Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#476528 Κι εγώ αυτό έκανα. Αλλά αν σκιστεί το λάστιχο θα χρειαστείς οδική. Η καλύτερη λύση είναι η αγορά μιας ρεζέρβας ανάγκης.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#476554
REALZEUS έγραψε:Κι εγώ αυτό έκανα. Αλλά αν σκιστεί το λάστιχο θα χρειαστείς οδική. Η καλύτερη λύση είναι η αγορά μιας ρεζέρβας ανάγκης.


Ανάγκης εννοείς μικρή; Και να την κουβαλάω συνέχεια; Α παπα. Καλύτερα οδική και μόνο, αλλά θα έρχεται η οδική αν λέω δεν έχω ρεζέρβα; :hmmm:
Θα προτιμούσα να έχω μια καβάντζα ζάντα στην αποθήκη για την περίπτωση που..... (εντός νομού πάντα). Η μλκία είναι ότι έχω 8 spare ζάντες για μξ και καμία για bmw. :rant:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#476571
xenos έγραψε:Ανάγκης εννοείς μικρή;


Ναι, αυτή.


xenos έγραψε:αλλά θα έρχεται η οδική αν λέω δεν έχω ρεζέρβα;


Φυσικά. Ζητάς φορτηγό για να σε φορτώσει και έρχεται. Απλά το θέμα είναι τι κάνεις μετά, γιατί έχει δικαίωμα μόνο για μια μεταφορά ανά βλάβη. Οπότε πρέπει να σε πάει σε βουλκανιζατέρ και να ελπίζεις να είναι ανοικτό...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#477830 Συγκινηθηκα διαολε. Κοιταξτε τι φωτο βρηκα απο την φιεσταρα. Ειχα παρει TPMS. Και με εσωσε μια φορα γιατι ειχα πατησει προκα και εχανε αγερα το παραντα.

Πολυ χρησιμο.
Καπου απο Φαληρο το ειχα παρει το 2011

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By xenos
#477869
Geo f1 έγραψε:Συγκινηθηκα διαολε. Κοιταξτε τι φωτο βρηκα απο την φιεσταρα.


Πούλα τζίγγερ! :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By fot
#478337
rocsta έγραψε:Αυτος εχει και παιδικο καθισματακι πισω :lipsealed:
Εικόνα

Sent >

Έχουν "ψωμί" ακόμα. Μια διετία την βγάζουν... σίγουρα!
Άβαταρ μέλους
By g8777
#479036
rocsta έγραψε:Αυτος εχει και παιδικο καθισματακι πισω :lipsealed:
Εικόνα

Sent >



Οποτε βλεπω τετοια κατασταση ελαστικων θυμαμαι παντα τις φανφαρες απο ολους τους εμπλεκομενους μετα το ατυχημα στα Τεμπη (με το εκδρομικο και το φορτηγο) . Τοσο κατασαπλιαδισταν; Τοσο. :s_yes

Εικόνα

:s_bye
Άβαταρ μέλους
By alexm
#479223 Ερχεται η ωρα της αλλαγης ελαστικων στο φιεστα.

Διασταση 175/65/14.
Μεχρι στιγμης ειχα κοντι premiumcontact κατι. Μιεχ σαν λαστιχο.

Προτασεις;


< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#479237
alexm έγραψε:Ερχεται η ωρα της αλλαγης ελαστικων στο φιεστα.

Διασταση 175/65/14.
Μεχρι στιγμης ειχα κοντι premiumcontact κατι. Μιεχ σαν λαστιχο.

Προτασεις;


< >

Eco Contact 5;
Αν και στις πολλές ζέστες τσιρίζουν λιγο στην πόλη, είναι πολύ καλό λάστιχο.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#479285 To Σάββατο έκανα εμπρός πίσω τα λάστιχα στο Mini R56S. Δυστυχώς, φοράει crossclimate (!!!) με 15 χιλ χλμ πλέον.
Τα εμπρός έδειχναν τη διαφορά τους με τα πίσω και είπα να κάνω την αλλαγή για να δω αν αξίζει και επιπλέον για να καθυστερήσω λίγο την αντικατάστασή τους.

Μετά την αλλαγή, πέραν ότι χάλασα το κλειδάκι ασφαλείας γιατί κλώτσησε και στράβωσε, είδα έντονο τράβηγμα δεξιά, αφήνοντας το γκάζι κατά την επιτάχυνση, σε ψηλές ταχύτητες (>150... μή βαράτε, βγήκα βράδυ σε άδεια Εθνική). Το ίδιο το είχα δοκιμάσει 3 μέρες πριν χωρίς να υπάρχει τόσο έντονο τράβηγμα. Άλλα συμπτώματα (π.χ. κοπανήματα, ένδειξη να θέλει ζυγοστάθμιση , να τραβάει γενικά δεξιά σε φρένα κτλ) δεν είδα. Καμιά ιδέα;

Επίσης, με είχε προειδοποιήσει το συνεργείο να πετάξω τα κλειδιά ασφαλείας των ζαντών και να τα αντικαταστήσω με απλά μπουλόνια γιατί είναι κακής ποιότητας και κλωτσάνε. Θα παραγγείλω μια 4αδα μπουλόνια κανονικά και αν καταφέρω να βγάλω τα ασφαλείας θα τα βάλω.

Τέλος, επί τη ευκαιρία έκατσα και έπλυνα τις ζάντες και από μέσα. Αρκετό τρίψιμο για να φύγουν οι μαυρίλες αλλά νομίζω έκανα καλή δουλειά. Έπρεπε όμως να τις είχα περάσει με κανένα υγρό κερί για να αποφύγω να κολλήσει η μαυρίλα από τα φρένα πάλι εκεί.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#479672
alexm έγραψε:Ερχεται η ωρα της αλλαγης ελαστικων στο φιεστα.

Διασταση 175/65/14.
Μεχρι στιγμης ειχα κοντι premiumcontact κατι. Μιεχ σαν λαστιχο.

Προτασεις;


< >


Στην ίδια διάσταση και αυτοκίνητο φίλος έχει βάλει δυο φορές pirelli p1 και δηλώνει πολύ ικανοποιημένος
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#479735 Aν είναι ανήσυχος ,ας δει τα Yokohama, Hankook που έχουν διάφορες επιλογές.
Οι υπόλοιπες έχουν πιο συμβατικές επιλογές ( energy saver, t001, p1 κλπ). Από αυτά, μάλλον P1.