Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#655635
TxTrue έγραψε:Έχει δοκιμάσει να βάλει κανείς κανονικά λαστιχα σε run flat bmw? Νομιζα οτι θα τα συνηθισω αλλα ερχεται η ωρα τους για αλλαγη και λεω να κανω την αλλαγή.

Κι εγώ με συμβατικά και κιτ επισκευής ελαστικών (ContiComfortKit).
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#656748

Ενδιαφέρον review 3 ανταγωνιστικών ελαστικών.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#660383 Σήμερα έκανα μια βολτίτσα για να πάρω προσφορά αλλαγής ελαστικών

175/70/14 και τουλάχιστον C στην οικονομία και B στο βρεγμένο.

α) Τερζενίδης Αλεξ/πολη , αντιπρόσωπος michelin , 320e
προσπάθησε να μου πασάρει μετά τα BF Goodridge αλλά δεν κάλυπταν τις προδιαγραφές που ήθελα και δεν ζήτησα καν τιμή. Απ΄ότι κατάλαβα δεν ασχολείται με άλλες μάρκες οπότε απο-χαιρετηθήκαμε κάπως απότομα κι αντίο.

b) Νιανιακούδης Hankook
Hankook 290e
Goodyear 320e
πήρε τηλ για Nexen αλλά ήταν απασχολημένοι και θα μας έπαιρναν πίσω , δεν πήραν όσο ήμουν στο μαγαζί
Matador 220e . Με οποία δεν έπρεπε καν να ασχοληθεί αφού ακόμα κι εγώ ήξερα οτι δεν πιάνουν τις προδιαγραφές .

c) Κωνσταντινίδης Goodyear
Goodyear 320ε
και κάτι φτηνότερο με τις ίδιες προδιαγραφές , Toyo 230e .

Καταλήγω στα toyo που η τιμή τους με τα περαστικά είναι ανάλογη με αυτή που βλέπω στο skroutz.

Τα michelin που φοράω τώρα δε με ικανοποίησαν ιδιαίτερα επειδή τα πλαϊνά ήταν σχετικά μαλακά και ένιωθα στραμπουλήγματα σε κάποια είδη στροφών, φαγώθηκαν σχετικά γρήγορα και σε ανάλογα περίπου χιλιόμετρα με τα goodyear,. απλά άντεξαν λίιιιιγο παραπάνω. Τα μανήσια goodyear άψογα στον τομέα του στραμπουλίγματος αλλά σκληρά. Τα προτιμώ όμως σε σχέση με τα michelin . Και τα 2 ακριβά , οπότε αύριο θα ξαναπεράσω να παραγγείλω τα toyo.

Πρέπει να του αφήσω προκαταβολή; και πόσο;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#660390 Για τί τουτούνι μιλάμε; Δε μπορείς να πας σε 65άρι προφίλ για περισσότερες και φθηνότερες επιλογές;

Από αυτά που ανέφερες θα πήγαινα στα καληχρονια, εφόσον λες και ο ίδιος ότι σε ικανοποίησαν, μα καταλαβαίνω ότι είναι βαριά η τρακοσαρού για 14".

Για την προκαταβολή στα €100 πιστεύω. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#660395 yaris του 13' . προφίλ δεν αλλάζω γιατί σε άλλο τουτούνι μετά από ανάλογη επέμβαση σφύριζαν οι θόλοι από τον αέρα. Ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#660400 oh shit , πράγματι . ευτυχώς που το είδες . οπότε πάμε για άλλα . Μάλλον θα ξαναπεράσω από τον 3ο για να πάρω τιμές σε kumho ή Falken .
Έχει κι αντιπρόσωπο Falken , θα πάω κι εκεί.
thanx !!
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#660405 Πήρα τηλέφωνο τον αντιπρόσωπο της Falken , τα δίνει 250e .
Μου έδωσε κι από μόνος χωρίς να το ζητήσω τιμές για yokohama στα 300e , toyo 240 , και κάτι sumitomo γιαπωνέζικα στα 220 .
Αν είναι αυτά , φαίνονται ενδιαφέροντα:
https://www.e-elastika.gr/products/elas ... 083-detail

θα το ψάξω
Τα Falken και τα Sumitomo μάλλον κατασκευάζονται στο ίδιο εργοστάσιο στην Τουρκία .
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#660411 βαριά τα sumitomo , αν ισχύει το βάρος που πήρα από ένα συγκεκριμένο site. ενισχυμένα βέβαια αλλά δε νομίζω να μου είναι χρήσιμο.

GOODYEAR EFFICIENTGRIP COMPACT 175/70 R14 84T βάρος προϊόντος: 7.10 kg fuel C , wet B

CONTINENTAL EcoContact6 175/70R14 84T βάρος προϊόντος: 6.46 kg fuel B, wet B

SUMITOMO Bc100 175/70 R14 88T XL βάρος προϊόντος: 8.37 kg fuel C , wet B

FALKEN SINCERA SN110 175/70 R14 88T XL βάρος προϊόντος: 7.20 kg , fuel C , wet A

FALKEN SINCERA SN110 175/70 R14 84T βάρος προϊόντος: 7.65 kg , fuel C , wet A

HANKOOK KINERGY ECO2 K435 175/70 R14 88T XL βάρος προϊόντος: 6.77 kg fuel C , wet B

HANKOOK KINERGY Eco2 K435 175/70R14 84T βάρος προϊόντος: 6.69 kg fuel C , wet B

BF GOODRICH GGRIP 175/70R14 84T , βάρος προϊόντος: 6.95 kg fuel E , wet B

84 , μέχρι 500 χιλιόγραμμο (ανά ελαστικό)
88 , μέχρι 560 χιλιόγραμμο (ανά ελαστικό)
XL , ενισχυμένο ελαστικό με δείκτη μέγιστου φορτίου


CONTINENTAL Vanco2 175/70 R14C 95T βάρος προϊόντος: 8.23 kg fuel C , wet B

95, μέχρι 690 χιλιόγραμμο (ανά ελαστικό)
Τελευταία επεξεργασία από mousatos και 24 Αύγ 2020, 16:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#660415 Η πόλη είναι ακριβή , όχι τόσο η διάσταση. Στρατός και ΔΥ.
300 για yokohama ..... και 290 για Hankook ενώ στο skroutz τα έχουν πολύ πιο κάτω . Θέλει ψάξιμο .
Άβαταρ μέλους
By bebes
#660420
mousatos έγραψε:Η πόλη είναι ακριβή , όχι τόσο η διάσταση. Στρατός και ΔΥ.
300 για yokohama ..... και 290 για Hankook ενώ στο skroutz τα έχουν πολύ πιο κάτω . Θέλει ψάξιμο .

Mπορεις να παρεις και απο Βουλγαρια αν το θεμα ειναι το κοστος.

Ρωτησα σε εναν λαστιχα για χειμερινα και ανοιξε δυο Βουλγαρικες σελίδες ελαστικών, μου ειπε οτι τιμες βλεπεω εκει + 20€ τα περαστικα