Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#3248
Goldmund έγραψε:...πως σας φαίνεται η αλλαγή από run-flat ελαστικά 225 40 R18 σε καινούργια, όχι RF, ζαντολάστιχα 235 35 R19 και κατά πόσο νομίζετε ότι είναι χειρότερη ή καλύτερη;



Γιατί όχι κανονικά λάστιχα στην ίδια διάσταση?
Μεγάλη η 19αρα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#3258
billakos έγραψε:
xenos έγραψε:Να πω (for the record) ότι στο mx είχα τα avon zv5 (V) και ήταν ά-ψο-γα και κράτησαν και αρκετά. Τώρα με τα dunlop sport maxx rt (W) έχω να πω ότι μέχρι να ζεσταθούν γλιστρούν, πράγμα που δεν είχα με τα προηγούμενα σε καμία περίπτωση.

Βάσει της βαθμολογίας UTQG (RT:240 AA A - ZV5:300 A A) το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει.
Δοκίμασες μεγαλύτερες πιέσεις; Διάσταση 205/50/16 αν θυμάμαι καλά.
Με ποιο σκεπτικό η πιο πάνω κατάταξη θα προϊδεάσει για το ποιο ζεσταίνεται ευκολότερα;
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#3289
kostis20 έγραψε:To Dunlop το φορεσε ένας συναδελφος σε ένα A6 allroad 245/45/18.Ενθουσιασμένος αν και δεν τον βλέπω πολύ σχετικό :shifty:


Τα φοράνε παντως και μερικά παιδιά (Θύμιος και admin μας) και είχαν γραψει πολύ καλές κριτικές γενικά :s_smile
Άβαταρ μέλους
By markvag
#3395
Orestisren έγραψε:Πιο touring επιλογές τύπου Michelin Primacy 3 τις έχεις αποκλείσει?


Michelin????? :s_omg :s_laughat

Δεν έχω οδηγήσει λάστιχο Michelin που να αξίζει τα λεφτά του, εκτός από κάτι μεταχειρισμένα energy 7ετίας στην πίστα που είχαν μόνο ένα προσόν: Δεν φθείρονταν (τι να φθαρούν, πέτρα ήταν η γόμα... :s_biggrin )
Άβαταρ μέλους
By billakos
#3445
sknipper έγραψε:
billakos έγραψε:
xenos έγραψε:Να πω (for the record) ότι στο mx είχα τα avon zv5 (V) και ήταν ά-ψο-γα και κράτησαν και αρκετά. Τώρα με τα dunlop sport maxx rt (W) έχω να πω ότι μέχρι να ζεσταθούν γλιστρούν, πράγμα που δεν είχα με τα προηγούμενα σε καμία περίπτωση.

Βάσει της βαθμολογίας UTQG (RT:240 AA A - ZV5:300 A A) το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει.
Δοκίμασες μεγαλύτερες πιέσεις; Διάσταση 205/50/16 αν θυμάμαι καλά.
Με ποιο σκεπτικό η πιο πάνω κατάταξη θα προϊδεάσει για το ποιο ζεσταίνεται ευκολότερα;

Το ότι είναι πιο μαλακά λάστιχα ίσως;
Άβαταρ μέλους
By billakos
#3453
markvag έγραψε:
Orestisren έγραψε:Πιο touring επιλογές τύπου Michelin Primacy 3 τις έχεις αποκλείσει?


Michelin????? :s_omg :s_laughat

Δεν έχω οδηγήσει λάστιχο Michelin που να αξίζει τα λεφτά του, εκτός από κάτι μεταχειρισμένα energy 7ετίας στην πίστα που είχαν μόνο ένα προσόν: Δεν φθείρονταν (τι να φθαρούν, πέτρα ήταν η γόμα... :s_biggrin )

Σωστός!!!
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#3661
Orestisren έγραψε:
kostis20 έγραψε:To Dunlop το φορεσε ένας συναδελφος σε ένα A6 allroad 245/45/18.Ενθουσιασμένος αν και δεν τον βλέπω πολύ σχετικό :shifty:


Τα φοράνε παντως και μερικά παιδιά (Θύμιος και admin μας) και είχαν γραψει πολύ καλές κριτικές γενικά :s_smile

και εγώ τα φορώ εδώ και 3.000 χλμ. Μαλακά πλαϊνά έχουν, πολύ άνετα στο δρόμο... Καθόλου ολισθηρά μέχρι τώρα, πολύ καλά κ στο βρεγμένο...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#3687
markvag έγραψε:
Orestisren έγραψε:Πιο touring επιλογές τύπου Michelin Primacy 3 τις έχεις αποκλείσει?


Michelin????? :s_omg :s_laughat

Δεν έχω οδηγήσει λάστιχο Michelin που να αξίζει τα λεφτά του, εκτός από κάτι μεταχειρισμένα energy 7ετίας στην πίστα που είχαν μόνο ένα προσόν: Δεν φθείρονταν (τι να φθαρούν, πέτρα ήταν η γόμα... :s_biggrin )

