Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#522403
belgarion έγραψε:Τα dunlop και Goodyear είναι αρκετά "μαλακά" λάστιχα και φθείρονται γρήγορα με τη χρήση. Αυτό που ζητάς (αντοχή στον χρόνο) δεν ξέρω πώς μπορεί να το κρίνει κάποιος (βρες εσύ κάποιον που να έχει τα ίδια λάστιχα μετά από 5-6-7 χρόνια, να μπορεί να κρίνει τις επιδόσεις του, και αυτό το λάστιχο να υπάρχει ακόμη στην αγορά :-)). Από τα 2 πρώτα μάλλον θα πήγαινα στα Avon λόγω γνωστοτερου ονόματος. Άλλες εταιρίες δεν παίζουν πχ Falken, Toyo?

Παίζουν και Falken, Toyo, αν είναι καλύτερα από τα άλλα φθηνά.
Λέγοντας αντοχή στο χρόνο, ήθελα να πω ότι περισσότερο με ενδιαφέρει να αντέχουν π.χ. σε χτυπήματα (λόγω χαμηλού προφίλ), παρά το να φθείρονται γρήγορα (μιας και δεν κάνω πολλά μίλια).
Τα Avon νομίζω είναι και ντόπια.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#522404 Εγώ είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος από τα zv5.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#522405 Τα Avon κυκλοφορούν ελάχιστα στην Ελλάδα, ενώ τα Falken σαφώς περισσότερο. Τα τελευταία, τα είχαμε στο Fiesta της :inlove: , δεν είχα παράπονο, τίμιο λαστιχάκι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#522417 Scotch...βαζεις φαμιλια και παιδιά μεσα στο αμαξι και τσιγκουνευεσαι 80 λιρες/6 χρονια... Αν είναι δυναμόν...
Τα Falken ειναι ΟΚ γενικά
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#522419 Είναι λεπτή η ισορροπία μεταξύ του "τσιγκουνεύεσαι" και "τα σκορπάς" :s_dunno
Θεωρώ πως τσιγκουνιά θα ήταν να κρατήσω αυτά που φοράει τώρα (δεν κατάλαβα τίποτα περίεργο όταν το οδήγησα...κρατάνε τουλάχιστον 3-4 χρόνια ακόμη στα χέρια μου :shifty: ). Όμως, δεν το τσιγκουνεύομαι, λέω να βάλω καινούργια.

Να το θέσω διαφορετικά το ερώτημα; Στη θέση μου ποια ελαστικά από αυτήν τη λίστα θα βάζατε; Εφόσον όλα είναι διαθέσιμα, μία συγκεκριμένη πρόταση είναι αρκετή.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#523003
Scotch έγραψε:Είναι λεπτή η ισορροπία μεταξύ του "τσιγκουνεύεσαι" και "τα σκορπάς" :s_dunno
Θεωρώ πως τσιγκουνιά θα ήταν να κρατήσω αυτά που φοράει τώρα (δεν κατάλαβα τίποτα περίεργο όταν το οδήγησα...κρατάνε τουλάχιστον 3-4 χρόνια ακόμη στα χέρια μου :shifty: ). Όμως, δεν το τσιγκουνεύομαι, λέω να βάλω καινούργια.

Να το θέσω διαφορετικά το ερώτημα; Στη θέση μου ποια ελαστικά από αυτήν τη λίστα θα βάζατε; Εφόσον όλα είναι διαθέσιμα, μία συγκεκριμένη πρόταση είναι αρκετή.


Φοράω τα Dunlop Sport BlueResponse 5 χρόνια, έχω κάνει 50.000 χλμ και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Τώρα που θα τα αλλάξω θα πάω σε Michelin Primacy 4 αν δεν βάλω τα ίδια. Μάλλον όμως θα παω σε Michelin.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#523029 Τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 3 93Y XL with rim protection (MFS), που είναι και σε καλή τιμούλα (skroutz alert) και έχουν και καλά reviews (στο site αυτό τουλάχιστον), πώς συγκρίνονται με όσα έχουν αναφερθεί; Είναι καλά ή πάλι θα τ' ακούσω; :lol:

(π.χ. έχουν 22 λίρες παραπάνω, έκαστο, από τα Michelin Primacy 4)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#523148 Ωχ, τώρα το βλέπω, ανάποδα τα έγραψα :oops: Τα Primacy είναι 22 λίρες πιο ακριβά από τα Goodyear.

Μήπως αυτός είναι ένας καλός λόγος τώρα; :oops:

< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#523150
Anonymous Founder έγραψε:Καλύτερος! Τα έχω στο Golf, θα τα περίμενα πιο ήσυχα πάντως. Ίσως να μην ταιριάζουν στο ελληνικό οδόστρωμα.
Αφού για Σκωτία τα θέλει

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#523153 Μάλλον ο HF θέλει να πει ότι ίσως στη Σκωτία είναι καλύτερα τα πράγματα. Νομίζω όμως ότι στη Σκωτία τα πράγματα θα είναι χειρότερα από άποψη θορύβου (λόγω πιο "άγριου" οδοστρώματος από τους δικούς μας καθρέπτες), γι αυτό και θέλω να είναι όσο πιο ήσυχο γίνεται.

Ανεβαίνοντας από Αγγλία, μου φάνηκε ότι έκανε πολύ φασαρία. Κάτι το οδόστρωμα, κάτι οι ράγες οροφής (προς διερεύνηση), καλά-καλά δεν άκουγα το ραδιόφωνο. Παίζει βέβαια να έχω κακομάθει από το lexus (αλλά και απλά να είχαν βουλώσει τα αυτιά μου από το αεροπλάνο :lol: ).
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#523161
Scotch έγραψε:Μάλλον ο HF θέλει να πει ότι ίσως στη Σκωτία είναι καλύτερα τα πράγματα. Νομίζω όμως ότι στη Σκωτία τα πράγματα θα είναι χειρότερα από άποψη θορύβου (λόγω πιο "άγριου" οδοστρώματος από τους δικούς μας καθρέπτες), γι αυτό και θέλω να είναι όσο πιο ήσυχο γίνεται.

Ανεβαίνοντας από Αγγλία, μου φάνηκε ότι έκανε πολύ φασαρία. Κάτι το οδόστρωμα, κάτι οι ράγες οροφής (προς διερεύνηση), καλά-καλά δεν άκουγα το ραδιόφωνο. Παίζει βέβαια να έχω κακομάθει από το lexus (αλλά και απλά να είχαν βουλώσει τα αυτιά μου από το αεροπλάνο ).
Τώρα που το ξαναδιάβασα έχεις δίκιο, εννοεί ότι ίσως εδώ κάνουν περισσότερο θόρυβο, my mistake :-)

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#525856 Έχουμε να προτείνουμε κάποιο καλό βουλκανιζατέρ στην ευρύτερη περιοχή Γέρακας-Παλλήνη; Σκεφτόμουν Καλογρίτσα (δεν ξέρω κάποιο άλλο).
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#525905 Τελικά πήγα εδώ. 12 ευρώ η επισκευή (αφαίρεση βίδας).

btw, το όχημα είναι συνφορουμίτη; :ninja:Εικόνα

< >