είναι 100% δρόμου, ενώ τα CrossClimate είναι 90% δρόμου, 10% χιονιού/λάσπης.

Ξέχασα να αναφέρω πως το smartάκι πατάει σαφώς καλύτερα τώρα (εντάξει, εκεί κατάλαβα μια διαφορά) με τα Bridgestone T005. Είναι και λίγο φαρδύτερα τα μπροστινά, σε σχέση με αυτά που φορούσε, κι αυτό σε συνδυασμό με το ότι είναι καινούργια, είναι εμφανής η διαφορά σε φρενάρισμα και στροφές.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#704340
Giuseppe Busso έγραψε:
Scotch έγραψε:Με γεια!

Αυτό με τη δωροεπιταγή από το ΠΛΑΙΣΙΟ μου το ανέφεραν κι εμένα στη λαστιχερί, όταν άλλαξα τα λάστιχα στο smart και ρώτησα για λάστιχα για το lexus. Τι βάθος χρόνου εξαργύρωσης έχει άραγε;

Μου πρότειναν τα cross climate suv για το lexus. Εγκρίνουμε; Τώρα έχω continental sc5 suv, αλλά έχουν συμπληρώσει 5ετία και 52.000km (σαν καινούργια ωστόσο τα αισθάνομαι).



Ευχαριστώ παίδες.


Για το βάθος χρόνου της δωροεπιταγής, έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάποια πληροφορία.


Τα CrossClimate SUV πήρα το "ρίσκο" και τα έβαλα στο Τiguan πριν 2+ χρόνια.
Ρίσκο γιατί είναι 4 εποχών. Αλλά έχουν πιο "θερινά" χαρακτηριστικά από ότι "χειμερινά".
Ο πατέρας μου είναι υπερευχαριστημένος.

Επανέρχομαι στα ελαστικά του Λέοντα. Και εγώ έτσι έλεγα. Μόλις έκανες λίγα χλμ και ειδικά αυτό το μήνα μόλις σταμάτησαν τα χιόνια και τα κρύα και η θερμοκρασία σκαρφάλωσε στους 20, το τελειωμένο Bridgestone κράταγε. Απλά μόλις βάλεις το καινούριο, καταλαβαίνεις αμέσως τη διαφορά παλιού vs νέου.

Τσέκαρε και τα Pirelli Scorpion Verde All Season


H δωροεπιταγη ειναι απο την Μισελιν ή το μαγαζι;

Φθηνα ειναι τα λαστιχα στην Ελλαδα.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#704354 Αν δεν ισιωνε τις ζαντες, θα τον χρεωνε 40 την τοποθετηση/ευθυγραμμιση/ζυγοσταθμιση. Παλι τα ιδια θα ειχε δωσει, και θα εφευγε με στραβες ζαντες :iconcool: