Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#662679 Φρέσκια άσφαλτος, καλοκαίρι αν πέρασε και κανένα βαρύ όχημα πολύ πιθανόν να δημιούργησε πρόβλημα.

Κι εμένα μου έχει τύχει αυτό κι επειδή είναι σε δρόμο που περνάω καθημερινά παρατήρησα ότι το κάνει μόνο στην αριστερή λωρίδα όπου όλως τυχαίως κινούνται νταλίκες από=προς λιμάνι.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#662689 Η φρεσκια άσφαλτος έπεσε σε προϋπάρχουσα άσφαλτο?? η ήταν χωματόδρομος πριν. Εάν περνάνε βαρειά οχήματα ίσως λόγω της ποιότητας του μίγματος ( μεγάλο ποσοστό ασφάλτου στο μίγμα!! στο τεστ marshal, ψαξτο αν θες) να αρχίζουν να δημιουργούνται τροχοαυλακωσεις, στην επιφανεια

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#662711
dimik έγραψε:Φρέσκια άσφαλτος, καλοκαίρι αν πέρασε και κανένα βαρύ όχημα πολύ πιθανόν να δημιούργησε πρόβλημα.


Οι νταλίκες κινούνται και στα δύο ρεύματα, αν και στο ρεύμα της επιστροφής είναι πιο πιθανό να είναι φορτωμένες.

Αλλά δεν θα μου το έκανε και τις προηγούμενες μέρες; :hmmm:


224v έγραψε:Η φρεσκια άσφαλτος έπεσε σε προϋπάρχουσα άσφαλτο?? η ήταν χωματόδρομος πριν. Εάν περνάνε βαρειά οχήματα ίσως λόγω της ποιότητας του μίγματος ( μεγάλο ποσοστό ασφάλτου στο μίγμα!! στο τεστ marshal, ψαξτο αν θες) να αρχίζουν να δημιουργούνται τροχοαυλακωσεις, στην επιφανεια

< Note >


Ήταν σίγουρα άσφαλτος πριν, απλά (αν θυμάμαι καλά) αφαιρέθηκε ένα τμήμα από την επιφάνεια πριν πέσει η νέα. :hmmm:

Σίγουρα περνάνε βαριά οχήματα από το σημείο, είναι ο δρόμος που περνάνε όλα τα φορτηγά που κουβαλάνε όγκους μαρμάρου (22-24tn) από τα λατομεία του Φαλακρού Όρους (που είναι πολλά) για να πάνε είτε στα εργοστάσια είτε στο λιμάνι. Απλά μου έκανε πολύ εντύπωση που δεν είχα παρατηρήσει κάτι νωρίτερα, σημειώνω πως ο δρόμος στρώθηκε τον Ιούλιο (πιθανώς και Ιούνιο). :hmmm:


Εκτός αν ήμουν τόσο υπνωτισμένος από τη δουλειά τις προηγούμενες φορές :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#662928 Χθες πάντως που το πρόσεξα πολύ, δεν έκανε τίποτα... :lol: :lol: Άρα η άσφαλτος είναι ΟΚ...

Είναι δυνατό κάποιο σκουπιδάκι - πετραδάκι να δημιουργήσει τρέμουλο;

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να το προκάλεσε; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#663143 Καλησπέρα κύριοι
Έχω μια ερώτηση, δίλημμα πιο πολύ.
Από τα μέσα Αυγούστου που ήμουν Ιθάκη διακοπές είχα βρει το πίσω δεξί λάστιχο ξεφουσκωτο. Το είδα σε τοπικό "συνεργείο" αλλά δεν είχε κάποια τρύπα το λάστιχο, οπότε θεωρησα ότι είναι δολιοφθορά των ντόπιων από κόμπλεξ.
Προχθές γύρισα από Ελλάδα και καμιά 40ρια χλμ πριν το σπίτι και ενώ πηγαινα συντηρητικά με 200χλμ ανάβει ένδειξη για χαμηλή πίεση.
Φυσικα σταμάτησα σε βενζινάδικο 5 χλμ παρακάτω και τα λάστιχα σύμφωνα με την πατροπαραδοτη μέθοδο της κλωτσιάς ήταν φαινομενικά καλά.
Την επόμενη δλδ χθες ενώ ξεφόρτωνα το αμάξι πέφτει το μάτι στο πίσω δεξί λάστιχο να είναι πεσμένο.
Ξεκίνησα για το βενζινάδικο που είναι στα 700μ μακριά και είχε 0.8bar, του έχωσα 3 και πήγα στο βουλκανιζατερ
Το ψαχνει ο τύπος αλλά δεν είχε εμφανή διαρροή. Να σημειώσω ότι και τα 4 ελαστικά είναι ταλαιπωρημενα από χωματόδρομους και χιλιόμετρα (δεν εχω πιασει ομως τα 40.000χλμ :thumbsdown: )
Μην τα πολυλογώ με ολιγόλεπτη συζήτηση έπεσε το μάτι στην τρύπα. Έχανε ελάχιστα που με το ζόρι αφριζε.
Το φτιαχνω ήτοι σημαίνει 30€... ή βάζω χειμερινά και οδηγώ συντηρητικά γτ θα έχουμε 30plus από αύριο και για μια βδομάδα?
ΥΓ: Σημερα συμπληρωσα 2 φορες αερα. Η δευτερη πριν λιγο για παν ενδεχομενο. Ειχε χασει την μιση πιεση περιπου.
Το θεμα ειναι οτι τα Τ005 απο αντοχη δεν ηταν τα αναμενομενα, τα πλαινα & στα 4 λαστιχα ειναι ισιωμα απο τις στροφες :lol: και έχουν ακουμπήσει ήδη δείκτη φθοράς (το μεγάλο).
Αχ ευλογημενα Conti SC 5 μεχρι το τελευταιο χιλιοστο στην βροχη ηταν :thumbsup: , στην προσφυση ηταν παλι :thumbsup: στον χωματοδρομο :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#663144 ρε Θωμα ρωτας εαν πρεπει να επισκευασεις το λαστιχο,ή καταλαβα λαθος? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#663155 εγώ από την άλλη δεν κατάλαβα το

