Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#646694
fot έγραψε:
Είναι 6 χρόνων πλέον.
Τα κάνω μπρος πίσω ώστε τα καλύτερα να είναι μπροστά;

Θεωρώ πως βγάζουν και φέτος...


< >



Όλως παραδόξως για 6 ετών δεν φαίνονται ξεραμένα. Προφανώς το αμάξι είναι σε σκιερό μέρος συνήθως... Αν όντως είναι σε τόσο καλή κατάσταση τα ελαστικά ίσως να αντέχουν ένα χρόνο ακόμα :hmmm:

Για το μπρος - πίσω δεν ξέρω... Σίγουρα είναι ένα θέμα τα πιο φθαρμένα πίσω, αλλά το υπάρχει θέμα και μπροστά, μιας και από εκεί φρενάρεις κατά βάση... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#646886
nicolaos έγραψε:Έβαλα τα EcoContact 6 με 260 ευρώ
Εξαιρετικό για cruising μιας και είναι πολύ ήσυχο και άνετο. Επίσης στο βρεγμένο είναι άψογο. Δεν ξέρω βέβαια με την αντοχή τους τι παίζει γιατι ακόμα έχουν κάνει περίπου 7000χλμ.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#646936
panos2171 έγραψε:
nicolaos έγραψε:Έβαλα τα EcoContact 6 με 260 ευρώ
Εξαιρετικό για cruising μιας και είναι πολύ ήσυχο και άνετο. Επίσης στο βρεγμένο είναι άψογο. Δεν ξέρω βέβαια με την αντοχή τους τι παίζει γιατι ακόμα έχουν κάνει περίπου 7000χλμ.

< Note >


Τα είχα βάλει στη Νίτσα στα 37Κ χλμ. Όταν την πούλησα είχε 62Κ χλμ και παρέμεναν μια χαρά.
Άβαταρ μέλους
By Yiannik
#647736 Σε αντικατάσταση pzero ,Peugeot 308 thp 175 tuned by etuners,245 hp/διάσταση 225/40/18,είμαι μεταξύ ps4 και conti premium contact 6..
Με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν κάνω χλμ όποτε δεν με ενδιαφέρει η αντοχή τους,απλώς ψάχνω ότι πιο μαλακό σε αυτή την διάσταση..Τα Pirelli σε δυο χρόνια έγιναν κούτσουρο ,και με τον ημιάκαμπτο πίσω που έχω είναι τραγική η αίσθηση..
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647743
Yiannik έγραψε:Σε αντικατάσταση pzero ,Peugeot 308 thp 175 tuned by etuners,245 hp/διάσταση 225/40/18,είμαι μεταξύ ps4 και conti premium contact 6..
Με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν κάνω χλμ όποτε δεν με ενδιαφέρει η αντοχή τους,απλώς ψάχνω ότι πιο μαλακό σε αυτή την διάσταση..Τα Pirelli σε δυο χρόνια έγιναν κούτσουρο ,και με τον ημιάκαμπτο πίσω που έχω είναι τραγική η αίσθηση..


Δες GoodYear Eagle F1 Asymetric 5
Άβαταρ μέλους
By Chris
#648311 Εκανα μια μεγαλη εξυπναδα τις προαλλες :lol:

