Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#670063 Κάθε μάρκα βγάζει διαφορετικά μοντέλα και κάθε λάστιχο κάθεται διαφορετικά σε κάθε αυτοκίνητο. Από το 2015 έχω κάνει κάμποσες χιλιάδες χιλιόμετρα με Bridgestone Τuranza T003 και κάπως λιγότερα με Τ005 σε peugeot 308. Το λάστιχο είναι εξαιρετικό πάνω στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο καθώς είναι προσθιόβαρο και ένας σκληρός σκελετός βοηθάει στο στρίψιμό του ενώ το κάπως σκληρό πέλμα του βοηθάει στο να μην υπερθερμαίνεται από τη μια και να μην έχει μεγάλη φθορά από την άλλη, ωστόσο είναι κάπως θορυβώδες. Αυτό το λάστιχο στο ΜΧ5 είναι για τα μπάζα τελείως γιατί δε μπορεί για κανένα λόγο να το ζεστάνει, δεν υπάρχει κάτοχος ΜΧ5 που να έμεινε ευχαριστημένος από Turanza.

Στην τελευταία αλλαγή του 308 μπήκανε τα continental contact 6. Εξαιρετικό λάστιχο για cruising όντας αθόρυβο άρα και μαλακό. Ζεσταίνεται άμεσα και κρατάει καλά ωστόσο το καλοκαίρι παραζεσταίνεται σε σημείο που το ξεχνάς για σβέλτη οδήγηση. Επίσης βλέποντας λευκό το προφίλ του αρκετά πιο πάνω από εκεί που έρχεται σε επαφή με το έδαφος καταλαβαίνω ότι μαγουλιάζει έντονα. Είναι κατάλληλο για το εν λόγω αυτοκίνητο με τη χρήση που του κάνω; Σαφώς και όχι. Είναι κακό λάστιχο; Σαφώς και όχι. Κανένα πρωτοκλασάτο ελαστικό δεν είναι κακό αρκεί να μπει εκεί που του ταιριάζει περισσότερο.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#670066
panos2171 έγραψε:... Είναι κατάλληλο για το εν λόγω αυτοκίνητο με τη χρήση που του κάνω; Σαφώς και όχι. Είναι κακό λάστιχο; Σαφώς και όχι. Κανένα πρωτοκλασάτο ελαστικό δεν είναι κακό αρκεί να μπει εκεί που του ταιριάζει περισσότερο.
Ακριβώς αυτό που έλεγα/εννοούσα πιο πριν.
sknipper έγραψε:...Αυτό δεν τα κάνει κακά λάστιχα αλλά ίσως τα κάνει ακατάλληλα για πολλούς που δεν τα χρησιμοποιούν έτσι.
Η έννοια της καταλληλότητας.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#670134 Εμπειρία από Bridjestone T005 κανείς;;; :hmmm:

@Panos2171;

για το Fiesta της Gianikαινας θέλω , 195/50/15...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#670159 Για ποιο λόγο αυτό το λάστιχο, σ'αυτό το αυτοκίνητο; Αν θυμάμαι, κάνετε ελάχιστα χιλιόμετρα. Βάλε ένα Dunlop που είναι πιο μαλακό και άνετο, κι ας μην βγάζει χιλιόμετρα.
http://www.xoimes.gr/elastiko/dunlop/sp ... e/79/86766
Και τα Pirelli βλέπω στην ίδια τιμή:
http://www.xoimes.gr/elastiko/pirelli/p ... 116/103171
Ενώ αν θέλεις να γλιτώσεις λίγα ευρώ, έχει και BF Goodrich
http://www.xoimes.gr/elastiko/bfgoodric ... /667/96863

Και άλλες πολλές επιλογές. Δεν βλέπω γιατί να προτιμήσεις τα Bridgestone για το συγκεκριμένο αμάξι και χρήση.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#670166 Καλά θυμάσαι...
τα καθημερινά χλμ ειναι πολύ λίγα...Σπίτι ------>σταθμό Μετρό και πίσω , άντε κανα s/m και το Σαβ/κο καμμιά βόλτα...
Οπότε χρειάζομαι λάστιχο που να ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα...

πάντως και ο Φωκάς και ένα άλλο μαγαζί μου είπαν ότι για το συγκεκριμένο αυτ/το ειναι ταμάμ τα Τ005.... (Ο Φωκάς πρώτα μου πρότεινε τα Michelin energy) ...
Michelin δεν θέλω , διότι η εμπειρία μου με τα Pilot Sport ειναι αποθαρρυντική (φταίω και εγώ φυσικά που δεν ήλεγχα πιέσεις κλπ..)





τα eco Contact 6 ;;;; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#670167 +1 για τα Blue Response που ανέφερε ο HF και θα προσθέσω και τα Goodyear Efficient Grip Performance, για τον επιπλέον λόγο, ότι μόνο ( ;) αυτά τα δύο έχουν και προστασία ζάντας :thumbsup: .
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#670184
gianik έγραψε:Εμπειρία από Bridjestone T005 κανείς;;; :hmmm:

@Panos2171;

για το Fiesta της Gianikαινας θέλω , 195/50/15...


