Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By InFiNiTy
#468980
dimviii έγραψε:
InFiNiTy έγραψε:Σκέφτομαι να κάνω καμία εκδρομή σε βουνό με τα AD08R. Έχουμε καθόλου feedback από χιόνι; Εννοώ σε σύγκριση με ένα πιο συμβατικό ελαστικό.
Για δύσκολες συνθήκες υπάρχει και αυτό , αλλά το θέμα είναι να μην κολλάω εκεί που τα υπόλοιπα αυτοκίνητα πάνε άνετα.


δεν μπορει να σου απαντησει καποιος ,ολα ειναι σχετικα,ποσο χιονι θα συναντησεις,τι θερμοκρασιες θα εχει(πρωι/μεσημερι ηλιος/βραδυ) τι αυτοκινητο ειναι,ποσο νιωθεις οδηγικα κλπ.
Λογικα εαν πας προσεκτικα/φυλαγμενα δεν θα εχεις καποιο θεμα.Τωρα εαν σταματησεις σε ανηφορα με ψιλοπαγωμενο χιονι το βραδυ εχουμε θεμα.Κουβερτες/αλυσιδες δεν παιζουν?

Εννοείται για ημέρα και φυσικά προσεκτικά.
Παίζουν αυτά τα λαστιχένια που έχω στο link, αλλά υποτίθεται θα τα βάλω σε περίπτωση ανάγκης ή αν είναι υποχρεωτική η χρήση αλυσίδων.
Μάλλον θα ανέβω Χάνια να κάνω μια δοκιμή στα μεγάλα parking που συνήθως μαζεύει χιόνι.

dimviii έγραψε:εντιτ εγω ας πουμε, εχω γινει ρεζιλι με το εβο σε λιγο χιονι με κρυα 050α. :ninja:

Αυτό θέλω να αποφύγω. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#469091 Όταν έχουμε καινούριες ζάντες ή από βάψιμο/επισκευή, βάζουμε νέες βαλβίδες; Υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες ή δεν έχουν διαφορές;

Για μπουλόνια ασφαλείας τι προτείνετε;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#469138
REALZEUS έγραψε:Το γρήγορα δεν φθείρει τόσο, το όριο και το στραμπούληγμα ναι!


Καλοτάξιδα kostis20!


Κι εγώ σήμερα έβαλα τα καινούρια. Πειραματίστηκα όμως (όσο μπορεί να το πει κανείς αυτό για την Kumho), καθώς διαφορά της τάξης του 45-50% δεν την λες και αμελητέα και τέτοιες μέρες του χρόνου είναι βαριά του Έφορα η... "σκιά"!!! :vava:

Ευχαριστώ ,επίσης! Να σου πω πάντως δε θεωρώ οτι πειραματίστηκες ...Και εγώ αν η διαφορά τιμής ήταν όση στα δικά σου τα Kumho θα έβαζα.Απλά εδώ Αθήνα ήταν δύσκολο ακόμα και να τα βρω.Μόνο στο ityres βρήκα τα SP31 ,450 euro και έπρεπε να πάω στα Μέγαρα να τα βάλω.Επίσης (ξέχασα να το γράψω αυτό) αλλά σε μαγαζί που συνεργάζεται με την αντιπροσωπεία των Kumho ,δλδ το Σαρακάκη ,μου έδωσε τιμή 620 euro για τα SP71 :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#469213
kostis20 έγραψε:Επίσης (ξέχασα να το γράψω αυτό) αλλά σε μαγαζί που συνεργάζεται με την αντιπροσωπεία των Kumho ,δλδ το Σαρακάκη ,μου έδωσε τιμή 620 euro για τα SP71


Δεν πάνε καλά πες τους... :tomato:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#469231 Discovery σε φορτηγο οδικης βοηθειας δεν ειναι ασυνήθιστο. Με τετοιον τροπο κομμενο λαστιχο ομως...Εικόνα

Sent >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#469270 μην σου φαινεται περιεργο εαν του ξεφουσκωσε το λαστιχο σιγα -σιγα σε εθνικη και περπατησει καποια χλμ ξεφουσκωτο/πολυ χαμηλη πιεση.Δεν το καταλαβαινεις ευκολα,και οταν το καταλαβεις πολλες φορες ειναι πια αργα.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#469283 Από τις αναρτήσεις μοιάζει για Disco 3 ή 4, οπότε μάλλον θα έχει και TPMS. Σκέφτομαι και για κανένα σκίσιμο από πέτρα στο βουνό. Αδικαιολόγητο πάντως που δεν μπήκε ρεζέρβα αντί να φορτωθεί. Εκτός και αν έχει και άλλες βλάβες που δεν βλέπουμε...
Άβαταρ μέλους
By gakost
#469374
REALZEUS έγραψε: Αδικαιολόγητο πάντως που δεν μπήκε ρεζέρβα αντί να φορτωθεί. Εκτός και αν έχει και άλλες βλάβες που δεν βλέπουμε...


Ρεζέραβα ξεφούσκωτη, οδηγός οχήματος άσχετος / κοστουμαρισμένος, οδηγός οδικής διάλεξε την εύκολη και γρήγορη λύση του φορτώματος αντι να παιδεύεται να αλλάξει λάστιχο.

Διάλεξε σενάριο
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#469467 Δεν είναι ακριβώς εντός θέματος, αλλά δεν ξέρω πού αλλού να το γράψω:
Θέλω να βάλω εξωτερικά τη ρεζέρβα ανάγκης σε πέμπτη πόρτα, σε Corolla Verso συγκεκριμένα.
Θα χρειαστεί πατέντα για να μπει όπως στα τζιπ κι ενδεχομένως να μην είναι κάτι σωστό, αφού σε εκείνα υπάρχει πρόβλεψη και λογικά ενισχυμένα νεύρα μέσα στην πόρτα.
Πέρα από αυτό, πού βρίσκουμε πιο ενισχυμένα ελατήρια, για να σηκώνουν την πέμπτη πόρτα;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#469469 ελατηρια ή αμορτισερ εχει η πορτα σου?
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#469487 τα αμορτισερ σου πανω γραφουν καποια στοιχεια,το ποσο δυνατα ειναι.
Ψαχνεις να βρεις στο ιδιο μηκος, καποια που να ειναι πιο δυνατα.Προσεχε μονο μην παρεις γερμανικα. :shifty: