Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#527427 Απο τα KwikFit Halfords κλπ δεν θα περνούσα ουτε απο εξω.
Εγω θα αλλαζα λάστιχα, θα εκανα και κανα 250αρι μιλια και μετα ευθυγράμμιση.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527441 Δεν έχεις άδικο. Από KwikFit έχω κι εγώ άσχημη εμπειρία. Τώρα για Halfords, γενικά δεν τους έχω πολύ σε εκτίμηση, αλλά είμαι έτοιμος να πάω να πάρω αυτή τη βάση για ποδήλατα. Είναι καλή η τιμή γι αυτά που προφέρει. Ελπίζω να μην το μετανιώσω.

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#527449 Δεν ξερω. Καποια πραγματα του Halfords οπως τα επαγγελματικα του εργαλεία ειναι και ποιοτικά και σε καλη τιμη. Αλλα για εργασίες στο αυτοκινητο μου δεν θα τους εμπιστευόμουν.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527673 Τα πίσω ελαστικά δεν χρειάζονται ζυγοστάθμιση; Αυτό διατείνεται ο λαστιχάς εδώ, αλλά τον έβαλα και τα ζυγοστάθμισε με το ζόρι...

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#527674
Scotch έγραψε:Τα πίσω ελαστικά δεν χρειάζονται ζυγοστάθμιση; Αυτό διατείνεται ο λαστιχάς εδώ, αλλά τον έβαλα και τα ζυγοστάθμισε με το ζόρι...

< >


καλα εκανες.Οταν σε 20κ χλμ θα κανεις το εμπρος/πισω θα εισαι κομπλαν απο ευθυγραμμιση και τυχον τρεμουλα στο τιμονι. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#527676
Scotch έγραψε:Τα πίσω ελαστικά δεν χρειάζονται ζυγοστάθμιση; Αυτό διατείνεται ο λαστιχάς εδώ, αλλά τον έβαλα και τα ζυγοστάθμισε με το ζόρι...

< >
Πόσα pints ειχε κατεβάσει;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#527681 Ο τύπος αποδείχτηκε απατεωνίσκος και ερασιτέχνης.
Το ένα τελικά δεν το ζυγοστάθμισε γιατί του τελείωσαν τα βαριδάκια... Τι να του πεις εκεί του μ@λ@κα.
Το σημαντικότερο, η τιμή:

Στο mytyres γράφει:
The mounting price per tyre (which includes removing the old tyre, a new
valve, balancing and mounting the new tyre)
is from £ 7.00
Plus disposal of the old tyre(s) (if required) £ 1.00
Τα δύο λάστιχα του είπα πως θα τα κρατήσω, συνεπώς το συνολικό κόστος ανέρχεται στις 30£. Ε, ο τύπος ήθελε 50£ . Λέει, οι τιμές είναι παλιές. Τα παράπονά σου στο mytyres, του λέω. Ρε καλέ μου, ρε χρυσέ μου... τίποτα ο τύπος. Τελικά κατάλαβε ότι δεν θα έφευγα από εκεί αν δεν έπαιρνε όσα έπρεπε και υποχώρησε.

Για να μη λέμε μόνο για τους δικούς μας απατεώνες δηλαδή, όχι τίποτε άλλο

Να πάω να το ζυγοσταθμίσω το ένα τώρα ή μικρό το κακό;

< >
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#528726 Ψάχνω μαγαζί στα δυτικά να πάω για ευθυγράμμιση και ζυγοσταθμιση.
Έχει κανείς υπόψιν κάποιο?

Μιλάω για Αττική.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#528828
NickTG έγραψε:Ψάχνω μαγαζί στα δυτικά να πάω για ευθυγράμμιση και ζυγοσταθμιση.
Έχει κανείς υπόψιν κάποιο?

Μιλάω για Αττική.

Τσέκαρε Ηλιόπουλο στο Περιστέρι.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#528894 Ο έλεγχος ευθυγράμμισης του FR-V που έκαναν στην αντιπροσωπεία όταν πήγα για τα τακάκια:

Εικόνα

Πώς το βλέπουμε; Να την κάνω ή είναι μικρές οι αποκλίσεις

< >
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#528900 Ναι να κάνεις, λογικά το honda είναι με ψαλίδια πίσω οπότε θα ρυθμίζεται.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#528912 Ευχαριστώ Χρήστο. Να πάω λες αντιπροσωπεία (55£) ή σε τρίτο (19£);

Διαβάζω πάντως και μερικά μυστήρια για τη σύγκλιση των πίσω τροχών και δεν ξέρω αν πρέπει να ανησυχώ (μιας και το πρόσεξα κι εγώ στο δικό μου, γι αυτό και το έψαξα λίγο) My FR-V has negative camber on rear wheels, even when empty, and much more when laden.

< >
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#528916 Όντως στο χαρτί φαίνεται οτι πρεπει να εχει αρνητικό καμπερ αλλά το δικό σου παρα έχει. Και η ολική σύγκλιση είναι εκτός. Οπότε μόνο καλό θα κάνει η ευθυγραμμιση

< Note >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#528920 Πιο πολύ για πισωκίνητο το βλέπω. :lol: