Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#798278
saxon_747 έγραψε: Ας περάσει και ένας μήνας χωρίς να δώσεις λεφτά στη BMW.


:lol: :lol: Έχει αρχίσει να ακούγεται το πίσω διαφορικό... :ninja: Τι σαράβαλο ρε πστ μου...


alexandros.K έγραψε:Tα potenza sport εχουν γρηγορη φθορα, ξεχνα τα


Άρα Τ005

Giuseppe Busso έγραψε:https://www.michelin.gr/auto/tyres/michelin-primacy-4-plus

Το λάστιχο που θες, είναι αυτό εδώ.


Δυστυχώς θα παίξει μόνο Bridgestone ή (σαν δεύτερη επιλογή) GoodyearDunlop, για λόγους άσχετους με το αν υπάρχει καλύτερο ελαστικό. Michelin είναι outsider, Continental είναι η τελευταία επιλογή.
Άβαταρ μέλους
By Sijune21
#798314 Oι τιμες στα ελαστικα απο τον ιουλιο εχουν εκτοξευτει,μου ζητουσαν 500 ευρω το λιγοτερο για conti prem 6,michelin energy saver κλπ επωνυμα ελαστικα,για 195/50/16.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#798316 Σε διάσταση 205/55/16 από λάστιχα τύπου Pirreli P7, Dunlop sport bluresponse, good year efficient grip και τα αντίστοιχα bridgestone, continental κτλ με γνώμονα την αντοχή, το θόρυβο και τις αξιοπρεπείς επιδόσεις είναι κάποιο που πρέπει να αποφύγω ή να προτιμήσω ιδιαίτερα ή ότι βρω φθηνότερο;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#798318 Δεν θα συμφωνήσω. Εγώ έχω πει πως τα T005 αποδεδειγμένα έχουν χαμηλή αντοχή, σε όλα τα T-roc της εταιρείας. Εγώ που είχα τα Primacy, είχαν ελάχιστη φθορά. Τα Ρ7 έχω τώρα, είναι καινούρια, αλλά δεν έχω κάποια αρνητική παρατήρηση προς το παρόν.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#798319
popolaros έγραψε:αποφυγη : p7

Νομίζω πρέπει να είναι και τα φθηνότερα :lol:
Τα Dunlop φοράω τώρα δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο, αλλά αν βρω κάτι από τα υπόλοιπα φθηνότερο να το προτιμήσω και για λόγους κόστους προφανώς και για την δοκιμή.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#798320
NiTse έγραψε:Σε διάσταση 205/55/16 από λάστιχα τύπου Pirreli P7, Dunlop sport bluresponse, good year efficient grip και τα αντίστοιχα bridgestone, continental κτλ με γνώμονα την αντοχή, το θόρυβο και τις αξιοπρεπείς επιδόσεις είναι κάποιο που πρέπει να αποφύγω ή να προτιμήσω ιδιαίτερα ή ότι βρω φθηνότερο;

Έχω εδώ και μερικές μέρες ένα c3 που φοράει αυτή τη διάσταση σε michelin energy saver
Δεν ξέρω από φθορά,αλλά ήταν υπέρ του δέοντος καλά και σε στεγνό και σε βρεγμένο.Εχω την εντύπωση ότι είναι λίγο μαλακά στο σκελετό από τις αντιδράσεις του τιμονιού,αλλά δεν έχω και μέτρο σύγκρισης μιας και είναι νοικιαρικο.
Το φρενάρισμα στο βρεγμένο ήταν εντυπωσιακό πάντως.
Φθηνά πάντως δεν θα είναι.
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#798321 Καλά ναι θα πάω από αύριο να ρωτήσω να δω τι με περιμένει γιατί όταν έβαλα πριν 4 χρόνια τα dunlop πλήρωσα 280. Φαντάζομαι τέτοιες τιμές σήμερα δεν παίζουν ούτε για πλάκα.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#798327
markvag έγραψε:
saxon_747 έγραψε: Ας περάσει και ένας μήνας χωρίς να δώσεις λεφτά στη BMW.


Έχει αρχίσει να ακούγεται το πίσω διαφορικό... :ninja: Τι σαράβαλο ρε πστ μου...
.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#798330
markvag έγραψε:
saxon_747 έγραψε: Ας περάσει και ένας μήνας χωρίς να δώσεις λεφτά στη BMW.


:lol: :lol: Έχει αρχίσει να ακούγεται το πίσω διαφορικό... :ninja: Τι σαράβαλο ρε πστ μου...


alexandros.K έγραψε:Tα potenza sport εχουν γρηγορη φθορα, ξεχνα τα


Άρα Τ005

Giuseppe Busso έγραψε:https://www.michelin.gr/auto/tyres/michelin-primacy-4-plus

Το λάστιχο που θες, είναι αυτό εδώ.


Δυστυχώς θα παίξει μόνο Bridgestone ή (σαν δεύτερη επιλογή) GoodyearDunlop, για λόγους άσχετους με το αν υπάρχει καλύτερο ελαστικό. Michelin είναι outsider, Continental είναι η τελευταία επιλογή.

Ta T005 έχουν επίσης γρήγορη φθορά. Όσο για το διαφορικό, είναι (και αυτό) γνωστό πρόβλημα.
:vava:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#798348
Anonymous Founder έγραψε:Ta T005 έχουν επίσης γρήγορη φθορά. Όσο για το διαφορικό, είναι (και αυτό) γνωστό πρόβλημα.
:vava:


T005 γρήγορη φθορά, ε;; ΓΜΤ... :rant: Κάτσε να δω τι σκατά παίζει με Goodyear ή Dunlop...

Καλά, όλα τα προβλήματα στις BMW είναι γνωστά, γιατί τα πάντα χαλάνε! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#798349 Michelin γιατί όχι;
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#798351
dimviii έγραψε:
NiTse έγραψε:Σε διάσταση 205/55/16 από λάστιχα τύπου Pirreli P7, Dunlop sport bluresponse, good year efficient grip και τα αντίστοιχα bridgestone, continental κτλ με γνώμονα την αντοχή, το θόρυβο και τις αξιοπρεπείς επιδόσεις είναι κάποιο που πρέπει να αποφύγω ή να προτιμήσω ιδιαίτερα ή ότι βρω φθηνότερο;

Έχω εδώ και μερικές μέρες ένα c3 που φοράει αυτή τη διάσταση σε michelin energy saver
Δεν ξέρω από φθορά,αλλά ήταν υπέρ του δέοντος καλά και σε στεγνό και σε βρεγμένο.Εχω την εντύπωση ότι είναι λίγο μαλακά στο σκελετό από τις αντιδράσεις του τιμονιού,αλλά δεν έχω και μέτρο σύγκρισης μιας και είναι νοικιαρικο.
Το φρενάρισμα στο βρεγμένο ήταν εντυπωσιακό πάντως.
Φθηνά πάντως δεν θα είναι.


Είσαι ευγενικός :lol:
Άβαταρ μέλους
By NiTse
#798373 Πήρα τελικά τηλέφωνο να ρωτήσω για τιμές σε αυτόν που έβαλα τις δύο τελευταίες φορές και μου είπε: falken ze310 300 €, rainsport 5 310€, hankook prime ventus 4 320€. Για τις άλλες μάρκες δηλαδή, dunlop, pirelli goodyear 350,360. Για τα τρία πιο φθηνά έχουμε γνώμη ή να πάω κατευθείαν στα γνωστά με 50€ παραπάνω;