Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#607879
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ παιδιά. Τελικά τοποθετήθηκαν ξανά Continental (δεν έπεισα για τα Falken). Ελπίζω τουλάχιστον να είναι μαλακά και να συμπεριφέρονται καλά και κρύα.

< >
Είναι μαλακά και κρατάνε λίγο. Μάλλον είναι και ο σκελετός μαλακός αλλά για γενική χρήση είναι καλά ήσυχα και ασφαλή. Βασικά εκτός του ότι είναι ακριβά δεν υπάρχει άλλο θέμα αν ξέρεις τι βάζεις και γιατί. Καλή επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#607896 Έχω ερώτηση και εγώ:
Λάστιχα πολιτικά για το MR2 , που ΔΕΝ θα μπουν σε πίστες (και να μπουν σκασίλα μου, δηλαδή) και ΔΕΝ με νοιάζει η απολυτη πρόσφυση.

Σε γενικές γραμμές τα πολύ μαλακά πλαινά με ενοχλούν, ενώ επιλογές τύπου Nankang RSR και Advan AD08 (οτι καλύτερο σε επιλογή, αλλά μαλλον "παρακρατάει" ) , δεν με ενδιαφέρουν προς το παρόν.
Με το περιοριστικό και της (πολύ) δύσκολης διάστασης πίσω (205/50/15) , εχω καταλήξει σε κάποιες επιλογές και θα ήθελα τη γνώμη σας.

- TOYO TR1.
Δεν είχα ποτέ, δεν ξέρω τη φιλοσοφία τους γενικά, αλλά είμαι πολύ κοντά στο να τα δοκιμάσω. Είναι αρκετά καινούργιο λάστιχο και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με ανασκοπήσεις. Οπότε καλοδεχούμενη η εμπειρία χρήσης, αν υπάρχει.

- Hankook Ventus Prime 3.
Αν και πάνε πάρα πολύ καλά στις διάφορες δοκιμές, εγώ δεν μπορω να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος. Τα φοράω ήδη στο ΜΙΝΙ σε διάσταση 185/60/15, οπότε ξέρω πάνω-κάτω τι να περιμένω. Αν τα εισήγαγε ο αντιπρόσωπος στη διάστασή μου θα έβαζα τα EVO2 και θα τελείωνε ο προβληματισμός , αλλά έχει προτιμήσει να φέρει μόνο τα εν λόγω σε 205/50/15. Συν ότι ο λαστιχάς πίνει νερό σε αυτά σε σχεση με τα TOYO (τα φέρνει και αυτά) που θέλω να βάλω εγώ.

- Falken ZE914.
Eδώ το ίντερνετ είναι για να σε μπερδέψει χειρότερα. Άλλοι λένε καλά, άλλοι κακά και τα τεστ άλλα έτσι, άλλα αλλιώς.
Δεν τα ξέρω καθόλου, δεν εχω ιδέα αν ειναι μαλακά, ή σκληρά , αν φαγώνονται εύκολα κλπ κλπ.

- Uniroyal Rainsport 3.
Εδώ όλοι σχεδόν λένε ανέλπιστα καλά λόγια, αλλά λένε ότι τρώγονται σαν καλη συνταγή από μακαρόνια. Οπότε θα παίξουν outsiders.

Όλες οι γνώμες δεκτές! :)


-
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#608017
tsilis έγραψε:Έχω ερώτηση και εγώ:
Λάστιχα πολιτικά για το MR2 , που ΔΕΝ θα μπουν σε πίστες (και να μπουν σκασίλα μου, δηλαδή) και ΔΕΝ με νοιάζει η απολυτη πρόσφυση.

Σε γενικές γραμμές τα πολύ μαλακά πλαινά με ενοχλούν, ενώ επιλογές τύπου Nankang RSR και Advan AD08 (οτι καλύτερο σε επιλογή, αλλά μαλλον "παρακρατάει" ) , δεν με ενδιαφέρουν προς το παρόν.
Με το περιοριστικό και της (πολύ) δύσκολης διάστασης πίσω (205/50/15) , εχω καταλήξει σε κάποιες επιλογές και θα ήθελα τη γνώμη σας.

