Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#550805 Ναι. €255 το μαλλί. Επόμενη εργασία με τη μεταβίβαση του αυτοκινήτου τα αμορτισέρ. Αλλά αυτό αφορά άλλο θέμα :-)

< Note >
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#550806
Άβαταρ μέλους
By citastak
#551030 ερώτηση:
σκασμένο ελαστικό εμεινε ξεφούσκωτο για περίπου 1 μήνα. Πρόκειται για το 3ο αυτοκίνητο φίλου που δεν το κινεί πολύ και το έχει στο γκαραζ.
Τα λάστιχα είναι τέλος 2014 και έχουν ελάχιστα χλμ. Πίσω ελαστικό. Αλλάζει λάστιχα ή το φτιάχνουμε και συνεχίζουμε κανονικα;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#551038
citastak έγραψε:ερώτηση:
σκασμένο ελαστικό εμεινε ξεφούσκωτο για περίπου 1 μήνα. Πρόκειται για το 3ο αυτοκίνητο φίλου που δεν το κινεί πολύ και το έχει στο γκαραζ.
Τα λάστιχα είναι τέλος 2014 και έχουν ελάχιστα χλμ. Πίσω ελαστικό. Αλλάζει λάστιχα ή το φτιάχνουμε και συνεχίζουμε κανονικα;

Προσωπικα θα το εφτιαχνα και θα παρατηρουσα αν ακουγεται κατι στην κυλιση με προσοχη...
αλλα ξερω ότι πολοι θα διαφωνισουν με αυτή την επιλογή μου εμπιστεύομαι πολύ τα λάστιχα είναι η αληθεια….
Άβαταρ μέλους
By mirage
#551051
PeterPan έγραψε:
mirage έγραψε:Του κουτιού.

με γεια :metalo:
πες μας μετά τα πρώτα χλμ κ εντυπώσεις σχετικά με θόρυβο κύλισης κτλ. Ειδικά στον θόρυβο δίνουν 72 db, από τους μεγαλύτερους.
Σε χειμερινό το 72 ειναι αρκετα συνηθισμένο. To benchmark Conti 860 ειναι κι αυτο μεταξύ 71-72. Σε σχέση με τα καλοκαιρινά που είναι στο 69 και σε 17αρα διαπιστώνω στην καμπίνα μια ελαφροτατη αύξηση το θορύβου σε κακο οδόστρωμα. Γενικά τπτ φοβερο. Αναμένω δοκιμή σε χιόνι και ελπίζω σύντομα! Μέχρι στιγμής ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος τοσο σε στεγνό οσο και σε βρεγμένο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#551090
mirage έγραψε:
PeterPan έγραψε:
mirage έγραψε:Του κουτιού.

με γεια :metalo:
πες μας μετά τα πρώτα χλμ κ εντυπώσεις σχετικά με θόρυβο κύλισης κτλ. Ειδικά στον θόρυβο δίνουν 72 db, από τους μεγαλύτερους.
Σε χειμερινό το 72 ειναι αρκετα συνηθισμένο. To benchmark Conti 860 ειναι κι αυτο μεταξύ 71-72. Σε σχέση με τα καλοκαιρινά που είναι στο 69 και σε 17αρα διαπιστώνω στην καμπίνα μια ελαφροτατη αύξηση το θορύβου σε κακο οδόστρωμα. Γενικά τπτ φοβερο. Αναμένω δοκιμή σε χιόνι και ελπίζω σύντομα! Μέχρι στιγμής ειμαι παρα πολυ ευχαριστημένος τοσο σε στεγνό οσο και σε βρεγμένο.

ευχαριστώ mirage!
καλά χιλιόμετρα!
εγώ σήμερα άλλαξα στο χειμερινό σετ dunlop winter sport 5 225/45/17. Πολύ ευχαριστημένος, αλλά μολονότι έχω με προστασία ζάντας, είναι πολύ λίγη... θέλη προσοχή.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#551131
citastak έγραψε:ερώτηση:
σκασμένο ελαστικό εμεινε ξεφούσκωτο για περίπου 1 μήνα. Πρόκειται για το 3ο αυτοκίνητο φίλου που δεν το κινεί πολύ και το έχει στο γκαραζ.
Τα λάστιχα είναι τέλος 2014 και έχουν ελάχιστα χλμ. Πίσω ελαστικό. Αλλάζει λάστιχα ή το φτιάχνουμε και συνεχίζουμε κανονικα;


Εγώ θα το άλλαζα πάντως... Βασικά θα άλλαζα και τα 4. ΟΚ, λογικά στο γκαράζ δεν έχουν ξεραθεί, αλλά είναι ψιλοπαλιά, το κλαταρισμένο δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι και με τα λάστιχα οικονομία δεν κάνουμε. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#553256
theo13 έγραψε:
xenos έγραψε:Αν είναι στα ίδια χρήματα, η γνώμη μου είναι πως όχι.