Ημουν καπου, γυρισα στο αμαξι και το μπροστα δεξι ηταν πιτα. Η τρυπα φαινοταν και η ξυλοβιδα που μου την εκανε ηταν στην ασφαλτο διπλα στο λαστιχο. Ρεζερβα δεν εχω, μονο σπρευ. Το σπρευ εγραφε στις οδηγιες να αφαιρεσεις το ξενο σωμα πριν τη χρηση, αρα λεω οκ, εχει βγει μονη της, ολα καλα. Βιδωνω το σπρευ στη βαλβιδα, ξεκιναω, και ακουγα αερα να βγαινει απο την τρυπα. Εκλεινα με το δαχτυλο, φουσκωνε λιγο, αφηνα το δαχτυλο, επεφτε παλι. Τι διαολο, τελικα επρεπε να αφησω τη βιδα στην τρυπα, βλακειες ελεγε το σπρευ στις οδηγιες; Τελοσπαντων, βαριομουν να περιμενω την οδικη, ειχε κι ενα συνεργειο 2 χιλιομετρα απο κει, λεω θα φτασει. Αμ δε, 500 μετρα πριν το συνεργειο το λαστιχο ειχε γινει ρεταλι, φοβηθηκα μην καταστρεψω και τη ζαντα, φωναξα την οδικη να με παει, τελικα αλλαξα και τα 4 με eco contact 6. Τα πισω ειχαν γυρω στα 2μμ ακομα, ηταν στο πλανο να αλλαχτουν το φθινοπωρο, το μπροστα δεξι το κατεστρεψα, οποτε ειπα ευκαιρια ειναι, υπαρχει και η πιθανοτητα να κατεβω και ελλαδα, καλο ειναι να υπαρχει μια καλη τετραδα πανω. Τι ωραιο πραγμα τα καινουρια, το νιωθω μαγικο χαλι, σταματησαν διαφοροι τριγμοι, κοπανηματα, κλπ.


< >
Άβαταρ μέλους
By theo13
#648804
Yiannik έγραψε:Σε αντικατάσταση pzero ,Peugeot 308 thp 175 tuned by etuners,245 hp/διάσταση 225/40/18,είμαι μεταξύ ps4 και conti premium contact 6..
Με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν κάνω χλμ όποτε δεν με ενδιαφέρει η αντοχή τους,απλώς ψάχνω ότι πιο μαλακό σε αυτή την διάσταση..Τα Pirelli σε δυο χρόνια έγιναν κούτσουρο ,και με τον ημιάκαμπτο πίσω που έχω είναι τραγική η αίσθηση..
Ps4 και λόγω απόδοσης

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#648844
markvag έγραψε:
fot έγραψε:Είναι 6 χρόνων πλέον.
Τα κάνω μπρος πίσω ώστε τα καλύτερα να είναι μπροστά;
Θεωρώ πως βγάζουν και φέτος...
Όλως παραδόξως για 6 ετών δεν φαίνονται ξεραμένα. Προφανώς το αμάξι είναι σε σκιερό μέρος συνήθως... Αν όντως είναι σε τόσο καλή κατάσταση τα ελαστικά ίσως να αντέχουν ένα χρόνο ακόμα :hmmm:
Για το μπρος - πίσω δεν ξέρω... Σίγουρα είναι ένα θέμα τα πιο φθαρμένα πίσω, αλλά το υπάρχει θέμα και μπροστά, μιας και από εκεί φρενάρεις κατά βάση... :hmmm:
Και είναι και με μόνιμη τετρακίνηση οπότε δεν θα φοβόμουνα να τα βάλω πίσω. Βέβαια εμένα μου αρέσει η ελαφρώς υπερστροφική συμπεριφορά.
Γενικά μετά από 3, το πολύ 4 χρόνια τα λάστιχα τα θεωρώ καταβεβλημένα όσο άφθαρτα κι αν φαίνονται. Τότε μπορεί να βοηθήσει μια ζωηρή βόλτα σε καλή άσφαλτο.