Thomas_C200K έγραψε:........... ενώ πηγαινα συντηρητικά με 200χλμ ανάβει ένδειξη.....


:lol:
Άβαταρ μέλους
By bill33
#663163
markvag έγραψε:Χθες πάντως που το πρόσεξα πολύ, δεν έκανε τίποτα... Άρα η άσφαλτος είναι ΟΚ...

Είναι δυνατό κάποιο σκουπιδάκι - πετραδάκι να δημιουργήσει τρέμουλο;

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να το προκάλεσε; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...
Λάσπες στην ζάντα;

< Note 10 >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#663167
bill33 έγραψε:
markvag έγραψε:Χθες πάντως που το πρόσεξα πολύ, δεν έκανε τίποτα... Άρα η άσφαλτος είναι ΟΚ...

Είναι δυνατό κάποιο σκουπιδάκι - πετραδάκι να δημιουργήσει τρέμουλο;

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να το προκάλεσε; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...
Λάσπες στην ζάντα;

< Note 10 >


Δεν είχα πατήσει σε χωματόδρομο όμως... Εκτός αν ήταν από κάτι λίγα χώματα που είχαν πέσει στο δρόμο (200 μέτρα) που κάνω από τον κεντρικό για να φτάσω στο εργοστάσιο, αλλά δεν ήταν λάσπη, απλά χώμα - χαλίκι... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#663169
dimviii έγραψε:ρε Θωμα ρωτας εαν πρεπει να επισκευασεις το λαστιχο,ή καταλαβα λαθος? :hmmm:
Ναι...
Πάει να μαμηθει πάω να βάλω τα χειμερινά από τώρα.

.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#663171
Thomas_C200K έγραψε:
dimviii έγραψε:ρε Θωμα ρωτας εαν πρεπει να επισκευασεις το λαστιχο,ή καταλαβα λαθος? :hmmm:
Ναι...
Πάει να μαμηθει πάω να βάλω τα χειμερινά από τώρα.

.
Το φτιάχνεις ρε φίλε.
Θα φας τα χειμερινά από τη τσιγγουνια σου αφού δουλεύουν σε κάτω από 7 βαθμους
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#663189
markvag έγραψε:Χθες πάντως που το πρόσεξα πολύ, δεν έκανε τίποτα... :lol: :lol: Άρα η άσφαλτος είναι ΟΚ...

Είναι δυνατό κάποιο σκουπιδάκι - πετραδάκι να δημιουργήσει τρέμουλο;

Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να το προκάλεσε; Εγκυκλοπαιδικά ρωτάω...


Το τράνταγμα θυμίζει τον ήχο που κάνει χαλασμένο ρουλεμάν πίσω; Σαν βουητό κάπως παρέα με το πολύ ελαφρύ τράνταγμα στο τιμόνι;

Υπάρχει ένα σημείο στη γέφυρα πάνω από το Επταπύργιο, από Φιλίππειο όταν περνάς από πάνω για να κινηθείς προς Ανθέων. Είναι κατηφορικό και κάνει αυλακώσεις ο τάπητας εσωτερικά από τα φορτηγά (σύμφωνα με συγγενή οδοποιό). Μήπως τώρα που ξαναπέρασες και δεν έκανε κιχ, δεν πάτησαν οι τροχοί σου στο ίδιο πλάτος;
Άβαταρ μέλους
By mirage
#663204
nikos έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:
dimviii έγραψε:ρε Θωμα ρωτας εαν πρεπει να επισκευασεις το λαστιχο,ή καταλαβα λαθος? :hmmm:
Ναι...
Πάει να μαμηθει πάω να βάλω τα χειμερινά από τώρα.

.
Το φτιάχνεις ρε φίλε.
Θα φας τα χειμερινά από τη τσιγγουνια σου αφού δουλεύουν σε κάτω από 7 βαθμους
Για ένα μήνα με θερμοκρασίες που θα πέσουν κι άλλο στο μελλον, το πρωί ειναι γύρω στους 10 βαθμούς ήδη, δεν βλεπω γιατί να μην βάλει τα χειμερινα ειδικα αν εχει σκοπό να τα αλλάξει του χρόνου.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#663211 30ε για επισκευή φουιτ; 10€ μου παίρνουν. Με 30€ σου βάζουν άλλο λάστιχα μτχ.
Με χειμερινά έχω βγάλει ολόκληρο καλοκαίρι. Νταξει γ....καν αλλά από θέμα κρατήματος δεν αντιμετώπισα κάτι ειδικά στις βροχές. Απαγορευτικά όμως για ταχύτητες άνω των 130 σε θερμοκρασίες άνω των 25 βαθμών.

< Note >