τα φοραω στο κανγκου εδω και 2 χρονια.Πολυ ευχαριστημενος,θα το ξαναβαλω.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#670207
gianik έγραψε:Εμπειρία από Bridjestone T005 κανείς;;; :hmmm:

@Panos2171;

για το Fiesta της Gianikαινας θέλω , 195/50/15...


Τα έχουμε εμείς αλλά σε πολύ διαφορετικό αμάξι και σε αρκετά διαφορετική διάσταση οπότε δεν ξέρω και πόσο νόημα θα έχει η δικιά μου εμπειρία.

Για την ιστορία πάντως σε Dodge Caliber σε διάσταση 215/55/18 δεν έχω κανένα παράπονο ενώ τα είχα βρει και σε καλή τιμή.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#670226 Όταν άκουσαν Ford Fiesta οι 2 έμποροι μου το πρότειναν αμέσως ...

.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#670263
gianik έγραψε:Όταν άκουσαν Ford Fiesta οι 2 έμποροι μου το πρότειναν αμέσως ...

.

Πολύ ευχαριστημένος, εδώ και ένα χρόνο (13000χλμ) σε 175/65/15, G.Punto. παρότι επιφυλακτικός από προηγούμενη εμπειρία με bridgestone.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#670270 Thanks Elvet..
Αποφαση εληφθη..
Αυριο περιμενω τιμη για αμορτισερ (zachs) κ θα μπουν πακετο... :roll:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#670273
gianik έγραψε:Εμπειρία από Bridjestone T005 κανείς;;; :hmmm:

@Panos2171;

για το Fiesta της Gianikαινας θέλω , 195/50/15...


Σε διάσταση 205 55 16 σε Peugeot 308 και Citroen C4 πολύ ευχαριστημένοι από το πολύ καλό κράτημα σε στεγνό, καλό σε βρεγμένο και αντοχή. Εξαίρεση ότι ίσως είναι λίγο πιο θορυβώδες από michelin, continental.
Σε σχέση με το Τ001 το μαλάκωσαν λίγο, δεν έχει αυτό το ''μπετό'' πλαινό δηλαδή του 001 ωστόσο για νορμάλ οδήγηση δε θα το λεγα και απαραίτητα κακό. Στο δικό μου σε διάσταση 195/50/15 έχω τα PS3 τα οποία είναι άψογα αλλά κάθονται καλά και στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο, σίγουρα είναι και κάποια κλικ πιο πάνω στο βρεγμένο, επίσης πιο ήσυχα.
Ότι και να βάλεις από αυτά τα δύο θα σε ικανοποιήσουν. Ίσως σε βοηθήσει αυτό που μου είχε πει ο λαστιχάς ότι γενικά το michelin είναι πιο ντελικάτο, ενώ το bridg πιο σκληροτράχηλο. Εμείς πάντα επιλέγουμε το δεύτερο γιατί μπαίνουμε χώμα, πέτρες, πεζοδρόμια. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#670290 Αυτό:

gianik έγραψε:Οπότε χρειάζομαι λάστιχο που να ζεσταίνεται σχετικά γρήγορα...


Μας οδηγεί εδώ:

gianik έγραψε:
τα eco Contact 6 ;;;; :hmmm:


ΛΗΚCΙS :rtfm:


Για τα dunlop που αναφέρθηκαν δεν έχω άποψη βέβαια...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#670297
gianik έγραψε:για το Fiesta της Gianikαινας θέλω , 195/50/15...


panos2171 έγραψε:Στο δικό μου σε διάσταση 195/50/15 έχω τα PS3 τα οποία είναι άψογα αλλά κάθονται καλά και στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο, σίγουρα είναι και κάποια κλικ πιο πάνω στο βρεγμένο, επίσης πιο ήσυχα.


+1 από μένα για τα PS3, τα φοράω κι εγώ σε 195/50/15 εδώ και σχεδόν δύο χρόνια.

Επειδή πήγα από 002 σε PS3, μπορώ να πω ότι είχα ένα χτικιό μέσα μου που με έξυνε να μετανιώσω την αλλαγή (γιατί την έκανα παρότι είχα μείνει απόλυτα ευχαριστημένος από τα 002, έτσι για να μην παίρνω ίδια εταιρεία twice in a row), μα όσο "γερνάνε" τα PS3, τόσο τα εκτιμώ τα άτιμα. Ήσυχα, πολιτισμένα, καλύτερο κράτημα/φρένο στο βρεγμένο από τα μπριτζ, αξιοπρεπέστατα στο στεγνό.

TL;DR -> και οι δύο επιλογές (γαλλοιάπωνες) κομπλέ ΙΜΗΟ.