Yiannik έγραψε:Σε αντικατάσταση pzero ,Peugeot 308 thp 175 tuned by etuners,245 hp/διάσταση 225/40/18,είμαι μεταξύ ps4 και conti premium contact 6..
Με το συγκεκριμένο αυτοκίνητο δεν κάνω χλμ όποτε δεν με ενδιαφέρει η αντοχή τους,απλώς ψάχνω ότι πιο μαλακό σε αυτή την διάσταση..Τα Pirelli σε δυο χρόνια έγιναν κούτσουρο ,και με τον ημιάκαμπτο πίσω που έχω είναι τραγική η αίσθηση..
Το πέλμα μπορεί να γίνεται κούτσουρο αν δεν τρίβεται σε καλή άσφαλτο. Αλλά δεν θέλεις μαλακό λάστιχο. Ίσως θα σου ταίριαζε καλύτερα λάστιχο με μαλακό πέλμα για καλή πρόσφυση με όχι μεγάλη διάρκεια αλλά σκληρό σκελετό (τιμόνι, φρένα, αντοχή σε ζόρια). Δεν ξέρω τι κυκλοφορεί τώρα με τέτοια χαρακτηριστικά αλλά εγώ το είχα νιώσει αυτό πριν από χρόνια με κάτι Avon ZZ3.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648849
sknipper έγραψε:Δεν ξέρω τι κυκλοφορεί τώρα με τέτοια χαρακτηριστικά αλλά εγώ το είχα νιώσει αυτό πριν από χρόνια με κάτι Avon ZZ3.

που το θυμηθηκες αυτο ρε! το ειχα οδηγησε σε ενα εβο γνωστου σε 235/40/18 και αφησε αριστες εντυπωσεις.Και στο βρεγμενο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648851
dimviii έγραψε:
sknipper έγραψε:Δεν ξέρω τι κυκλοφορεί τώρα με τέτοια χαρακτηριστικά αλλά εγώ το είχα νιώσει αυτό πριν από χρόνια με κάτι Avon ZZ3.

που το θυμηθηκες αυτο ρε! το ειχα οδηγησε σε ενα εβο γνωστου σε 235/40/18 και αφησε αριστες εντυπωσεις.Και στο βρεγμενο.


Εγώ σε Leon 20VT4.
Κοτοπούλιαζαν μετά από 10Κ χλμ. Της πλάκας λάστιχα.
Είχαν "εμπορικό" σχήμα και πούλησαν παλαβά πριν 15 χρόνια.


btw ένας γνωστός μου έβαλε τα Goodyear Eagle F1 Assymetric 5 σε Leon ίδιο με το δικό μου και μου είπε ότι είναι έκπληκτος.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648853
Giuseppe Busso έγραψε:
Εγώ σε Leon 20VT4.
Κοτοπούλιαζαν μετά από 10Κ χλμ. Της πλάκας λάστιχα.
Είχαν "εμπορικό" σχήμα και πούλησαν παλαβά πριν 15 χρόνια.


αυτο δεν λεει κατι ρε Γιαννη.Και εγω τα πρωτης τοποθετησης 050Α τα φυτιλιασα σε 7κ χλμ.Εκεινη την εποχη το συγκεκριμενο ηταν ετη φωτος εμπρος απο οτιδηποτε στην κατηγορια του.Αυτο δεν το κανει κακο ελαστικο.
Εαν πιεζεις,μην περιμενεις σπορ ελαστικα,να βγαλουν 20-30κ χλμ.Δεν υπαρχουν αυτα τα νουμερα σε σπορ κατασκευες με σπορ οδηγηση.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#648856 Του φίλου το αμάξι τότε, το είχα οδηγήσει πάρα πολλές φορές. Λιμανάκια, εκκινήσεις, σπασίματα πρόσφυσης.
Το εν λόγω ελαστικό "έσπαγε" απότομα η αντοχή του. Ξαφνικά ήσουν για αλλαγή. Ήταν επικίνδυνα σαν σαπούνι.
Πόσο σπορ πρέπει να είναι μια κατασκευή για τέτοιου είδους ποιοτικό χαρακτηριστικό;

Τότε είχαν κάνει χαμό πάντως. Τα έβλεπες από σαξόραλα μέχρι έβο.
Στο Leon τότε ήταν σε 225/45/17 αν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#648859 σε 20vt και p zero c να εβαζες προκοπη δεν θα εβλεπες.