- TOYO TR1.
Δεν είχα ποτέ, δεν ξέρω τη φιλοσοφία τους γενικά, αλλά είμαι πολύ κοντά στο να τα δοκιμάσω. Είναι αρκετά καινούργιο λάστιχο και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με ανασκοπήσεις. Οπότε καλοδεχούμενη η εμπειρία χρήσης, αν υπάρχει.

- Hankook Ventus Prime 3.
Αν και πάνε πάρα πολύ καλά στις διάφορες δοκιμές, εγώ δεν μπορω να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος. Τα φοράω ήδη στο ΜΙΝΙ σε διάσταση 185/60/15, οπότε ξέρω πάνω-κάτω τι να περιμένω. Αν τα εισήγαγε ο αντιπρόσωπος στη διάστασή μου θα έβαζα τα EVO2 και θα τελείωνε ο προβληματισμός , αλλά έχει προτιμήσει να φέρει μόνο τα εν λόγω σε 205/50/15. Συν ότι ο λαστιχάς πίνει νερό σε αυτά σε σχεση με τα TOYO (τα φέρνει και αυτά) που θέλω να βάλω εγώ.

- Falken ZE914.
Eδώ το ίντερνετ είναι για να σε μπερδέψει χειρότερα. Άλλοι λένε καλά, άλλοι κακά και τα τεστ άλλα έτσι, άλλα αλλιώς.
Δεν τα ξέρω καθόλου, δεν εχω ιδέα αν ειναι μαλακά, ή σκληρά , αν φαγώνονται εύκολα κλπ κλπ.

- Uniroyal Rainsport 3.
Εδώ όλοι σχεδόν λένε ανέλπιστα καλά λόγια, αλλά λένε ότι τρώγονται σαν καλη συνταγή από μακαρόνια. Οπότε θα παίξουν outsiders.

Όλες οι γνώμες δεκτές! :)


-


Σε 205-55-16 είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα Ventus Prime 3. Ένα θα πω μόνο, σε φρενάρισμα πανικού έσπασε η πτυσσόμενη ποτηροθήκη του Saab (φρενάρες!!! :inlove: ) που είχε μπουκαλάκι μέσα. Τα Falken και τα Toyo όμως πρέπει να είναι πιο σπορτίβικα και θα ήμουν ανάμεσα σε αυτά τα δύο.
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#608032 Αυτά σκέφτομαι και εγώ Δια, αλλά δεν έχω ιδέα αν έχουν μαλακά πλαϊνά , είναι εύκολα φθειρόμενα, πως τα πάνε με το νερό κλπ. Έτσι που το βλέπω , το ΜR2 πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο με ένα λάστιχο με σχετικά σκληρό σκελετό .

Τα Hankook είναι πολύ καλά , δεν αντιλέγω, αλλά σαν αίσθηση δεν είμαι ενθουσιασμένος . Τα νιώθω μαλακά και να μαγουλιαζουν.
Δεν έχω αυτή την αίσθηση στιβαρότατος που μου έδιναν τα ταπεινά Pirelli P1 στο Μίνι, ούτε το αίσθημα του βεντουζώματος που μου έδιναν τα μαλακά blue response.
Τα τεστ με διαψεύδουν πάντως .
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#608047 Τα Pirelli έχουν πάντα σπορ φιλοσοφία, ακόμα και στα πιο καθημερινά τους μοντέλα. Τα Ventus Prime 3 (K125 σαν κωδικός) είναι γενικά τουριστικό λάστιχο, αλλά αποδίδει πολύ όμορφα ακόμα και σε πιο ζωηρή οδήγηση. Βέβαια δεν έχουν σπορ συμπεριφορά. Τα TR1 φαίνονται πάντως πιο σπορ.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608061
tsilis έγραψε:Έχω ερώτηση και εγώ:
Λάστιχα πολιτικά για το MR2 , που ΔΕΝ θα μπουν σε πίστες (και να μπουν σκασίλα μου, δηλαδή) και ΔΕΝ με νοιάζει η απολυτη πρόσφυση.

