Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#549596 Τις 2-3 φορές που του χω πιει επί τούτου το αίμα και όντως το χω ζεστάνει καλά, το λάστιχο κράταγε εντυπωσιακά. Βασικά μεταμόρφωνε όλο το αμάξι. Το θέμα είναι ότι τα 110hp μάλλον είναι πολύ λίγα για να το φέρουν σε θερμοκρασία λειτουργίας. Σε κάθε άλλη περίπτωση είναι μετριότατο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#549617 Καλά, τα 85 ατίθασα και τα 11 κιλά (όταν ήταν καινούριο, πριν από 20 χρόνια :svivhaha: ) του Corollακίου δεν ζέσταιναν ούτε τα 002, εντούτοις αυτά το μεταμόρφωσαν (όσο γίνεται να μεταμορφωθεί το εν λόγω τουτούνι) εν συγκρίσει με τα τα Cinturato P1 που φορούσε πριν σε 175.

Το τουτού εξάλλου το οδηγώ με στοργή και προδέρμ, άντε σε κανα κέφι να ανέβω κανα μπάφι κάπως σβέλτα. Υπεραρκετά θα είναι τα PS3.

Απροπό, τα 002 να τα κρατήσω μήπως τα δώσω σε κανα φίλο για λιώσιμο, ή δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο;
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#549621 Το θέμα είναι ότι κρύο είναι μέτριο, αν όχι κακό, λάστιχο και επίσης είναι και ακριβό. Ίσως υπάρχει κάτι που να δουλεύει καλύτερα χωρίς ιδιαίτερο ζέσταμα και να είναι και φθηνότερο. Τώρα αν θες σόνυ και ντε να κάνεις τη δοκιμή μιας και υπάρχει budget τότε be my guest. Κι εγώ το κάνω αυτό.

Ένα Hankook που οδήγησα προσφατα σε Κολφ 1.5 μου φάνηκε καλό. Δε συγκράτησα μοντέλο αλλά μπορώ να το βρω εύκολα. Τουρινγκ λάστιχο που για τη χρήση που λες λογικά θα είναι μια χαρά. Θα ναι και φθηνό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#549651 Τα φαλκεν εχουν καλο δεικτη σε βρεμενο...και οντως είναι καλα σε αυτό το θεμα...Γενικα δεν εχω παραπονο και στο AYGO & στο 500ακι
Άβαταρ μέλους
By citastak
#549811
diplomat έγραψε:Ventus Prime 3 λογικά. Γύρω στα δύο κατοστάρικα τα βλέπω, με αξιοπρεπείς κριτικές.


Τα Hankook μπαίνουν αρκετά ως πρώτης τοποθέτησης. Σε διάσταση 195 55 16, ήταν 30-40 ευρώ φθηνότερα από τα sportconti5. Δεν ξέρω αν αξίζει η διαφορά (είχα αναρωτηθεί και παλιότερα στο θρεντ)
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#549973
touring the m3 1.6 έγραψε:
lazarefa έγραψε:Έχοντας πλέον 45.500χλμ με τα τελευταία ελαστικά μου (Bridgestone Potenza Adrenalin RE002) στην εμπορική διάσταση 225/45/17 κοιτάζω κι εγώ για ελαστικά. Η αλήθεια είναι ότι αυτά που φοράω τώρα τα τελευταία 10 - 12.000χλμ έχουν επιδείξει μια σχετικά καλή συμπεριφορά (σε αντίθεση με την εικόνα που αποκόμισα στα πρώτα 15 - 20.000χλμ ως καινούρια) και ακόμα και τώρα που είναι φορτωμένα με χλμ δεν γλιστράνε τόσο εύκολα και δεν εμπνέουν ανασφάλεια (εννοείται με νορμάλ οδήγηση). Θεωρώ βέβαιο ωστόσο ότι δεν μπορούν να βγάλουν σεζόν, οπότε λογικά το αργότερο μέχρι Γενάρη-Φλεβάρη του 2019 (δηλαδή μέσα στα επόμενα 3 - 5.000χλμ) θα τα αντικαταστήσω. Από επιλογές αυτή τη στιγμή έχω στο μυαλό μου τα S001 της ίδιας μάρκας που τα έχω φορέσει παλιότερα για 60+ χιλ. χλμ και γνωρίζω τη συμπεριφορά τους στο αυτοκίνητό μου, αλλά σκέφτομαι και τα πρόσφατα Michelin Pilot Sport 4. Ζητούμενά μου να βγάζουν άνετα τουλάχιστον 45.000χλμ/3 χρόνια, να μην έχουν τόσο μαλακά πλαϊνά για καλύτερη αίσθηση και προφανώς να μη γλυστράνε για πλάκα (κυρίως) στην πόλη. Η χρήση του αυτοκινήτου είναι 2/3 πόλη 1/3 ταξίδια (ίσως και λίγο παραπάνω ποσοστιαία τα ταξίδια). Γράφω περίπου 15.000χλμ/έτος. Συνήθως οι διαδρομές στην πόλη είναι τουλάχιστον 15 λεπτών σε διάρκεια (η καθημερινή μου μετακίνηση προς και από τη δουλειά μου) όπου λόγω χρήσης Λ. Κηφισού το αυτοκίνητο αναπτύσσει και ταχύτητες ταξιδιού (100+ χαω).
Έχετε κάποιες προτάσεις στην κατηγορία που μου διαφεύγουν; Χρήματα που μπορώ να διαθέσω, μέχρι 400-420 ευρώ (όσο δηλαδή περίπου παίζουν τα PS4).



Ότι καλύτερο για "αλλαγή" αφού είχες τα 002 (τα είχα για 33,000 χ.λ.μ στο 3άρι)..παρόμοιο προφίλ,εξαιρετικά και τα δύο:
Falken 510..στα 340-360 ευρώ!
Εικόνα

Yokohama V105..στα 380-400 ευρώ!
Εικόνα

Ευχαριστώ για την απάντηση και τις προτάσεις. Σε σχέση με τα S001 στην ίδια διάσταση, ή και τα 002 που φοράω τώρα έχεις εικόνα τι να αναμένω από αυτά που προτείνεις; Για να καταλάβεις, γενικά μεταξύ των 2 που είχα φορέσει (001 & 002) ήμουν περισσότερο ικανοποιημένος από τα 001 στο δικό μου αυτοκίνητο, αν και οφείλω να πω ότι τα 001 μετά τη 2ετία είχαν μια εμφανή πτώση στην απόδοση και στα 3 χρόνια ή και λιγότερο γλιστρούσαν σαφώς σε βρεγμένο ή με μέτρια πίεση σε τυπική ελληνική άσφαλτο, σε αντίθεση με τα 002 που ακόμα και στα 3 χρόνια που έκλεισα συμπεριφέρονται ικανοποιητικά (ακόμα). Τα Yokohama, κρίνοντας από όσα έχω διαβάσει γενικά για τη φίρμα, πρέπει να είναι αρκετά σκληρά, και λογικά δεν θα αποδίδουν όπως πρέπει σε ένα ταπεινό ατμοσφαιρικό 1.8 125 (γέρικων) ίππων, ειδικά αν κρίνω και από το δείκτη C που έχουν στο βρεγμένο. Οπότε η ενδιαφέρουσα επιλογή για μένα είναι τα 510. Αν τα έχει φορέσει κάποιος φίλος, ας ενημερώσει.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#550231 Ψάχνω ζάντες αλουμινίου 17άρες για το R56 Cooper S. Στο car έχει κάποιες αλλά είτε είναι για κλάμματα (χτυπημένες) ή είναι πανάκριβες (ή και τα 2).

Πήγα είδα στη Μεταμόρφωση αυτές: https://www.car.gr/parts/view/11773989- ... -tire-rims

Ήταν και το σχήμα που ήθελα (διαιρούμενες) και ήμουν έτοιμος να του κάνω ένα παζάρι και να τις πάρω. Αλλά ήταν άθλιες. Στη φωτό είχε βάλει μονό τη μια από τις 4 που ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Όλες οι άλλες δεν ήταν απλά γρατζουνισμένες, αλλά σε κάποια σημεία έλειπαν κομμάτια από το χείλος της ζάντας από κοπανήματα. Μου τις άφηνε 400 ευρώ και μου λέει με 250 ευρώ στον Πέττα θα γίνουν καινούριες :S.

Ξέρετε κάποιο site Ελλάδα ή Ευρώπη που να έχει γνήσιες ΜΙΝΙ ζάντες σε καλές τιμές, ή καλές μεταχειρισμένες;;
Άβαταρ μέλους
By citastak
#550246 Thanks είμαι ασχετος τελικά.
Νομιζα ότι όταν μπαίνεις στο ebay και επιλέγεις Europe only σου εμφανίζει όλων των χωρών.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#550408
citastak έγραψε:Ναι!
Το δικο μας R53 έχει τετραμπολωνες αλλά πίστευα οτι το 56 θα είχε 5!!!

.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#550684 To επόμενο (FXX) έχει 5.
Οι ζάντες του δικού σας μπαίνουν στο R56 χωρίς κάποια αλλαγή.
Εγώ έχω 16άρες και συγκεκριμένα αυτές:
https://www.google.gr/search?q=mini+coo ... 9GPPmfwEeM:

Τώρα που είμαι προς αλλαγή ελαστικών, σκέφτομαι και την αγορά 17''. Από τη μια αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να το αναβαθμίσω αισθητικά από την άλλη μου αρέσουν αρκετά αυτές:
https://www.car.gr/parts/view/11773989- ... -tire-rims

Αλλά να δώσω 400-500 ευρώ για καταχτυπημένες ζάντες (και πιθανόν και στραβές) δεν υπάρχει καμία περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#550797
REALZEUS έγραψε:Pirelli P1.
Όπερ και εγένετο. Αλλαχθηκαν πριν λίγο στον Φωκά στον Άλιμο. Λίγο παλιά, 51η εβδομάδα του '17, μιας και η διάσταση δεν είναι πια η πλέον εμπορική.

< Note >