Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#798379
NiTse έγραψε:Πήρα τελικά τηλέφωνο να ρωτήσω για τιμές σε αυτόν που έβαλα τις δύο τελευταίες φορές και μου είπε: falken ze310 300 €, rainsport 5 310€, hankook prime ventus 4 320€. Για τις άλλες μάρκες δηλαδή, dunlop, pirelli goodyear 350,360. Για τα τρία πιο φθηνά έχουμε γνώμη ή να πάω κατευθείαν στα γνωστά με 50€ παραπάνω;
Για falken άμα δεις έχουν α στο βρεγμένο και αρκετα χαμηλο θόρυβο. Είναι πολύ καλά. Έχω βάλει στο μικρό και είμαι υπερευχαριστημενος. Τώρα θα βάλω και στο τιγκουν
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#798403
Anonymous Founder έγραψε:50€ παραπάνω θα έλεγα εγώ.


Κακώς, μάλλον σου φαίνεται b-tier η Hankook.

2022 Summer Tyre Market Overview - 2nd of 44 tyres

Αν είναι να δώσει περισσότερα € -> Michelin Primacy 4+
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#798410 Όταν ένα ελαστικό έχει εγγύηση αυτή πότε έχει ισχύ; Σκίστηκε λάστιχο με 130χλμ που τοποθετήθηκε Μάιο και παίζει να χει κάνει 20.000χλμ στο τιμολόγιο όμως δεν αναγράφονται τα χλμ άρα πάει βάσει ημερομηνία αγοράς;
Σε άλλο λαστιχάδικο έχουν και τα χιλιόμετρα τοποθέτησης.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#798419
panos2171 έγραψε:Όταν ένα ελαστικό έχει εγγύηση αυτή πότε έχει ισχύ; Σκίστηκε λάστιχο με 130χλμ που τοποθετήθηκε Μάιο και παίζει να χει κάνει 20.000χλμ στο τιμολόγιο όμως δεν αναγράφονται τα χλμ άρα πάει βάσει ημερομηνία αγοράς;
Σε άλλο λαστιχάδικο έχουν και τα χιλιόμετρα τοποθέτησης.


Μια χαρά όπως τα λες. Πήγαινε να διεκδικήσεις την εγγύηση και θα δεις τι θα σου πουν. Γιατί να μιλάμε υποθετικά;

Επίσης να έχεις το νου σου ότι οι εγγυήσεις δεν ισχύουν αν τα ελαστικά έχουν τοποθετηθεί σε επαγγελματικά οχήματα ή ταξί. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στην Toyo που είμαι παθών με το Doblo.
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#798420
NiTse έγραψε:Πήρα τελικά τηλέφωνο να ρωτήσω για τιμές σε αυτόν που έβαλα τις δύο τελευταίες φορές και μου είπε: falken ze310 300 €, rainsport 5 310€, hankook prime ventus 4 320€. Για τις άλλες μάρκες δηλαδή, dunlop, pirelli goodyear 350,360. Για τα τρία πιο φθηνά έχουμε γνώμη ή να πάω κατευθείαν στα γνωστά με 50€ παραπάνω;


Hankook ventus prime 4 φοράω στο MX5 και είναι πάρα πολύ καλό .
Πολύ καλύτερο από το Ventus prime 3 , απο το οποίο δεν είχα ενθουσιαστεί κιόλας .
Τα 50 ευρώ ΔΕΝ πρέπει να αποτελέσουν κριτήριο για την αγορά , αλλά είναι ούτως ή άλλως καλό λάστιχο .
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#798476
glf έγραψε:Πως σκίστηκε; Με 130χλμ στο ισιωμα;
Δεν έχω ιδέα, μπορεί να είχε καρούμπαλο εσωτερικά. Άλλη μια φόρα είχε σκιστεί πάλι καινούργιο κινεζικό που είχανε βάλει στο leasing.
Αυτό ήταν Goodyear.

@busso

Επαγγελματικό είναι ναι.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#798482 Εμενα που εβαλα GoodYear προσφατα, μου εδωσαν ενα χαρτι εγγύησης
Και βλεπω στους ορους οτι τα επαγγελματικα ειναι εκτος
Και τους εχουν τους ορους και σε ενα site απο οτι βλεπω

http://www.safetytogether.gr/GoodYear/T ... s4Consumer
Άβαταρ μέλους
By nomarxis
#798489 Εντυπώσεις από Primacy 4+ σε 215/50/17.

Τα λάστιχα ήταν φορεμένα στο αυτοκίνητο που πήρα. Δε γνωρίζω όμως πόσα χιλιόμετρα είχαν κάνει, μόνο ότι είναι DOT2018. Επομένως αν φορέθηκαν το καλοκαίρι του '19 έχουν σίγουρα 4 σεζόν (λόγω αλλαγής σε χειμερινά). Το αυτοκίνητο ήταν εταιρικό και έκανε περίπου 40000χιλ το χρόνο, οπότε αν έκανε τα μισά με τα Primacy βγαίνουν πολλά χιλιόμετρα. 20000χιλ έκανα εγώ μόνο και 60000 από τον προηγούμενο, βγαίνουν πολλά..(με επιφύλαξη πάντως) :innocent:

Σίγουρα επαληθεύεται η φήμη για την αντοχή τους, του χρόνου με ένα μπρος-πισω βγάζουν ακόμα μία σεζόν.
Στα δικά μου χιλιόμετρα σε σχέση με Turanza 001(σε άλλο όχημα) που είχα παλαιότερα έχουν άψογη συμπεριφορά στο βρεγμένο. Στο στεγνό ίδια συμπεριφορά. Από άνεση πάντως τα περίμενα καλύτερα, αν και με 50αρι προφίλ και XL δομή μάλλον δύσκολο.
Κατανάλωση και θόρυβο δε μπορώ να γνωρίζω, στην επόμενη αλλαγή.

Χειμερινά μπήκαν Goodyear UltraGrip 9+ και αυτά χωρίς να γνωρίζω πόσα χιλιόμετρα έχουν και με σκοπό μία σεζόν μόνο να φορεθούν. Βρήκα 16αρες γνήσιες Ford και για αυτό μπήκαν. Η διάσταση είναι 205/55/16 που υπάρχει και στο βιβλίο.
Αυτό που παρατήρησα είναι πως ανέβηκε η απόκλιση στο ταχύμετρο. Εκεί που στα 106 στο κοντέρ είχα 100 στο GPS, πλέον έχω 110 για 100.. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#798497
drdino έγραψε:Michelin γιατί όχι;


Δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλά τα λάστιχα ή όχι...
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#798515
nomarxis έγραψε:Εντυπώσεις από Primacy 4+ σε 215/50/17.


Σκέψου ότι στο Tiguan κατεβάσαμε πιέσεις. Το λάστιχο βέβαια είναι απίθανο. Είναι ένα κλικ από το να θεωρηθεί UHP ελαστικό. Αν δεν ήμουν τόσο απαιτητικός στο Leon, θα έβαζα αυτά τα ελαστικά σαν πιο all-around χρήση.
Θα τα έλεγα ιδανικά για αμάξια με BMW setup, που δεν είναι Μ.

Τα τελευταία χρόνια είναι το 3ο Michelin που αγοράζω (Crossclimate SUV, PS4, Primacy4+) και απλά :s_howdy στους Γάλλους. Βγάζουν τα καλύτερα ελαστικά.


@Πάνος

Δεν νομίζω να περάσει και για αυτό δεν σου έγραψαν χιλιόμετρα.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#799715
panos2171 έγραψε:Όταν ένα ελαστικό έχει εγγύηση αυτή πότε έχει ισχύ; Σκίστηκε λάστιχο με 130χλμ που τοποθετήθηκε Μάιο και παίζει να χει κάνει 20.000χλμ στο τιμολόγιο όμως δεν αναγράφονται τα χλμ άρα πάει βάσει ημερομηνία αγοράς;
Σε άλλο λαστιχάδικο έχουν και τα χιλιόμετρα τοποθέτησης.
Τελικά όντως δε το κάλυψαν.

Goodyear eff grip

Εικόνα

Εικόνα