Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#469503
Dimsabas έγραψε:Δεν είναι ακριβώς εντός θέματος, αλλά δεν ξέρω πού αλλού να το γράψω:
Θέλω να βάλω εξωτερικά τη ρεζέρβα ανάγκης σε πέμπτη πόρτα, σε Corolla Verso συγκεκριμένα.
Θα χρειαστεί πατέντα για να μπει όπως στα τζιπ κι ενδεχομένως να μην είναι κάτι σωστό, αφού σε εκείνα υπάρχει πρόβλεψη και λογικά ενισχυμένα νεύρα μέσα στην πόρτα.
Πέρα από αυτό, πού βρίσκουμε πιο ενισχυμένα ελατήρια, για να σηκώνουν την πέμπτη πόρτα;

Dimsaba πώς σου έρχονται όλες αυτές οι ιδέες με τη ρεζέρβα ανάγκης? :dizzy:
Θα βάλεις τη ρεζέρβα εξωτερικά σε πέμπτη πόρτα που σηκώνεται προς τα πάνω?Μόνο biltsein κίτρινα θα αντέξουν το βάρος... :lol:
Επίσης ρισκάρεις να σου χαλάσουν μεντεσέδες και κλειδαριά. Άσε που πρέπει να είναι και παράνομο,λόγω γωνίας θέασης των πίσω φώτων πχ.Η πινακίδα θα φαίνεται?
Στο αισθητικό κομμάτι δεν μπαίνω καν, ασε που μπορεί να στη κλέψουν. Άμα τη χρειάζεσαι τόσο πολύ βαλτην κάπου μέσα στο πορτ μπαγκαζ...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#469514 Ε, για να μη βόσκει μέσα στο χώρο αποσκευών. Κλέβοντας λίτρα στην πενταθέσια διαρρύθμιση και μία θέση στην επταθέσια. Τέλος πάντων, πορευόμαστε ως έχει και βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#469534 Ή στην επόμενη αλλαγή ελαστικών, αλλάζεις με run flat και ασχολείσαι πλέον με αφρούς και κομπρεσεράκι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#469542 Τα runflat θελουν άλλες ζαντες και tpms δλδ συστημα ελεγχου πιεσεων. Μια λυση θα ηταν αυτα
http://www.bridgestone.gr/driveguard/winter/
Δεν χρειαζονται αλλες ζάντες.

< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#469548 Να ρωτήσω εγω λιγο. Το σύστημα έλεγχο πίεσης που προειδοποιεί, βρίσκεται στο εσωτερικό; Πως τοποθετώ στα χειμωνιάτικα που έβαλα πριν από ένα μήνα τέτοιο σύστημα;


< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#469563
rocsta έγραψε:Χρειαζεσαι κατι τετοιο:

https://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/B0747L ... ref=plSrch

Sent >

Δεν θα "βλέπει" ο αισθητήρας του αμαξιού πως υπάρχει θέμα ; Θα χρειάζομαι και αυτό το εξωτερικό μαραφετι;

Επίσης γυρνώντας σπίτι με τα καλοκαιρινά ζαντολάστιχα στο πορτ μπαγκαζ μου άναψε το λαμπακι μετά από 6-7χλμ. Πως δουλεύουν; Αφού θεωρητικά είχα τα λάστιχα κανονικά φουσκωμένα πάνω στο αυτοκίνητο...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#469571 Εξαρτάται αν το σύστημά σου είναι με αισθητήρες πίεσης ή μέσω του ABS μετράνε περιστροφές και άρα διάμετρο.
Άβαταρ μέλους
By fot
#469594 Καθιστε λιγο, εχω κανει reset τον αισθητήρα με τα νέα ζαντολάστιχα. Είναι οκ τωρα, απλά θεωρώ πως δεν έχουν τα λάστιχα αισθητήρα πίεσης, άρα δεν λαμβάνει κατι και συνεπώς δεν δείχνει.

Πως δουλεύει;


< >
Άβαταρ μέλους
By elteo
#469658
kostis20 έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Δεν είναι ακριβώς εντός θέματος, αλλά δεν ξέρω πού αλλού να το γράψω:
Θέλω να βάλω εξωτερικά τη ρεζέρβα ανάγκης σε πέμπτη πόρτα, σε Corolla Verso συγκεκριμένα.
Θα χρειαστεί πατέντα για να μπει όπως στα τζιπ κι ενδεχομένως να μην είναι κάτι σωστό, αφού σε εκείνα υπάρχει πρόβλεψη και λογικά ενισχυμένα νεύρα μέσα στην πόρτα.
Πέρα από αυτό, πού βρίσκουμε πιο ενισχυμένα ελατήρια, για να σηκώνουν την πέμπτη πόρτα;

Dimsaba πώς σου έρχονται όλες αυτές οι ιδέες με τη ρεζέρβα ανάγκης? :dizzy:
Θα βάλεις τη ρεζέρβα εξωτερικά σε πέμπτη πόρτα που σηκώνεται προς τα πάνω?Μόνο biltsein κίτρινα θα αντέξουν το βάρος...
Επίσης ρισκάρεις να σου χαλάσουν μεντεσέδες και κλειδαριά. Άσε που πρέπει να είναι και παράνομο,λόγω γωνίας θέασης των πίσω φώτων πχ.Η πινακίδα θα φαίνεται?
Στο αισθητικό κομμάτι δεν μπαίνω καν, ασε που μπορεί να στη κλέψουν. Άμα τη χρειάζεσαι τόσο πολύ βαλτην κάπου μέσα στο πορτ μπαγκαζ...
Πραγματικά όμως!

Στην αρχή νόμιζα ότι εννοείς κάτι άλλο. Αυτό που θες είναι το λιγότερο επικίνδυνο. Ο τροχός δεν είναι mtb να το κρεμάς πίσω 365 ημέρες το χρόνο. Πάρε κιτ επισκευής ελαστικού και εννοείται έχε καλή οδική βοήθεια. 20 χρόνια προσωπικά οδηγώ κλατάρισμα δεν έχω πάθει ποτέ. Δεν αξίζει η καθημερινή σου ταλαιπωρία και το άγχος που να τη βάλεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#469663 Χώρια που σε περίπτωση ατυχήματος, η ασφαλιστική θα πάθει αμόκ. :help: Ακόμα και στο σενάριο που είσαι σταματημένος κανονικά και πέφτει κάποιος πάνω σου, σε περίπτωση που έχεις κατασκευή στο πίσω μέρος που δεν είναι εγκεκριμένη, έχεις το λιγότερο συνυπαιτιότητα. :rtfm:

Για να μην πιάσουμε το ενδεχόμενο να φύγει ο τροχός και να προκαλέσει κάποια ζημιά... :lipsealed: