Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746831
rocsta έγραψε:Τελικά 155/80 ή 175/70; Καλοτάξιδος!

Το δευτερο. Ευχαριστω, να 'σαι καλα! :s_howdy

Ευχαριστω uncle_nontas :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#748205
Aπολαύστε την οδήγηση στο έπακρο με το ελαστικό MICHELIN Pilot Sport 5.

Απολαύστε την οδήγηση στο έπακρο και ενισχύστε τις σπορ επιδόσεις που φτιάχτηκαν να διαρκούν, με το ελαστικό MICHELIN Pilot Sport 5, που έχει σχεδιαστεί για να προσφέρει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.(1).

Σπορ καλοκαιρινό ελαστικό MICHELIN 5ης γενιάς
Σχεδιασμένο για άριστη διάρκεια ζωής και επιδόσεις που αντέχουν στο χρόνο (1)
Κατασκευασμένο να προσφέρει αποκρίση υψηλού επίπεδου για οδηγική ακρίβεια(2)
Μεγιστοποιεί την πρόσφυση και το φρενάρισμα σε βρεγμένο και στεγνό οδόστρωμα(3)
Οι υψηλές επιδόσεις συναντούν την άψογη αισθητική


https://www.michelin.gr/auto/tyres/mich ... XngKKiP8dw

Ήρθε η λαστιχάρα...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#748259
Νίκος Παππάς έγραψε:
rocsta έγραψε:Τελικά 155/80 ή 175/70; Καλοτάξιδος!

Το δευτερο. Ευχαριστω, να 'σαι καλα!

Πήρα προχθές για το δικό μου, 155/80 Gislaved UrbanSpeed στα 180€. Ίσως η λιανική να είναι προς το 200άρι για αυτά.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#748261
rocsta έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:
rocsta έγραψε:Τελικά 155/80 ή 175/70; Καλοτάξιδος!

Το δευτερο. Ευχαριστω, να 'σαι καλα!

Πήρα προχθές για το δικό μου, 155/80 Gislaved UrbanSpeed στα 180€. Ίσως η λιανική να είναι προς το 200άρι για αυτά.

Απο μια ματια που εριξα γυρω στα 70€ το τεμαχιο!

Πολυ ευχαριστημενος απο τα rainexpert 3 μου. Σε στεγνο δεν τα εχω δει τι κανουν, πως κρατανε κλπ αλλα στο υγρο, βρεγμενο ειναι αψογα! Ουτε υποψια γλυστρηματος ακομα και σε αποτομο φρεναρισμα
Άβαταρ μέλους
By uncle_nontas
#748373
Νίκος Παππάς έγραψε:Πολυ ευχαριστημενος απο τα rainexpert 3 μου. Σε στεγνο δεν τα εχω δει τι κανουν, πως κρατανε κλπ αλλα στο υγρο, βρεγμενο ειναι αψογα! Ουτε υποψια γλυστρηματος ακομα και σε αποτομο φρεναρισμα


Και στο στεγνό η ίδια λαστιχαρα είναι. Grip απ το μηδέν χωρίς να χρειαστεί ζέσταμα... Ότι πρέπει για πόλη.

< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#748424 Εικόνα
Εικόνα
Ήρθαν επιτέλους τα λαστιχακια, δυο από Πολωνία (30/21 από 50€) και δυο από Γερμανία (41/21 από 65€).
Έχουν μαλακά πλαϊνά και μου αρέσει αυτό, επίσης ήθελα λίγο τακουνάκι γιατί μπαίνω σε λάσπες και χορτάρι, θα δοκιμαστούν σύντομα κι εκεί…


< >
Άβαταρ μέλους
By elvet
#748538
bebes έγραψε:Ήρθαν επιτέλους τα λαστιχακια, δυο από Πολωνία (30/21 από 50€) και δυο από Γερμανία (41/21 από 65€).
Έχουν μαλακά πλαϊνά και μου αρέσει αυτό, επίσης ήθελα λίγο τακουνάκι γιατί μπαίνω σε λάσπες και χορτάρι, θα δοκιμαστούν σύντομα κι εκεί…

< >

Μέχρι να δω τη διάσταση και να καταλάβω ότι δεν είναι για το Subaru, έπαθα με τις τιμές :lol:
Άβαταρ μέλους
By glf
#748545 Εγώ φέτος φοράω Uniroyal χειμερινά. Πολύ μαλακά πλαϊνά για τα γούστα μου αλλά έτσι πρέπει για σωστό χιονολαστιχο.
Ήδη ψιλοεστρωσε έξω, είχα και σωστό timing
Για 14αρια στο 106 λέω.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#748566
elvet έγραψε:
bebes έγραψε:Ήρθαν επιτέλους τα λαστιχακια, δυο από Πολωνία (30/21 από 50€) και δυο από Γερμανία (41/21 από 65€).
Έχουν μαλακά πλαϊνά και μου αρέσει αυτό, επίσης ήθελα λίγο τακουνάκι γιατί μπαίνω σε λάσπες και χορτάρι, θα δοκιμαστούν σύντομα κι εκεί…