|λογοκρισία| τα Μισελέν...., φοράω τα Primacy HP και δεν λέω τα καλύτερα, πρώτη και τελευταία φορά που πετάω λεφτά σε γάλλους...., τα Bridgestone Turanza μακράν πολύ καλύτερα..., ευελπιστώ οι |λογοκρισία| που φοράω να αντεξουν κάμποσες χιλ. χλμ τα φοράω ήδη 14.000χλμ από τον Απρίλη.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#4425
xenos έγραψε:Να πω (for the record) ότι στο mx είχα τα avon zv5 (V) και ήταν ά-ψο-γα και κράτησαν και αρκετά. Τώρα με τα dunlop sport maxx rt (W) έχω να πω ότι μέχρι να ζεσταθούν γλιστρούν, πράγμα που δεν είχα με τα προηγούμενα σε καμία περίπτωση.
billakos έγραψε:Βάσει της βαθμολογίας UTQG (RT:240 AA A - ZV5:300 A A) το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει.
Δοκίμασες μεγαλύτερες πιέσεις; Διάσταση 205/50/16 αν θυμάμαι καλά.
sknipper έγραψε:Με ποιο σκεπτικό η πιο πάνω κατάταξη θα προϊδεάσει για το ποιο ζεσταίνεται ευκολότερα;
billakos έγραψε:Το ότι είναι πιο μαλακά λάστιχα ίσως;
Και φαίνεται αυτό από το 240 ΑΑ Α; Όχι, το treadwear δεν είναι ένδιεξη μαλακού ούτε είναι σχετικό με το ζέσταμα. H απορία μου παραμένει. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
By billakos
#4503 @sknipper

Έβαλα την βαθμολογία συνολικά κατά UTQG (Treadwear Traction Temperature). Στην κατά EU tyre labelling είναι RT:E/A/66 – ZV5:C/C/71 (ακόμα πιο μαλακά) Τα Avon σίγουρα τα ξέρεις αφού τα είχες στην E39, τα Dunlop από την άλλη και πολύ μαλακά είναι και το μείον τους ότι δεν μου έβγαλαν πολλά χιλιόμετρα. :s_sad
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#4631 Ta Αvon είχα τα ΖΖ3 που είναι UHP δεν ξέρω πως συγκρίνονται με τα πιο οικογενειακά ΖV5 και είχαν μεν σκληρό σκελετό αλλά μαλακό πέλμα που φαγώθηκε σχετικά γρήγορα. Αντικαταστάθηκαν από άλλα λάστιχα με treadwear μόνο 240 που όμως κράτησε πάρα πολύ.
Συνεχίζεις όμως να μη μου λες από πού συμπεραίνεις ότι το λάστιχο είναι μαλακό (στο πέλμα).
Άβαταρ μέλους
By billakos
#4666
sknipper έγραψε:Ta Αvon είχα τα ΖΖ3 που είναι UHP δεν ξέρω πως συγκρίνονται με τα πιο οικογενειακά ΖV5 και είχαν μεν σκληρό σκελετό αλλά μαλακό πέλμα που φαγώθηκε σχετικά γρήγορα. Αντικαταστάθηκαν από άλλα λάστιχα με treadwear μόνο 240 που όμως κράτησε πάρα πολύ.
Συνεχίζεις όμως να μη μου λες από πού συμπεραίνεις ότι το λάστιχο είναι μαλακό (στο πέλμα).

Το tyrereviews.co.uk τα κατατάσσει & τα δύο (ZZ3 & ZV5) στα UHP. Εσύ από πού συμπεραίνεις-τεκμηριώνεις ότι τα Dunlop Maxx RT έχουν σκληρό πέλμα;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#4772
Thomas_C200K έγραψε:|λογοκρισία| τα Μισελέν...., φοράω τα Primacy HP και δεν λέω τα καλύτερα, πρώτη και τελευταία φορά που πετάω λεφτά σε γάλλους...., τα Bridgestone Turanza μακράν πολύ καλύτερα..., ευελπιστώ οι |λογοκρισία| που φοράω να αντεξουν κάμποσες χιλ. χλμ τα φοράω ήδη 14.000χλμ από τον Απρίλη.



Μπορεί να μην κάνουν καλά λάστιχα, αλλά δεν φτιάχνουν μόνο επαγγελματικά οχήματα, όπως οι τύποι από την άλλη μεριά του Ρήνου... :s_tongue :shifty: :s_tongue

Καλά, τα Primacy HP είναι πιο χάλια από τα χάλια... Η νίτσα τα είχε από το εργοστάσιο... Περιττό να πω ότι σπινάριζε παντού και πάντα (για στεγνό μιλάω)... Φταίνε βέβαια και τα άπειρα (127) και ατίθασα άτια... :s_rofl :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#4963
markvag έγραψε:
Thomas_C200K έγραψε:|λογοκρισία| τα Μισελέν...., φοράω τα Primacy HP και δεν λέω τα καλύτερα, πρώτη και τελευταία φορά που πετάω λεφτά σε γάλλους...., τα Bridgestone Turanza μακράν πολύ καλύτερα..., ευελπιστώ οι |λογοκρισία| που φοράω να αντεξουν κάμποσες χιλ. χλμ τα φοράω ήδη 14.000χλμ από τον Απρίλη.



Μπορεί να μην κάνουν καλά λάστιχα, αλλά δεν φτιάχνουν μόνο επαγγελματικά οχήματα, όπως οι τύποι από την άλλη μεριά του Ρήνου... :s_tongue :shifty: :s_tongue

Καλά, τα Primacy HP είναι πιο χάλια από τα χάλια... Η νίτσα τα είχε από το εργοστάσιο... Περιττό να πω ότι σπινάριζε παντού και πάντα (για στεγνό μιλάω)... Φταίνε βέβαια και τα άπειρα (127) και ατίθασα άτια... :s_rofl :s_rofl

Πέρα από την πλάκα στην ορεινή διαδρομή που κάνω (Αγρίνιο-Καρπενήσι) μπαίνω με 10-15χλμ λιγότερα στις στροφές....., με πετανε έξω...
Η επόμενη αλλαγή ξανά στην περπατημένη είτε Brodgestone Turanza , Pirelli P7 Cinturato (δυστυχώς τρώγονται πολύ γρήγορα....), αλλά ήταν άψογα και τα δυο που περιγράφω. Για τον χειμώνα έχω τα χειμερινά :s_cool