Εγώ δηλαδή που βρίσκω Michelin με 500 euro και Hankook με 420 (και με καλές κριτικές) τι να αποφασίσω;; :help:

(υ.γ. Δεν κάνω πάνω από 10.000 χλμ το χρόνο)


Τελικά αποφάσισα!! Michelin Primacy 4!
Μετά από 1000 χλμ και οδήγηση σε Ε.Ο. και σε έντονη βροχή είναι αυτό που περιμένει κάποιος από ένα Michelin. Σταθερό, άνετο και εμπνέει ασφάλεια. (Εβδομάδα παραγωγής 36/18)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By postruck
#553737 Tα ίδια έβαλα και στο altea,αλλα με 300χλμ που έχω κάνει, σε στεγνό μόνο, δεν μπορώ να έχω πλήρη άποψη ακόμα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#560999 Πήγα χθες το leasing 308 για αλλαγή ελαστικών στην Hertz και τοποθέτησαν τα πασίγνωστα Dayton Touring 2 :dizzy: Να πάω να τους τα τρίψω στη μούρη;;; Κινδυνεύω να "φάω τα μούτρα μου";;;

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dayton/Touring-2.htm

Latest Group Test Results
2018 AutoBild Summer Tyre Overview - 37th of 47 tyres

2018 New and Worn Summer Tyre Test - 16th of 17 tyres
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#561002 Δεν είναι κινέζικα ή κάτι τέτοιο δραματικό, είναι θυγατρική της Bridgestone, καθώς την απέκτησε όταν αγόρασε την Firestone.
https://www.oponeo.co.uk/tyre-article/t ... yton-tyres

Γενικά, δεν είναι και να χαίρεσαι, αλλά προφανώς και είναι φάουλ από την εταιρεία. Προσωπικά θα τους τα έτριβα στην μούρη, καθώς κάνουν οικονομία στην πλάτη σου, βάζοντας κατώτερο προϊόν από αυτό που θα έπρεπε.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#561003
Serf έγραψε:Πήγα χθες το leasing 308 για αλλαγή ελαστικών στην Hertz και τοποθέτησαν τα πασίγνωστα Dayton Touring 2 :dizzy: Να πάω να τους τα τρίψω στη μούρη;;; Κινδυνεύω να "φάω τα μούτρα μου";;;

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dayton/Touring-2.htm

Latest Group Test Results
2018 AutoBild Summer Tyre Overview - 37th of 47 tyres

2018 New and Worn Summer Tyre Test - 16th of 17 tyres

Εβαλε φιλος μου ενα ζευγαρι μπροστα (σε Smax) προσωρινα.
Στην αρχή ηταν αρκετα ευχαριστημένος, αλλά όπως είπε, η απόδοση τους "έπεσε" γρήγορα.
Άβαταρ μέλους
By alexm
#561048
Serf έγραψε:Πήγα χθες το leasing 308 για αλλαγή ελαστικών στην Hertz και τοποθέτησαν τα πασίγνωστα Dayton Touring 2 :dizzy: Να πάω να τους τα τρίψω στη μούρη;;; Κινδυνεύω να "φάω τα μούτρα μου";;;

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dayton/Touring-2.htm

Latest Group Test Results
2018 AutoBild Summer Tyre Overview - 37th of 47 tyres

2018 New and Worn Summer Tyre Test - 16th of 17 tyres
Η hertz σε αυτό το ζήτημα είναι για μπατσες.
Το ίδιο είχαν κάνει σε γνωστό μου με slk και μόνο με απειλές βρήκε άκρη.

Γενικά μόνο leaseplan.

.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#561566 Έχω φέρει για πλύσιμο το Ford και έχω πίσω μου ένα Panda Leasing Hertz. Κι αυτό καινούργια λάστιχα Dayton Touring 2 175/65/14.

< Note >