Σε γενικές γραμμές τα πολύ μαλακά πλαινά με ενοχλούν, ενώ επιλογές τύπου Nankang RSR και Advan AD08 (οτι καλύτερο σε επιλογή, αλλά μαλλον "παρακρατάει" ) , δεν με ενδιαφέρουν προς το παρόν.
Με το περιοριστικό και της (πολύ) δύσκολης διάστασης πίσω (205/50/15) , εχω καταλήξει σε κάποιες επιλογές και θα ήθελα τη γνώμη σας.

- TOYO TR1.
Δεν είχα ποτέ, δεν ξέρω τη φιλοσοφία τους γενικά, αλλά είμαι πολύ κοντά στο να τα δοκιμάσω. Είναι αρκετά καινούργιο λάστιχο και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με ανασκοπήσεις. Οπότε καλοδεχούμενη η εμπειρία χρήσης, αν υπάρχει.

- Hankook Ventus Prime 3.
Αν και πάνε πάρα πολύ καλά στις διάφορες δοκιμές, εγώ δεν μπορω να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος. Τα φοράω ήδη στο ΜΙΝΙ σε διάσταση 185/60/15, οπότε ξέρω πάνω-κάτω τι να περιμένω. Αν τα εισήγαγε ο αντιπρόσωπος στη διάστασή μου θα έβαζα τα EVO2 και θα τελείωνε ο προβληματισμός , αλλά έχει προτιμήσει να φέρει μόνο τα εν λόγω σε 205/50/15. Συν ότι ο λαστιχάς πίνει νερό σε αυτά σε σχεση με τα TOYO (τα φέρνει και αυτά) που θέλω να βάλω εγώ.

- Falken ZE914.
Eδώ το ίντερνετ είναι για να σε μπερδέψει χειρότερα. Άλλοι λένε καλά, άλλοι κακά και τα τεστ άλλα έτσι, άλλα αλλιώς.
Δεν τα ξέρω καθόλου, δεν εχω ιδέα αν ειναι μαλακά, ή σκληρά , αν φαγώνονται εύκολα κλπ κλπ.

- Uniroyal Rainsport 3.
Εδώ όλοι σχεδόν λένε ανέλπιστα καλά λόγια, αλλά λένε ότι τρώγονται σαν καλη συνταγή από μακαρόνια. Οπότε θα παίξουν outsiders.

Όλες οι γνώμες δεκτές! :)


-


tsili τα AD08R φοράω στο έβο. Φοβερό λάστιχο, ζεσταίνεται εύκολα (αλλά αυτό είναι λόγω βάρους και ανάρτησης) αλλά σε αγχώνει λίγο στη πολύ βροχή και κάνει θόρυβο οπότε καταλαβαίνω γιατί δε σε ενδιαφέρει.

Ενημερωτικά πάντως έχει βγει ο αντικαταστάτης του, το AD08RS. Δεν έχω διαβάσει reviews αλλά υποτίθεται ότι ευθυγραμμίζεται με τα νέα στάνταρ της Ευρωπαϊκής ένωσης για θόρυβο, rolling resistance & επιδόσεις στο βρεγμένο.

Μήπως να τσεκάρεις και αυτά?
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#608069
PeterPan έγραψε:Θέλω να πάρω 4άδα χειμερινά ζαντολάστιχα για το 2 GT. Ρώτησα τη bmw για τις προσφορές που έχουν κ βγάζουν προσφορά στην προνομιακή τιμή :lol:
των 2080€ ένα σετ 17άρια.

Εικόνα

Επειδή δε μου αρέσουν ιδιαίτερα κ επειδή θέλω 18άρια έψαξα να βρω τις 486M. Σκέτες ζάντες τις βρίσκω στα 2200€ :help: . Έψαξα κ βρήκα από ένα κατάστημα με μεταχειρισμένα ζαντολάστιχα bmw + mini μόνο, κ μάλιστα σχετικά κοντά. Έχει μερικά σετ με διαφορετικά λάστιχα πάνω. Βλέπω πως οι 3 ή κ οι 4 ζάντες είναι "γυαλισμένες" λέει. Στις φωτογραφίες που έχει φαίνονται εντάξει, χωρίς γρατζουνιές κτλ. Αλλά δε μου αρέσει που οι φωτογραφίες είναι ίδιες. Θα του τηλεφωνήσω τη Δευτέρα. Κριτικές έχει 4,88/5. Η ερώτηση είναι: Είναι οκ αν οι ζάντες είναι επισκευασμένες? Συνήθως πρόκειται για επιφανειακές ζημιές.

https://www.werksraeder24.de/bmw-winter ... 07338.html

https://www.werksraeder24.de/bmw-winter ... 07782.html

Το δέλεαρ είναι σχετικά μεγάλο :hmmm: Καθώς οι τιμή που βλέπω είναι στα 1.200€ με 7 χιλ. λάστιχο πάνω. Και έχουν τα πάντα, δλδ rdc, μεταλλικές βαλβίδες.

Και δε μιλώ να πάρω μάπα ζαντολάστιχα. Τις βρίσκω κ με 650€ στο ebay αλλά δε θέλω να πάρω γρατζουνισμένες.

Τελικά πήγα αυτοπροσώπως και πήρα το πάνω σετ ελαστικών από τα 2 λινκ που παρέθεσα . Είχαν μερικές γρατζουνιές που τις είχαν γυαλίσει κ λουστράρει αλλά από μακριά δε φαίνονταν πλέον τίποτα. Λάστιχα πάνω έχουν pirelli soto zero 240 Winter 225/45/18 95V με 7-7,5 χιλ. πέλμα. Στην αγγελία αναφέρει soto zero 210 αλλά ήταν 240 τελικά. Όπως είχα υποψιαστεί, η εταιρία (ωραία κτίρια κτλ) παίρνει τα λάστιχα από τη bmw κατευθείαν. Είναι από leasing ή αυτοκίνητα της bmw που τα πωλούν σε 9 μήνες όπως το δικό μου.
Τώρα περιμένω να τα φορέσω σε 2-3 εβδομάδες
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#608082
Nikos! έγραψε:
tsili τα AD08R φοράω στο έβο. Φοβερό λάστιχο, ζεσταίνεται εύκολα (αλλά αυτό είναι λόγω βάρους και ανάρτησης) αλλά σε αγχώνει λίγο στη πολύ βροχή και κάνει θόρυβο οπότε καταλαβαίνω γιατί δε σε ενδιαφέρει.

Ενημερωτικά πάντως έχει βγει ο αντικαταστάτης του, το AD08RS. Δεν έχω διαβάσει reviews αλλά υποτίθεται ότι ευθυγραμμίζεται με τα νέα στάνταρ της Ευρωπαϊκής ένωσης για θόρυβο, rolling resistance & επιδόσεις στο βρεγμένο.

Μήπως να τσεκάρεις και αυτά?



Νίκο δεν με αγχώνει ούτε η βροχή (θα πηγαίνω πιο προσεκτικά) , ούτε η φασαρία . Είναι αστείο να ψάχνω ησυχία σε καμπριο 20ετιας σχεδόν .

Με αγχώνει μήπως και χάσει τον παιχνιδιάρικο χαρακτήρα του στα λίγα χιλιόμετρα προς χάριν της αποτελεσματικότητος . Ντροπή μου που το λέω , αλλά έχει την πλάκα του σε αυτά τα χλμ.
Διαφορετικά , δεν το συζητάμε , είναι μακράν έναντι των άλλων.
08RS , νομίζω δεν βγαίνει ακόμη σε 205/50/15
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#608101
tsilis έγραψε:
Nikos! έγραψε:
tsili τα AD08R φοράω στο έβο. Φοβερό λάστιχο, ζεσταίνεται εύκολα (αλλά αυτό είναι λόγω βάρους και ανάρτησης) αλλά σε αγχώνει λίγο στη πολύ βροχή και κάνει θόρυβο οπότε καταλαβαίνω γιατί δε σε ενδιαφέρει.

