Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#707062
Giuseppe Busso έγραψε:Απλά νομίζω είναι η μεγαλύτερη βίδα που έχω πατήσει ποτέ.
Καλά είσαι, κάποτε είχα τόσο μεγάλο καρφί στο πέλμα που η μυτερή άκρη του ακούμπαγε το πλαινό και με τις δονήσεις το έσκισε από μέσα. Το βρήκα ξεφούσκωτο το φουσκώνω και όλα καλά αλλά μετά 1-2 μέρες παααφ. Και βέβαια ήταν νύχτα και περί τα 80χλμ μακριά στη μέση του πουθενά. Ευτυχώς δεν έβρεχε....
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#707498 Εικόνα

Εικόνα

Αυτό ήταν το σουβενίρ. 2 εκατοστά είναι αυτό που βλέπετε και από το τακούνι η μύτη της βίδας είχε τρυπήσει εσωτερικά το ελαστικό με άνοιγμα 3 χιλιοστά όπως το έκοψα με το μάτι.

Έγινε μπάλωμα μανιτάρι.
Κόστος 10€.
Άβαταρ μέλους
By opc
Άβαταρ μέλους
By opc
#711286
rocsta έγραψε:Εγω με την 1η ευκαιρια θα τα βαλω αντί για G015. Αλλά γενικά δεν τα έβαλε κοσμος.

< >
Και εγώ το σκέφτομαι μιας και το μαγαζί που ψωνίζω δεν έχει διαθέσιμα τα 015. Είναι σε αναμονή παραλαβής, αλλά χωρίς στάνταρ ημερομηνία. Τα 015 τα απερριψες για κάποιο λόγο?

< one >
Άβαταρ μέλους
By g47
#712066 Ψαχνω ενα τιμιο ελαστικο για Yaris 1.3 του 7.
Φοραει πανω 185/60/15.
Σε αυτη τη διασταση βρισκω Pirelli Cinturato P1 στα 250 περιπου που τα λεω και αρκετα.
Ποια παρομοια διασταση μπορω να κοιταξω μηπως βρω φθηνοτερη εναλλακτικη?
Άβαταρ μέλους
By g47
#712085 Ξερω γω? :lol:
Πως τσεκαρουμε αν ειναι καταλληλη αλλη διασταση περαν της εργοστασιακης?
Άβαταρ μέλους
By edmond
#712089
g47 έγραψε:Ξερω γω? :lol:
Πως τσεκαρουμε αν ειναι καταλληλη αλλη διασταση περαν της εργοστασιακης?

Βασικά αναφέρεται στο βιβλίο του κατασκευαστή. Το οποίο μπορεί να μην υπάρχει βέβαια :lol:
Ρωτάς έναν λαστιχά, το εργαλειάκι του ντίμικ από πάνω βγάζει έναν μπούσουλα βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By g47
#712105 Το ειδα το calculator του dimik και μπορω να συγκρινω διαφορετικα μεγεθη και μου εμφανιζει τις διαφορες %.
Αλλα αυτο δε μου λεει αν ειναι οκ για το συγκεκριμενο αυτοκινητο. :hmmm:
Θα ρωτησω σε λαστιχα ναι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#712106 Τα προτεινόμενα μεγέθη τα δείχνουν και site εταιρειών οπως της Michelin πχ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#712111 Εκτός από το εγχειρίδιο και στο ταμπελάκι για τις σωστές πιέσεις (στο καπάκι της τάπας ή σε στην κολώνα του οδηγού ή...) μπορεί να λέει τις διάφορες διαστάσεις που φοριούνται από το μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#712304
g47 έγραψε:Ψαχνω ενα τιμιο ελαστικο για Yaris 1.3 του 7.
Φοραει πανω 185/60/15.
Σε αυτη τη διασταση βρισκω Pirelli Cinturato P1 στα 250 περιπου που τα λεω και αρκετα.
Ποια παρομοια διασταση μπορω να κοιταξω μηπως βρω φθηνοτερη εναλλακτικη?
Falken....η 5η στο κόσμο. Τίμιο με καλή τιμή και επιδόσεις αντάξιες κορυφαίων ακριβότερων κατασκευαστών