Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#494755 155/65/14 για Peugeot 107 1.0 (2008)

1.Τι να βάλω; Θέλω καλό φρένο και αντοχή. Michelin, Uniroyal έχω δοκιμάσει, θέλω κάτι άλλο.

2. Θα ήταν σωστό να αυξήσω λίγο το πλατος; Δεν βρισκω χαρακτηριστικά της εργοστασιακής ζάντας και δεν ξέρω αν μπορεί (και αν έχει νόημα) να τοποθετηθεί φαρδύτερο ελαστικό.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#494801
saxon_747 έγραψε:155/65/14 για Peugeot 107 1.0 (2008)

1.Τι να βάλω; Θέλω καλό φρένο και αντοχή. Michelin, Uniroyal έχω δοκιμάσει, θέλω κάτι άλλο.

2. Θα ήταν σωστό να αυξήσω λίγο το πλατος; Δεν βρισκω χαρακτηριστικά της εργοστασιακής ζάντας και δεν ξέρω αν μπορεί (και αν έχει νόημα) να τοποθετηθεί φαρδύτερο ελαστικό.


Η αλλαγή της διάστασης έχει καλά και κακά. Σε αυτοκίνητο σαν αυτό που περιγράφεις εγώ δεν θα πείραζα τίποτα.
Από μάρκες, πάλι δεν έχω να πω καμία εξυπνάδα.. Εφόσον κινείσαι σε επώνυμο, δεν νομίζω να δεις μεγάλες διαφορές αν πας από πχ. Μichelin σε Goodyear.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#494804 Δυο εταιρίες που γενικώς αγαπάω, αλλά δεν έχω εικόνα από τα οικολογικά ελαστικά, αφού δεν τα βάζω ποτέ.
Σε αυτή την διάσταση (και τις κοντινές) δεν έχεις άλλες επιλογές όμως.
Fulda Ecocontrol: 185€ (με την τοποθέτηση)
http://www.fokas-tyres.gr/index.php/tyr ... -14-t.html
Pirelli P1 Cinturato: 235€ (με την τοποθέτηση)
http://www.fokas-tyres.gr/index.php/tyr ... verde.html

Επίσης κοντά σε τιμές με το Fulda παίζουν τα BF Goodrich και Kleber, που είναι σοβαρές μάρκες με καλά ελαστικά και όχι απλώς φθηνιάρικες (βλ. Barum, Sava, Matador, κλπ κλπ).
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#494805 Cinturato έχει το Tipo...
Δεν έχω παρατηρήσει κάτι αρνητικό... Δεν νομίζω να γίνεται κιόλας με το Tipo... :lol:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#494839
popolaros έγραψε:Ότι και να βάλεις καλό θα είναι. Μην το ψάχνεις τόσο πολύ, δεν άξιζε

Δεν έχεις άδικο. Έλεγα μήπως υπάρχει κάτι που ξεχωρίζει...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#494870
Anonymous Founder έγραψε:To θέμα κόστους το σκέφτεσαι; Οι διαφορές δεν είναι τεράστιες βέβαια, αλλά μπορεί να παίζουν ρόλο.

Ε ναι, αυτό έλλειπε! Φυσικά και το σκέφτομαι . Θα πάω να ρωτήσω σήμερα μερικές τιμουλες.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#495112 Στο ίδιο μήκος κύματος και εγώ για 185/65/14 σε Avensis 1999 τι προτείνετε;; Η ότι και να βάλει από τους big 6 είναι το ίδιο πάνω κάτω άρα πάμε στο φθηνότερο;;; Έχει νόημα να ψάξω για νεότερης σχεδίασης ελαστικά, τρία - τέσσερα αυλάκια ή κλαιν;;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#495113 Για αβενσάρα τα φώτα σε μένα :adminpower:

Λογω πολλών χλμ στο παρελθόν έπαιζα στις 3 τελευταίες αλλαγες με μισελιν© energy.

Βγάζουν πάρα πολλά χλμ χωρίς αισθητή πτώση της απόδοσης. Προφανώς δεν έχει νόημα να συζητάμε για επιδόσεις σε στριψές

Πόσα χλμ έχει η αβενσάρα? :inlove:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#495116 Α αυτά βάζει και ο πατέρας μου τουλάχιστον στις δύο τελευταίες αλλαγές. Έλεγα μήπως έχει νόημα να το ψάξω λίγο παραπάνω έτσι για την αλλαγή (όχι ότι θα καταλάβει - καταλάβουμε και τίποτα βέβαια). Κάπου μεταξύ 320.000 -330.000 πρέπει να είναι τώρα, από τότε που βγήκε στη σύνταξη πριν καμιά πενταετία έπεσαν λίγο οι ρυθμοί :lol: .
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#495137 Πήρα τηλέφωνο σε δύο - τρεις στην ανατολική Θεσσαλονίκη και άκουσα τιμές 320 για michelen energy saver :dizzy: 280 continental και μόνο dunlop βρίσκω στα 250 που και πάλι. Λίγο ακριβά δεν είναι;; παίζει τίποτα με τη συγκεκριμένη διάσταση είναι αντιεμπορική;; Γιατί εγώ πριν δύο μήνες σε 205/55/16 τα dunlop sport bluresponse τα έβαλα στα 270.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#495152 Στα 280 θα χτυπούσα continental χαλαρά εκτός κι αν ήθελα αντοχή για πολλά χιλιόμετρα οπότε michelen .
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#495210
saxon_747 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:To θέμα κόστους το σκέφτεσαι; Οι διαφορές δεν είναι τεράστιες βέβαια, αλλά μπορεί να παίζουν ρόλο.

Ε ναι, αυτό έλλειπε! Φυσικά και το σκέφτομαι . Θα πάω να ρωτήσω σήμερα μερικές τιμουλες.

Update:

155/65/14

Dunlop Blueresponse 225€
Pirelli Cinturato P1 225€
Uniroyal 200€ (δε θυμάμαι μοντέλο)
Bridgestone B250 230€
Kleber Viaxer 190€

Πως θυμάμαι ότι ήταν φθηνότερη αυτή η διάσταση;

Ποιο να ΜΗ πάρω;