< >

Μέχρι να δω τη διάσταση και να καταλάβω ότι δεν είναι για το Subaru, έπαθα με τις τιμές :lol:

χαχα, δεν ανέφερα λεπτομέρειες γιατι μερικά ποστ παραπάνω είχα γράψει αρκετά.
Για το Agila είναι.
Του Subaru τα χειμερινα κοστίζουν 370€, BF Goodrich G force 2 αν θυμαμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#748968 Κοιτάω να δω τι επιλογές υπάρχουν σε 185/55/15 - α' ποιότητας - για την αντικατάσταση των ελαστικών του Fiat 500 σε περίπτωση που το αγοράσουμε.
Προς έκπληξή μου, οι τιμές που έλαβα για "οικολογικά" ελαστικά Michelin/Bridgestone/Continental ήταν της τάξης των 360-380 €.
Ακριβότερα από τα 205/55/16 του Golf μου.
Προφανώς δεν είναι ιδιαίτερα εμπορική η διάσταση.
Υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστη εναλλακτική σε αυτή τη διάσταση (185/55/15), σε καλής ποιότητας ελαστικό, κατά προτίμηση μη οικολογικό;
Εναλλακτικά, μπορεί να τοποθετηθεί κάποια 'κοντινή" αλλά πιο εμπορική-οικονομική διάσταση;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#748978
ArrowsFA1 έγραψε:Κοιτάω να δω τι επιλογές υπάρχουν σε 185/55/15 - α' ποιότητας - για την αντικατάσταση των ελαστικών του Fiat 500 σε περίπτωση που το αγοράσουμε.
Προς έκπληξή μου, οι τιμές που έλαβα για "οικολογικά" ελαστικά Michelin/Bridgestone/Continental ήταν της τάξης των 360-380 €.
Ακριβότερα από τα 205/55/16 του Golf μου.
Προφανώς δεν είναι ιδιαίτερα εμπορική η διάσταση.
Υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστη εναλλακτική σε αυτή τη διάσταση (185/55/15), σε καλής ποιότητας ελαστικό, κατά προτίμηση μη οικολογικό;
Εναλλακτικά, μπορεί να τοποθετηθεί κάποια 'κοντινή" αλλά πιο εμπορική-οικονομική διάσταση;


Semperit Speed Life 3

2021 ADAC Summer Tyre Test
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#748980 Ευχαριστώ Saxon. To test πάντως αφορά 205/55/16 αλλά υποθέτω βγαίνουν συμπεράσματα και για τις λοιπές διαστάσεις.

Από εδώ καταλαβαίνω καλά ότι το 185/60/15 είναι "συγγενής" διάσταση;
https://www.tacomaworld.com/tirecalc?ti ... -185-60r15
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#748983
ArrowsFA1 έγραψε:Από εδώ καταλαβαίνω καλά ότι το 185/60/15 είναι "συγγενής" διάσταση;
Διόρθωσα το λινκ... Δεν είναι συγγενής διάσταση. Μπορείς να πας σε 175/60/15 ή 195/50/15 με σχετική ασφάλεια. Προσωπικά θα εμένα στις εργοστασιακές διαστάσεις.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#749104
ArrowsFA1 έγραψε:Κοιτάω να δω τι επιλογές υπάρχουν σε 185/55/15 - α' ποιότητας - για την αντικατάσταση των ελαστικών του Fiat 500 σε περίπτωση που το αγοράσουμε.
Προς έκπληξή μου, οι τιμές που έλαβα για "οικολογικά" ελαστικά Michelin/Bridgestone/Continental ήταν της τάξης των 360-380 €.
Ακριβότερα από τα 205/55/16 του Golf μου.
Προφανώς δεν είναι ιδιαίτερα εμπορική η διάσταση.
Υπάρχει κάποια πρόταση για αξιόπιστη εναλλακτική σε αυτή τη διάσταση (185/55/15), σε καλής ποιότητας ελαστικό, κατά προτίμηση μη οικολογικό;
Εναλλακτικά, μπορεί να τοποθετηθεί κάποια 'κοντινή" αλλά πιο εμπορική-οικονομική διάσταση;
Δες falken με καλούς δείκτες σε φρένα κατανάλωση. Είναι ιαπωνική και 5η στη παγκόσμια αγορά.
Για πιο φτηνό δες kleber και μετα kormoran