Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By snoops
#611803
rocsta έγραψε:Το 5% εκτος δρομου σε τι συνθηκες θα ειναι; χωμα; λασπη; κοφτερη φυτευτη πετρα; χιονι;

Sent >


Κυρίως χώμα σε περιαστικό δάσος με λίγες πέτρες και χιόνι τις ελάχιστες μέρες του χειμώνα της Θεσσαλονίκης, όταν χιονίζει (καμιά βδομάδα δηλαδή).
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#611811 Λογικά δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από ένα απλό ασφάλτινο λάστιχο στυλ Goodyear EfficientGrip ή Hankook VentusPrime3. Aν βρεις και κάποιο να έχει και σήμανση XL για αυξημένη αντοχή θα σαι μια χαρά.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By snoops
#611815
rocsta έγραψε:Λογικά δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από ένα απλό ασφάλτινο λάστιχο στυλ Goodyear EfficientGrip ή Hankook VentusPrime3. Aν βρεις και κάποιο να έχει και σήμανση XL για αυξημένη αντοχή θα σαι μια χαρά.

Sent >


Eυχαριστώ για την απάντηση. Αν δεν κάνω λάθος πάντως, κανένα από τα δύο που ανέφερες δεν υπάρχει στη συγκεκριμένη διάσταση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#611842
snoops έγραψε: είναι ηλικίας 9 ετών πλέον...


Μία φιλική συμβουλή: Μην ξαναφήσεις λάστιχο σε αμάξι τόσο καιρό, εκτός αν είναι σε κανένα υπόγειο που δεν το βλέπει ο ήλιος (και πάλι δηλαδή, 9 χρόνια είναι πάρα πολλά). ΟΚ, δεν έχεις χλμ στα λάστιχα, αλλά το λάστιχο, ακόμα και με τις καλύτερες συνθήκες δεν πιστεύω να διατηρεί τις ιδιότητές του για πάνω από 4-5 χρόνια... Ασχέτως του αν έχει πέλμα...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#611845
markvag έγραψε:
snoops έγραψε: είναι ηλικίας 9 ετών πλέον...


Μία φιλική συμβουλή: Μην ξαναφήσεις λάστιχο σε αμάξι τόσο καιρό, εκτός αν είναι σε κανένα υπόγειο που δεν το βλέπει ο ήλιος (και πάλι δηλαδή, 9 χρόνια είναι πάρα πολλά). ΟΚ, δεν έχεις χλμ στα λάστιχα, αλλά το λάστιχο, ακόμα και με τις καλύτερες συνθήκες δεν πιστεύω να διατηρεί τις ιδιότητές του για πάνω από 4-5 χρόνια... Ασχέτως του αν έχει πέλμα...

+1 :shifty:
Scotch έγραψε:Φέτος λέω να αλλάξω λάστιχα στο smart. Σε καμία περίπτωση δεν γλιστράνε (είτε βρεγμένο, είτε στεγνό), αλλά μετά από 8 χρόνια και 30.000km, καλό είναι να αλλαχθούν :shifty:
Από επιλογές, η πιο ακριβή είναι της Yokohama, ακολουθούν continental ecocontact 6 (τα αγαπημένα του Δία), Falken, κλπ. Διαστάσεις 145/65/15 μπροστά, 175/55/15 πίσω. Η συχνότητα χρήσης δεν αναμένεται να μεταβληθεί (max 5000km το χρόνο).
Άβαταρ μέλους
By snoops
#611849
markvag έγραψε:
snoops έγραψε: είναι ηλικίας 9 ετών πλέον...


Μία φιλική συμβουλή: Μην ξαναφήσεις λάστιχο σε αμάξι τόσο καιρό, εκτός αν είναι σε κανένα υπόγειο που δεν το βλέπει ο ήλιος (και πάλι δηλαδή, 9 χρόνια είναι πάρα πολλά). ΟΚ, δεν έχεις χλμ στα λάστιχα, αλλά το λάστιχο, ακόμα και με τις καλύτερες συνθήκες δεν πιστεύω να διατηρεί τις ιδιότητές του για πάνω από 4-5 χρόνια... Ασχέτως του αν έχει πέλμα...


Ετσι είναι. Το αμάξι βέβαια το αγόρασα τον Ιούνιο, ήταν όντως σε κλειστο πάρκινγκ τόσο καιρό (εκτός από τα λίγα χλμ που έκανε κάθε μήνα για να μην κάθονται τα λάδια, κλπ). Είπα πως θα τα αλλάξω με την αρχή του φθινοπώρου και τώρα ήρθε η ώρα :roll:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#611850
rocsta έγραψε:Λογικά δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από ένα απλό ασφάλτινο λάστιχο στυλ Goodyear EfficientGrip ή Hankook VentusPrime3. Aν βρεις και κάποιο να έχει και σήμανση XL για αυξημένη αντοχή θα σαι μια χαρά.

