Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#516285 Tα 2 μου είχαν αφήσει μέτριες εντυπώσεις. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#519723 Μην ξανακούσω ότι η ρεζερβα είναι περιττή, άσε που έφαγα μια ώρα χάρη στα εξαιρετικά σφιγμένα μπουλόνια και το ηλίθιο σύστημα ανάρτησης της ρεζερβας που μόνο Γάλλοι θα μπορούσαν να σχεδιάσουν ΕικόναΕικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#519725 Ειναι εξωτερικη;
Γι αυτο που επαθες παντως και το κιτ επισκευης θα ειχε κανει την δουλεια του.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#519729
mirage έγραψε:Ειναι εξωτερικη;
Γι αυτο που επαθες παντως και το κιτ επισκευης θα ειχε κανει την δουλεια του.
Είχε τρυπήσει εντελώς , προσπάθησα να το κόψω αλλά έσπασε η τανάλια, να το βγάλω δεν έπαιζε γιατί θα καθόταν αμέσως και ήμουν 40χλμ έξω από την πόλη. Το κιτ έχει αφρό που σφραγίζει την τρύπα? Και μετά το λάστιχο επισκευάζεται ή πέταμα? Η ρεζερβα είναι κρεμασμένη αλλά πρέπει να αδειάσεις τα πάντα, να πιέσεις ένα ελατήριο που είναι περίεργη η χρήση του και μετά να την τραβήξεις από κάτω. Έχει αρκετό μπέρδεμα. Γενικά παθαίνω αρκετά λάστιχα (είναι το 5ο ή 6ο με αυτό το αμάξι σε 4 χρόνια) αλλά πρώτη φορά χρειάστηκε να μπει ρεζερβα

< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#519759
belgarion έγραψε:
mirage έγραψε:Ειναι εξωτερικη;
Γι αυτο που επαθες παντως και το κιτ επισκευης θα ειχε κανει την δουλεια του.
Είχε τρυπήσει εντελώς , προσπάθησα να το κόψω αλλά έσπασε η τανάλια, να το βγάλω δεν έπαιζε γιατί θα καθόταν αμέσως και ήμουν 40χλμ έξω από την πόλη. Το κιτ έχει αφρό που σφραγίζει την τρύπα? Και μετά το λάστιχο επισκευάζεται ή πέταμα? Η ρεζερβα είναι κρεμασμένη αλλά πρέπει να αδειάσεις τα πάντα, να πιέσεις ένα ελατήριο που είναι περίεργη η χρήση του και μετά να την τραβήξεις από κάτω. Έχει αρκετό μπέρδεμα. Γενικά παθαίνω αρκετά λάστιχα (είναι το 5ο ή 6ο με αυτό το αμάξι σε 4 χρόνια) αλλά πρώτη φορά χρειάστηκε να μπει ρεζερβα

< >


Πραγματικα μπελας να την βγαλεις, αυτη η λυση, Το 2.24v, την εχει εξωτερικη απο κατω αλλα εχει μια μανιβελλα στο χειλος του πορτμπαγκαζ που με 2 βολτες την εχεις κατεβασει στο εδαφος...!!! δεν πιστευα ποσο ευκολο το ειχαν κανει... Εχω δει και σε φορτηγα να κρεμεται απο κατω... αλλα εκει οι ροδες ειναι πολυ βαρειες...
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#519769 Πάντα στο πόρτ-μπαγκάζ, 1€ στις λαϊκές και παζάρια το κολλητικό σέτ, και 10-12€ οι διπλές τρόμπες στα μαγαζιά, υπάρχουν και κομπρεσεράκια αέρα για τους τεμπέληδες αλλά είναι την κυριακή χαρά και τη δευτέρα λύπη, εκτός και αν το πληρώσεις 50€+ για πολύ επώνυμο πχ Michelin.

Με το σετάκι αυτό έχω μπαλώσει 3 λάστιχα από πρόκες, είναι τώρα 1-1.5 χρόνο και είναι ΟΚ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#519778
21 quadra έγραψε:Πάντα στο πόρτ-μπαγκάζ, 1€ στις λαϊκές και παζάρια το κολλητικό σέτ, και 10-12€ οι διπλές τρόμπες στα μαγαζιά, υπάρχουν και κομπρεσεράκια αέρα για τους τεμπέληδες αλλά είναι την κυριακή χαρά και τη δευτέρα λύπη, εκτός και αν το πληρώσεις 50€+ για πολύ επώνυμο πχ Michelin.

Με το σετάκι αυτό έχω μπαλώσει 3 λάστιχα από πρόκες, είναι τώρα 1-1.5 χρόνο και είναι ΟΚ.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Κομπρεσέρ έχω, αν είχα κόψει το κομμάτι που προεξέχει θα το είχα φουσκώσει λίγο παραπάνω και θα γυρνούσα σιγά σιγά, το πρόβλημα ήταν ότι δεν κοβόταν και η τρύπα ήταν πολύ μεγάλη για να το βγάλω εντελώς. Τέτοιο κιτ με κορδόνια δεν έχω πετύχει πουθενά

< >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#519798
21 quadra έγραψε:Μάλλον δεν πηγαίνεις σε λαϊκές και παζάρια.
Η αλήθεια είναι πως όχι, αν και έχω την αίσθηση ότι οι λαϊκές εδώ είναι καθαρά για φρούτα, λαχανικά άντε και κάνα ψάρι. Παζάρι από την άλλη γίνεται κάθε Σεπτέμβριο

< >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#519861 Η αλήθεια ειναι βεβαια πως το σετ με τα κορδόνια δεν θα ελυνε το πρόβλημα του οσο ευκολα με ενα κιτ επισκευής. Αντιθέτως το κιτ επισκευής με τον αφρο θα εκανε μια χαρα δουλειά και χωρις ιδιαιτερο κοπο. Και για να απαντήσω στην ερωτηση ναι το λαστιχο επισκευάζεται κανονικότατα αλλα πρεπει να καθαριστεί και να επισκευαστεί το συντομότερο δυνατόν.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#519862 Αναλογα τι φθορα εχει το λαστιχο, αν κανει με χαμηλη πιεση πολλα χλμ χωρις αφρο και σπασουν/σταρβωσουν τα συρματα μαλλον παει για αλλαγη, δε σωζεται.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#519865 ΟΚ αν γράφουμε και τα προφανη σε φορουμ με ΠΟ να το κλεισουμε καλυτερα το μαγαζί.
Με μια πρόταση, κλαταρισμενο λαστιχο που δεν διορθώνεται με ή χωρις αφρό παει για πεταμα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#519877
mirage έγραψε:Η αλήθεια ειναι βεβαια πως το σετ με τα κορδόνια δεν θα ελυνε το πρόβλημα του οσο ευκολα με ενα κιτ επισκευής. Αντιθέτως το κιτ επισκευής με τον αφρο θα εκανε μια χαρα δουλειά και χωρις ιδιαιτερο κοπο. Και για να απαντήσω στην ερωτηση ναι το λαστιχο επισκευάζεται κανονικότατα αλλα πρεπει να καθαριστεί και να επισκευαστεί το συντομότερο δυνατόν.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Στην συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ότι το είχα πατήσει λίγο πριν γιατί διαφορετικά θα το είχα ακούσει ή νιώσει . Το είδα από τύχη γιατί είχε χωθεί ένα γατί κάτω από το αμάξι και πήγα να το βγάλω.

< >