Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#538572 Μεγάλη συζήτηση τα RFT. Προσωπικά έβαλα συμβατικά στην 330i, αλλά καταλαβαίνω και όσους θέλουν την σιγουριά του RFT σε αυτοκίνητο χωρίς ρεζέρβα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#538581
bibendum έγραψε:Για ποιον λογο επεμενε σου ειπε;


μεγαλυτερη τιμη,μεγαλυτερο ποσοστο κερδους.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#538592 Νομιζω 50€ πανω κοστιζουν. Τι παραπανω κερδος (ηδη στα 380€) να βγαλει απο αυτο;
Μου ελεγε για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Άβαταρ μέλους
By fot
#538677 Καλησπέρα παιδιά. Ήδη τα Michelin Latitude Alpin ήθελαν από πέρυσι αλλαγή και το αμέλησα. Φέτος θα βάλω οπωσδήποτε καινούργια χειμωνιάτικα στο Terios.

Έχουμε και λέμε. 215/65/16 και premium μάρκες.



< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#538775
REALZEUS έγραψε:Πηγαίνεις καθόλου εκτός δρόμου;


Σπάνια. Χρειάζομαι όμως καλό φρενάρισμα σε παγωμένο, χιόνι κτλ.


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#538776 Ρώτησα επειδή η πολύ μαλακή γόμα των αμιγώς χειμερινών τραυματίζεται εύκολα στο χώμα. Σε τέτοιες περιπτώσεις καλύτερο είναι ένα χειμερινό ελαστικό ΑΤ.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#539187
fot έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Πηγαίνεις καθόλου εκτός δρόμου;


Σπάνια. Χρειάζομαι όμως καλό φρενάρισμα σε παγωμένο, χιόνι κτλ.


< >



Michelin Cross Climate SUV
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#540299
Anonymous Founder έγραψε:Εννοώ, τα Dunlop Sport MAXX RT μου φαινόταν πιο σπορ από τα RT2, αν και επιφυλάσσομαι λίγο για τα δεύτερα, γιατί τα έβαλα μόνον πίσω κρατώντας εμπρός τα RT.
Γενικώς, οι κορυφαίες μάρκες σε διαστάσεις από 17" και πάνω νομίζω δεν θα απογοητεύσουν κανέναν (αφήνω ένα ερωτηματικό για την Bridgestone που γενικώς απευθύνεται σε πολύ πιο σπορ οδηγούς, καθότι παραδοσιακά θέλουν χρόνο να ζεσταθούν και πολλοί έχουν παραπονεθεί). Είναι ζήτημα προσωπικού γούστου και τιμής πάνω απ' όλα.


Στα dunlop sport maxx rt που έχω παρατήρησα πως αν κ τα έχω 4 χρόνια κ τα φορώ μόνο καλοκαιρινούς μήνες (καθότι χειμώνα τα αλλάζω με χειμερινά κ φυλάσσονται σε σκιερό μέρος) άρχισαν να παρουσιάζουν σχισίματα ανάμεσα στα αυλάκια, σαν να έσκασε το λάστιχο. η επιφάνεια είναι καλή, το κράτημα καλό κ η γόμα στην επιφάνεια λόγω τριβής παραμένει ικανοποιητικά μαλακή. Τα έδειξα κ στο ΚΤΕΟ κ τους φάνηκε περίεργο για 4 ετών λάστιχο.

έμεινα πολύ ευχαριστημένος. 2 μελανά σημεία:
1. μαγούλιαζαν πολύ τον πρώτο χρόνο, μετά σκληρυναν κάπως κ έστρωσαν.
2. παρουσίασαν αυτά τα σκασίματα.

διαστάσεις 225/45/17.

Στο επόμενο σετ από το καλοκαίρι θα σκεφτώ αν βάλω τον διάδοχό τους.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#540956 Μιας και την επόμενη εβδόμάδα έχω ταξίδι οικογενειακώς, βγήκε η απόφαση. :rtfm: Dunlop sport maxx rt 2. Ο μόνος προβληματισμός μου ήταν να τα πάρω σε 91Υ ή σε 94Υ XL. Τα πρώτα έχουν σε στεγνό/βρεγμένο E/A, ενώ τα δεύτερα C/A. Αυτό σε συνδυασμό του ενισχυμένου σκελετού, με οδήγησαν σε 94Υ. Άντε να δούμε... :)
Άβαταρ μέλους
By xenos
#541031
kovathe έγραψε:Ποσο, που?
225/45/17 φοράς?

< >


375€ πανε τα 91Υ, 390€ τα 94Υ. Αθηνα, στα γνωστα μαγαζια, ιδιες τιμες πανω κατω.
Ναι, 225/45.