Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#582805 Ενναλακτικα το αφήνεις το πρωί και το παραλαμβάνεις το απόγευμα παίζει δυνατά σαν σενάριο παντού ή βρίσκεις αλλο μέρος που δουλεύει και Σάββατα ή κλείνεις ραντεβού μια ώρα που σε βολεύει πχ Παρασκευή απόγευμα που φεύγεις νωρίτερα από την δουλειά . Λύσεις υπάρχουν σιγουρα και κοστίζουν λιγότερο από ενα σπασμένο σταντ της πλάκας και ενα κακοσφιγμενο μπουλόνι.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#582811
mirage έγραψε:Ενναλακτικα το αφήνεις το πρωί και το παραλαμβάνεις το απόγευμα παίζει δυνατά σαν σενάριο παντού ή βρίσκεις αλλο μέρος που δουλεύει και Σάββατα ή κλείνεις ραντεβού μια ώρα που σε βολεύει πχ Παρασκευή απόγευμα που φεύγεις νωρίτερα από την δουλειά . Λύσεις υπάρχουν σιγουρα και κοστίζουν λιγότερο από ενα σπασμένο σταντ της πλάκας και ενα κακοσφιγμενο μπουλόνι.


Αναγκαστικά θα πάω σε μάστορα, κανόνισα πριν λίγο ραντεβού , αλλά όχι οτι μαρεσει κιόλας ειναι ξεβόλεμα όπως κα να το δεις.
Τώρα για τα μπουλόνια
Α) εχω σφίξει τοσες πολλές φορές που εμπιστεύομαι το χέρι μου περισσότερο απο του άλλου
Β) δεν εχω δει κανα μάστορα να βάζει ροποκλειδο , μόνο εγώ το εχω κάνει Ελλάδα στην αρχή αλλά μετά που του πήρα τον αέρα το εγκατέλειψα ακόμα και εγώ και έμεινε το εργαλείο άχρηστο
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#582821
KiloMeater έγραψε:Άντε και έβαλα το μαμά γρύλο εμπρός, πίσω πως θα γίνει; Πρέπει να ειναι και οι δυο τροχοί επάνω για να γίνει τράμπα .
Πήρα και αυτό το στήριγμα το οποίο τελικά ειανι άχρηστο , πως θα το βάλω στην υποδοχή οταν ειναι σηκωμένο το αμάξι ;

ο μαμα γρυλος εαν τον ανοιξεις τερμα,θα σηκωσει και τους 2 τροχους.
εαν εχεις εμπειρια εχει και αλλα σημεια που μπορεις να στηριξεις το τριποδο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#582843
dimviii έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Άντε και έβαλα το μαμά γρύλο εμπρός, πίσω πως θα γίνει; Πρέπει να ειναι και οι δυο τροχοί επάνω για να γίνει τράμπα .
Πήρα και αυτό το στήριγμα το οποίο τελικά ειανι άχρηστο , πως θα το βάλω στην υποδοχή οταν ειναι σηκωμένο το αμάξι ;

ο μαμα γρυλος εαν τον ανοιξεις τερμα,θα σηκωσει και τους 2 τροχους.
εαν εχεις εμπειρια εχει και αλλα σημεια που μπορεις να στηριξεις το τριποδο.

Σε suv,που το ειδες αυτο;
Δυο γρυλους θελει και αν ειναι με μπουλονια και εχει πιασει αλατα απο μεσα ο τροχος δεν προκειται να τοθς βγαλει,ουτε καν να τους μονταρει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#582846 γινεται λεμε.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#582854
italakias έγραψε:Για να το λες εσυ θα ξερεις καλυτερα απο μενα που εχω δουλεψει καποια χρονια σε βουλκανιζατερ.


οταν αρχισες να δουλευεις σε βουλκανιζατερ,ειχα αλλαξει ηδη χιλιαδες τροχους.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#582863
italakias έγραψε:
dimviii έγραψε:
KiloMeater έγραψε:Άντε και έβαλα το μαμά γρύλο εμπρός, πίσω πως θα γίνει; Πρέπει να ειναι και οι δυο τροχοί επάνω για να γίνει τράμπα .
Πήρα και αυτό το στήριγμα το οποίο τελικά ειανι άχρηστο , πως θα το βάλω στην υποδοχή οταν ειναι σηκωμένο το αμάξι ;

ο μαμα γρυλος εαν τον ανοιξεις τερμα,θα σηκωσει και τους 2 τροχους.
εαν εχεις εμπειρια εχει και αλλα σημεια που μπορεις να στηριξεις το τριποδο.

Σε suv,που το ειδες αυτο;
Δυο γρυλους θελει και αν ειναι με μπουλονια και εχει πιασει αλατα απο μεσα ο τροχος δεν προκειται να τοθς βγαλει,ουτε καν να τους μονταρει.

O μαμά γρύλος ,αν υπαρχει,δεν μπορεί να μην σηκώνει όσο χρειάζεται για να αλλάξεις λάστιχο.Γιατί να βάλουν κοντό γρύλο;
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#582888 Ίσως να μην έχει μαμά γρύλο αλλά κιτ επιδιορθωσης.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#584244 Έγινε η αλλαγή σήμερα στο öamtc.
Ενιωσα τελείως μλκς και άχρηστος, το μετάνιωσα όσο δεν πάει
Εντωμεταξύ έβλεπα επειδή ειαι όλο τζαμαρία , δηλαδή και οι ίδιοι δεν πίστευαν οτι πήγα το αμάξι για αυτό το λόγο ....
Lesson learned
Άβαταρ μέλους
By mirage
#584263 Εκεί στην Αυστρία τελικα η κατάσταση ειναι δύσκολη. Βέβαια πήγες και λιιιιιιιγο αργα για αλλαγή οποτε μπορει γι αυτο να ξαφνιάστηκαν.