Sent >

Το ίδιο έκανα κι εγω και θα το πρότεινα και σε σένα.
Την πρωτη φορα που πήγα σε "απλο επιβατικό" λάστιχο απο τα "4Χ4" που φορούσα, το σκέφτηκα λίγο, αλλά απο τοτε που έκανα την αλλαγη ποτέ δεν μου έλειψαν.
Εγω βέβαια είχα πολύ περιορισμένες επιλογές σε εκτος δρόμου λάστιχα με την περίεργη διάσταση που φοράω (215-55-17).

Απο τη στιγμή δε, που είσαι δικίνητος δε βλέπω κάποιον λόγο (εκτός απο αισθητικής) να μην πας σε αμιγώς "επιβατικό" λάστιχο
Άβαταρ μέλους
By fot
#612005 Μακροζωίας ελαστικών η συνέχεια.

Από το 2008 έχω χειμερινα ζαντολάστιχα Michelin Latitude Alpin στο Terios. Τα χρησιμοποιούσα 3-4 μήνες τον χρόνο και στη συνέχεια τα αποθήκευα σε γκαράζ πλυμένα και γυαλισμένα. Πρόπερσι είχα παρατηρήσει τις πρώτες ραγάδες στο προφίλ.
Αφού δεν τα αντικατέστησα και πέρυσι (δεν φορέθηκαν καθόλου) επειδή το Panda με τα ultragrip 9 έκανε παπαδες, φέτος ήρθε η ώρα τους.

Έχουμε και λεμε. Με ενδιαφέρει να είναι όσο καλύτερα γινεται στο χιόνι και την βροχή. Να έχουν πολύ ποιοτική γόμα (όπως τα μισελεν) που να αντέχει περισσότερο στα χρόνια παρά στα χιλιόμετρα.
Διάσταση 235/60/16 όπως είναι η μαμά ή 215/65/16.

Περιμενω προτάσεις.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#612006
fot έγραψε: επειδή το Panda με τα ultragrip 9 έκανε αρχιμανδρίτες, φέτος ήρθε η ώρα τους.
Περιμενω προτάσεις.


Fixed Προσυπογράφω, αλλά έχει ακόμα ως να περαστούν.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#612008 Επειδή κι εγώ είμαι σε παρόμοια φάση:
Το dunlop winter sport 5 suv είναι το καλύτερο all around και το καλύτερο στη βροχή αλλά δεν βγαίνει κάτω από 17".
Το BF g force 2 είναι το καλύτερο σε πατημένο χιόνι/πάγο.
Το Cooper WSC είναι το καλύτερο σε απάτητο χιόνι, αλλά μέτριο σε όλα τα υπόλοιπα.
Πέρσι στο forester είχα bridge LM80 evo αλλά τα χάρισα μαζί με το αμάξι :lol: και παίζει να βάλω τα ίδια επειδή ο φίλος λαστιχάς έχει καλύτερη προμήθεια και τιμή που μπορεί να κάνει σε bridge. Για το LM80 δεν βρίσκω καθόλου κριτικές πάντως. :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By fot
#612172 Πολύ καλά τα πάνε τα χειμερινά bridge τελευταία.
Ποιοτικά βέβαια δεν ξέρω αν φτάνουν την υπέροχη γόμα που είχαν τα Michelin τότε το 2008.

Επίσης δεν μου αρέσει καθόλου η φθορά στα Goodyear EGsuv. Περάστηκαν πριν από 5 χρόνια, έκαναν ελάχιστα χιλιόμετρα και ήταν και φυλαγμένα σε γκαράζ.
ΕικόναΕικόνα



< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#612273 Φαίνεται πως σε μερικά σημεία έχουν αποκολληθεί ολόκληρα μικρά κομματάκια ελαστικού.
Στα dunlop που φορούσε από καινούργιο η φθορά στο χρόνο ήταν πολύ πιο ομοιόμορφη.


< >
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#612332
fot έγραψε:Περιμενω προτάσεις.


...τα crossclimate plus που εχω στο allroad ειναι απιστευτα,αλλα μαλλον δεν ταιριαζουν πολυ στον χαρακτηρα του Terios...
Θελεις κατι πιο σκληροπυρηνικο,με τις οποιες επιπτωσεις ανεσης στην ασφαλτο?