Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By nass
#376123
EDDIE_147 έγραψε:Πάντως και η BMW διαβάζω ότι δεν συνιστά αλλαγή σε nrft επειδή η ανάρτηση έχει αναπτυχθεί με γνώμονα τα rft και ότι τα Μ είναι άλλη περίπτωση...


Αν είναι έτσι τότε μάλλον δεν είναι καλή ιδέα να πας σε λάστιχο με χαρακτηριστικά μαλακό πλαϊνό όπως το Continental.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#376146
EDDIE_147 έγραψε:Πάντως και η BMW διαβάζω ότι δεν συνιστά αλλαγή σε nrft επειδή η ανάρτηση έχει αναπτυχθεί με γνώμονα τα rft και ότι τα Μ είναι άλλη περίπτωση...


Ναι ρε γμτ. Και εγώ το σκέφτομαι τι θα κάνω όταν έρθει η ώρα. :hmmm: Αν πεις στον λαστιχά ότι θέλω non rft σε κοιτάζει σαν εξωγήινο πάντως. :lipsealed:
Για τα p zero έχεις διαβάσει καλά reviews? Conti RFT έχει ο μορφέας στο bmw αν θυμάμαι καλά και μου έλεγε τα καλύτερα. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#376195 nass αν continental τότε μόνο rft συζητάω.
Σε non rft θα έβαζα P Zero ή εναλλακτικά τα Pilot 4.

To αμάξι όπως το πήρα P Zero rft φόραγε και παρότι τα είχε καιρό ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

Βασικά τα + και - είναι:
rft:
+ ξέρω ότι δεν θα έχω θέμα με το πάτημα μετά για να ψάχνομαι για πιέσεις, αναρτήσεις κλπ
- λίγο μεγαλύτερο κόστος και σε περίπτωση που πατήσω καρφί πάει για πέταμα όλο το λάστιχο ενώ το non rft διορθώνεται --> ΝΤΙΜΗΗΗΗΗΗΗΗ :vava: :s_shout :s_shout :s_shout

non rft:
+ πιο άνετο και σε περίπτωση ζημιάς θα μπορώ να το επιδιορθώσω
- δεν ξέρω αν προκύψουν θέματα στο πάτημα του αυτοκινήτου και θα πρέπει να φορτώσω ρεζέρβα ανάγκης την οποία θα πρέπει κάπως να κουμπώσω με πατέντα γιατί δεν έχει θέση --> ΝΤΙΜΗΗΗΗΗΗ #2 :s_hang

Βασικά ή continental rft ή p zero non rft θα βάλω (επειδή είναι πιο σκληρό ελαστικό).

Τελική απόφαση αρχή της άλλης εβδομάδας... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#376196
EDDIE_147 έγραψε:- λίγο μεγαλύτερο κόστος και σε περίπτωση που πατήσω καρφί πάει για πέταμα όλο το λάστιχο ενώ το non rft διορθώνεται --> ΝΤΙΜΗΗΗΗΗΗΗΗ :vava: :s_shout :s_shout :s_shout


Αυτό δε νομίζω ότι ισχύει.
εδιτ: εκτός αν το περπατήσεις πάρα πολλά χλμ
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#376199 Επειδή το έψαξα.
Συγκεκριμένες εταιρείες (Pirelli, Continental included) λένε ότι δεν συστήνουν κανένα είδος επισκευής και ότι πάει για πέταμα.
Άλλες λένε σε ειδικό συνεργείο, αν δεν έχει πατήσει πολύ, αν αν αν.

Βασικά αν δεν έχεις ρεζέρβα είναι δεδομένο ότι θα πατήσει πολύ...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#376215 Update
https://www.tirerack.com/accessories/co ... ck_vid.jsp

:hmmm: :hmmm: :hmmm:

Έτσι δουλεύουν όλα αυτά τα μαραφέτια ή μόνο το continental;

Μαρκοβάγγο νομίζω σε ενδιαφέρει άμεσα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#376226 Εγώ έχω το ContiKit και δουλεύει έτσι. Απ' όσο γνωρίζω, είναι το μόνο που είναι τόσο απλό και εύκολο. Τα άλλα θέλουν λίγο περισσότερο παίδεμα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#376233 +το ότι το υγρό του conti αφαιρείται μετά στο βουλκανιζατέρ και το λάστιχο είναι επισκευάσιμο ενώ κάτι άλλα αχρηστεύουν το λάστιχο και θες καινούριο.
Το μόνο κακό κάπου διάβασα ότι το ανταλλακτικό του υγρού (φεύγει όλο σε κλατάρισμα) κάνει 40-50 γιούρια.
Οπότε μαζί με το 15άρι του μπαλώματος φτάνεις να πληρώνεις μισό καινούριο rft
Εικόνα

Το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ HF;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#376238 To υγρό όχι. Μόνον τον αέρα. Το πρώτο έληξε. Αγόρασα ανταλλακτικό που δεν το έχω τοποθετήσει ακόμη κιόλας...
Με λίγο ψάξιμο το βρίσκεις φθηνά πάντως.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#376244 Eντι μην το ψειρίζεις. Βάλε το Conti runflat. Προφανώς και δεν θα είναι τόσο μαλακό όσο το απλό. Μην προσκυνάς τους Πιρελάδες. Do it. :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#376290 Μια ρεζέρβα ανάγκης και μια μπαταρία στο τηλεκοντρόλ του κλειδιού πόσο δύσκολο ήταν; ΓΑΜΩ. :vava:

Εικόνα



#beams
#dimhs

Για P Zero κανονικά και το μαραφέτι της Continental την κόβω την δουλειά αλλά θα το σκεφτώ λίγο ακόμα...
Άβαταρ μέλους
By elteo
#376299
EDDIE_147 έγραψε:
Για P Zero κανονικά και το μαραφέτι της Continental την κόβω την δουλειά αλλά θα το σκεφτώ λίγο ακόμα...


Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#376366
EDDIE_147 έγραψε:Μαρκοβάγγο νομίζω σε ενδιαφέρει άμεσα...


Όντως... η |λογοκρισία| που πήγα και αγόρασα λέει κάτι βλακείες (να βγάλεις τη βαλβίδα, κτλ) :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#376371
popolaros έγραψε:Λιζάκι σκέφτηκες; Ο,τι καλύτερο.


Fify