Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#469688 Χθες στο μπροστινό αυτοκίνητο του φύγανε 2 τάσια, του ανάβω φώτα, κορναρω και εκεί που πάω να του εξηγήσω μου λέει ένα "άντε γ@μησου". Ε θα τα ψάχνει τώρα...
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#469711 Μετά από περίπου 2500 χλμ. με τα Michelin Pilot Sport 4 (205/55/16) οι εντυπώσεις μου είναι άριστες σε όλες τις συνθήκες.
Μένει να κριθεί η αντοχή στο χρόνο.

Καλή μας χρονιά!
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#469720 Καλή χρονιά!!!
Goodyear Efficient Grip Performance κανα σχόλιο απο ανθρώπους που τα φορανε?
Κοιτάω για το Fluence
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#469725
ArrowsFA1 έγραψε:Μετά από περίπου 2500 χλμ. με τα Michelin Pilot Sport 4 (205/55/16) οι εντυπώσεις μου είναι άριστες σε όλες τις συνθήκες.
Μένει να κριθεί η αντοχή στο χρόνο.

Καλή μας χρονιά!
Δουλεύουν καλά όταν είναι κρύα;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#469726
Dimsabas έγραψε:
ArrowsFA1 έγραψε:Μετά από περίπου 2500 χλμ. με τα Michelin Pilot Sport 4 (205/55/16) οι εντυπώσεις μου είναι άριστες σε όλες τις συνθήκες.
Μένει να κριθεί η αντοχή στο χρόνο.

Καλή μας χρονιά!
Δουλεύουν καλά όταν είναι κρύα;


Ω ναι, τσεκαρισμένο πολλάκις σε roundabout στα 2 χλμ από το σπίτι σε 2 διαφορετικές διαστάσεις και αυτοκίνητα.

< >
Άβαταρ μέλους
By xeno
#469744
Orestisren έγραψε:Καλή χρονιά!!!
Goodyear Efficient Grip Performance κανα σχόλιο απο ανθρώπους που τα φορανε?
Κοιτάω για το Fluence

Καλή χρονιά !
Για touring οδήγηση είναι εξαιρετικά. Τα φοράω 2η συνεχόμενη τετράδα στο w211, αντέχουν περί τις 40000χλμ. Στρίβουν καλά, φρενάρουν καλά, πολύ καλά στο βρεγμένο αλλά με ζητήματα υδρολισθησης όταν έχει λίγο νερό παραπάνω ο δρόμος.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#469912 Σε 2 αυτοκίνητα τα έχω δοκιμάσει και δεν έχω παράπονο.
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#469982 Ευχαριστώ πολύ παίδες :)
Είναι το πιο νορμάλ λαστιχάκι (και πιο καινούριο γιατί οι άλλες επιλογές είναι PC2, P7 Cinturanto και Dunlop Fastresponse) σε τιμή επώνυμο σε 205-55-17 που φοράει σε 17αρα το Fluence :)
Άβαταρ μέλους
By Adriver
#471582 Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά

Μια ερώτηση σχετικά με TPMS αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία.
Σε σύγχρονο αυτοκίνητο που έχει TPMS αισθητήρες στις βαλβίδες σε σιδερένιες ζάντες, θα μπορούμε να του βάλουμε μεταχειρισμένες ζάντες αλουμινίου 15ετίας απλώς μεταφέροντας τις βαλβίδες-αισθητήρες στις ζάντες?
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#472166 Σήμερα βρέθηκα σε ένα κομμάτι δρόμου γύρω στα 200 μέτρα με παχιά μαλακή λάσπη και βαθιές ροδιες από αγροτικά και λεωφορείο , το οποίο μάλιστα πέρασα και προς τις δύο κατευθύνσεις αφού ήταν πριν το τελευταίο χωριό που επισκέφθηκα, σε σημείο που ο δρόμος έχει υποστεί κατολίσθηση και έχει φτιαχτεί πρόχειρα. Πέρασα με σταθερό γκάζι με πρώτη και ελάχιστο αίσθημα "κοσκινισματος",χάρη νομίζω και στα cross climate, πιστεύω ότι αν είχα θερινά λάστιχα πιθανότατα θα με είχε γυρίσει ή θα σπιναρα όπως ίσως και αν η απόσταση ήταν μεγαλύτερη από 200μέτρα. Η φώτο είναι μετά το πρώτο πέρασμαΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#473595
REALZEUS έγραψε:Εξαρτάται αν το σύστημά σου είναι με αισθητήρες πίεσης ή μέσω του ABS μετράνε περιστροφές και άρα διάμετρο.

Τα νεύρα μου...
Σήμερα διαπίστωσα με τον χειρότερο μάλλον τρόπο, πως το σύστημα TPMS στο αυτοκίνητό μου λειτουργεί μέσω μέτρησης περιστροφών - διάμετρο.
Στις στροφές έξω από την Καβάλα, υπήρχε ένα μάυρο αντικείμενο (πέτρα - ξεκολλημένη άσφαλτος - κάτι μεταλλικό από κάποιο μεγάλο όχημα - δεν ξέρω κ εγώ τι...).
Δυνατό ΝΤΟΥΚ. Γαμώ λέω το έφαγα στο μαρσπιέ.
Η μπροστινή ρόδα το απέφυγε, η πίσω όμως, διαγράφοντας εσωτερικά μικρότερη τροχιά το βρήκε στο εσωτερικό προφίλ του ελαστικού (το έμαθα αργότερα αυτό). Δεν περίμενα κάτι μέχρι που σε ένα περίπου λεπτό "μπιπ" και εικονίδιο το λαστιχάκι.... Κατεβαίνω, πίσω λάστιχο μισοξεφούσκωτο.
:rant: :rant: :rant:
:s_mad :s_mad :s_mad

Αποτέλεσμα σκισμένο το καινούργιο UltraGrip 9 και μικρό βαθούλωμα στο τελικό της εξάτμισης.
Έκανα περίπου 300χλμ με ρεζέρβα ανάγκης κ 80 χιλίομετρα.

Ξέρουμε αν η goodyear καλύπτει κάπως το ελαστικό; Σαν ασφάλεια;
Με περίπου 2000 χιλιόμετρα πάνω τους, αλλάζω μόνο το ένα; Η σετ;
Άβαταρ μέλους
By drdino
#473597 Το ένα.