Ενημερωτικά πάντως έχει βγει ο αντικαταστάτης του, το AD08RS. Δεν έχω διαβάσει reviews αλλά υποτίθεται ότι ευθυγραμμίζεται με τα νέα στάνταρ της Ευρωπαϊκής ένωσης για θόρυβο, rolling resistance & επιδόσεις στο βρεγμένο.

Μήπως να τσεκάρεις και αυτά?



Νίκο δεν με αγχώνει ούτε η βροχή (θα πηγαίνω πιο προσεκτικά) , ούτε η φασαρία . Είναι αστείο να ψάχνω ησυχία σε καμπριο 20ετιας σχεδόν .

Με αγχώνει μήπως και χάσει τον παιχνιδιάρικο χαρακτήρα του στα λίγα χιλιόμετρα προς χάριν της αποτελεσματικότητος . Ντροπή μου που το λέω , αλλά έχει την πλάκα του σε αυτά τα χλμ.
Διαφορετικά , δεν το συζητάμε , είναι μακράν έναντι των άλλων.
08RS , νομίζω δεν βγαίνει ακόμη σε 205/50/15


Α κατάλαβα :lol: :lol: :metalo:

Πάρε κανένα continental τότε ρε :lol:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#608132 Τα Advan V701 εισάγονται στη διάστασή σου (δεν καταλαβαίνω με σαφήνεια από το σάιτ τους) ;

https://yokohama.gr/product/?_sft_produ ... fleva-v701
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Yokoh ... V701_2.htm
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#608136 Όχι δυστυχώς .
Σε αμιγώς πολιτικά ελαστικά, οι επιλογές είναι αυτές που έγραψα συν Hankook EVO2 , αν πεις ότι τα κάνεις εισαγωγή μέσω της elastika-online κλπ, κλπ.
Ά, και Barum Bravuris 5(?).
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#608151
tsilis έγραψε:Hankook EVO2


Διαβάζω πολύ καλά λόγια και για αυτό.


tsilis έγραψε:Ά, και Barum Bravuris 5(?).


:lipsealed: :omg: :help:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#608160 Δυστυχώς δεν είχα ποτέ την ευκαιρία να οδηγήσω κεντρομήχανο, θα μεταφέρω μόνον την εμπειρία μου και το τι έκανα στην 1 όσο την είχα (τώρα είναι το αυτοκίνητο της :inlove: κι εγώ απόμεινα με το εταιρικό).
Αυτό που μου άρεσε λοιπόν είναι πάντα ο πίσω άξονας να γλιστράει πρώτος, γι αυτό και φρόντιζα πάντα τα παλιά ή τα λιγότερο καλά λάστιχα να είναι πίσω.
Βέβαια, πάντα είχα πάρα πολλές επιλογές στην διάστασή μου, οπότε πάντα είχα και πολύ καλά λάστιχα.
Στο ίδιο πνεύμα και αφού δεν μιλάμε για πίστα, θα επέλεγα ένα νορμάλ λάστιχο από τα παραπάνω και θα κοιτούσα να το διασκεδάσω. Σίγουρα όχι semi ή πολύ "grippy" λάστιχα, η χαρά είναι να το πας και με το πλάι, όχι μόνον με γραμμές.
Δεν νομίζω πως μεταξύ Falken, Toyo, Hankook θα υπάρχουν σημαντικές διαφορές, ενώ τα Barum μόνον σαν αστείο θα τα κουβέντιαζα.
Το φθηνότερο από την τριάδα λοιπόν για να μην τα λυπάσαι. :twisted: