Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#704875
sknipper έγραψε:H αδελφή μου θέλει 185/65-15 για το Peugeot 208 της.
Michelin Primacy 4 ή Bridgestone T005;; Θα διάλεγα το Primacy αλλά πρέπει να μπορεί να πέφτει σε τρύπες και να ανεβαίνει πεζοδρόμια οπότε μήπως τα άλλα είναι πιο κατάλληλα;

< >


τ005 απο εμενα,αλλα κακα τα ψεματα δεν ειμαι και ειδικος. :(
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#704879 Ίσως χρειάζεσαι ένα λάστιχο XL
https://www.tires-easy.com/blog/why-you ... -xl-tires/
Έβαλα toyo 175/70 R14 88T XL και παρά τα πιο ανθεκτικά πλαϊνά , είναι τα πιο άνετα λάστιχα που μπήκαν στο yaris και του ταίριασαν γάντι.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#704921
dimviii έγραψε:
sknipper έγραψε:H αδελφή μου θέλει 185/65-15 για το Peugeot 208 της.
Michelin Primacy 4 ή Bridgestone T005;; Θα διάλεγα το Primacy αλλά πρέπει να μπορεί να πέφτει σε τρύπες και να ανεβαίνει πεζοδρόμια οπότε μήπως τα άλλα είναι πιο κατάλληλα;χ


τ005 απο εμενα,αλλα κακα τα ψεματα δεν ειμαι και ειδικος. :(
Δυστυχώς ο μόνος αυτοδηλωμένος "ειδικός" αφενός μοιάζει φανατικός μισελενάκιας κι αφετέρου κυνηγάει τις μύγες και σπαταλάει την ώρα του με το να κάνει αναφορά ότι τον προσβάλω εγώ γιατί ζητάω λάστιχα για την αδελφή μου κι εσύ ποιος ξέρει γιατί....
Κανένας άλλος καμιά ιδέα;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#704935 Από τα λίγα που ξέρω τα Michelin δεν αγαπουν τις λακούβες / πεζοδρόμια σε αντίθεση με τα Bridgestone που το λέει και το όνομα. Πετρογεφυρα..

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By alex
#705101
sknipper έγραψε:
dimviii έγραψε:
sknipper έγραψε:H αδελφή μου θέλει 185/65-15 για το Peugeot 208 της.
Michelin Primacy 4 ή Bridgestone T005;; Θα διάλεγα το Primacy αλλά πρέπει να μπορεί να πέφτει σε τρύπες και να ανεβαίνει πεζοδρόμια οπότε μήπως τα άλλα είναι πιο κατάλληλα;χ


τ005 απο εμενα,αλλα κακα τα ψεματα δεν ειμαι και ειδικος. :(
Δυστυχώς ο μόνος αυτοδηλωμένος "ειδικός" αφενός μοιάζει φανατικός μισελενάκιας κι αφετέρου κυνηγάει τις μύγες και σπαταλάει την ώρα του με το να κάνει αναφορά ότι τον προσβάλω εγώ γιατί ζητάω λάστιχα για την αδελφή μου κι εσύ ποιος ξέρει γιατί....
Κανένας άλλος καμιά ιδέα;


εγω το μονο που ξερω ειναι,οτι μου εκαναν αναφορα και πηρα προειδοποιηση και δεν ξερω γιατι και ποιος .. τι ειπα προς εσενα και αφαιρεθηκε..και το μονο που ειδα ηταν να αφαιρειται ενα ποστ μου..και οσες αναφορες μου εχουν γινει αδικα εδω μεσα ,γιατι ποτε δεν ξεκινησα μια αγενεια πρωτος προς κανενα,ποτε δεν βγηκα να το αναφερω οπως εσυ ..θεωρησα οτι αφου αφαιρεθηκε ενα ποστ μου που απαντουσε σε εσενα,εσυ την εκανες..εσυ απο που εμαθες οτι εγω σου εκανα αναφορα? εκτος αν καποιος κανει αναφορες ποστ τριτων εκ μερους σου..

αλλα και οταν εκανα αναφορα να αφαιρεθουν ξανα ποστ προσβλητικα εδω στα ελαστικα εισακουστηκε ποτε? ολα τα ποστ που εκανα αναφορα ακομα υπαρχουν στο φορουμ..δεν ειμαι ευχαριστημενος..μαλλον δεν ειναι δικαιο η' εξυπηρετει παρεες..

κριμα γιατι εμενα μου αρεσαν οι συνομιλιες μας..εχουμε χημεια..εμενα μου αρεσουν τυποι σαν εσενα και στο πρωτο μου ποστ αναφερθηκα στην ευγενεια σου και μετα ..με την αγελη ρε μπαγασα χαλαστηκα γιατι ειδα οτι καποιοι το υιοθετησαν ειτε μαζι σου ,ειτε επειδη τους εδωσες αφορμη..δεν σου εκανα αναφορα ποτε εως τωρα γιατι δεν μου αρεσουν κιολας..σε κανενα φορουμ δεν εχω κανει ποτε ,αλλα εδω φαινεται το εχουν ευκολο..ασχημο επιπεδο..καποιοι να μπορουν να λενε οτι θελουν και να εχουν προστασια και αλλοι να παιρνουν αναφορες..ισως γιατι δεν το εχουν με τον λογο..εδω ο αλλος μου εκανε αναφορα γιατι η πιρελι λεει ειναι καλυτερη εταιρεια ελαστικων επειδη ειναι στην φορμουλα 1..τι να πω επιχειρημα παιδιου..και η χιουνται ειναι στο ραλυ αυτο την κανει τα καλυτερα αυτοκινητα? και επειδη δεν μπορεσε να με αντιμετωπισει με επιχειρηματα μου εκανε παρατηρηση οτι μιλαω ασχημα και μου εκανε και αναφοραμ και ακομα να δω τα χαζα ποστ του να σβηνονται,,δεν μπορουν να αντιλογησουν πολιτισμενα..ειτε προσβαλουν και ειρωνευονται ειτε κανουν σαν μυξιαρικα αναφορες..ο καθενας οπως μεγαλωσε τι να πω..

τα ειπα στον προλογο μου στο θεμα bmw στο τελευταιο ποστ μου πριν αυτο..θελετε να με διωξετε? δεν εχω προβλημα...εγω μπηκα εδω να προσφερω και να μαθω..αν δεν θελετε δεν θα στεναχωρηθω.νικο καναμε ενα διαλογο ιδιωτικα και σαν συνομηλικοι που ειμαστε υπεθεσα οτι καταλαβαινομαστε..κατι θα σταματησει οπως ειπες και..προσπαθησα..αλλα εδω δεν βλεπω ανταποκριση..μικροι..αντε γειαχαρανταν στο παρεακι σας
Άβαταρ μέλους
By alex
#705103 υ.γ. ολοι με κοροιδευαν οτι ειμαι μισελενακιας ,που δεν ειμαι εχω βαλει μονο μια φορα στα 35 χρονια που οδηγω το χαζο energy στο φιατακι που ειχα νεος, αλλα ολοι μετα απο αυτον τον χλευασμο ενας μετα τον αλλο εδω μεσα βαζουν μισελιν η΄ρωτανε για μισελιν ..
και δεν ανοιγει μυτη..αλλα οταν το ειπα εγω,χλευασμος για τον ειδικο.λιγοι και μικροι..

απρολο που εχω βαλει ενα μισελιν και απαγοητευτηκα οικτρα κιολας,παραδεχομαι την ανωτεροτητα της γενικα γιαυτο μιλαω και την προτεινω..αλλα την προτεινω εγω :lol:
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#705145
Scotch έγραψε:Μου πρότειναν τα cross climate suv για το lexus. Εγκρίνουμε; Τώρα έχω continental sc5 suv, αλλά έχουν συμπληρώσει 5ετία και 52.000km (σαν καινούργια ωστόσο τα αισθάνομαι).


Έχω βαλει τα Pirelli Scorpion Verde All Season SF στο Μazda.
Εχουν και σημανση για χιονι (τρικορυφη :lol: ). Ειναι και M+S.
Πάρα πολυ καλα σε ασφαλτο , δοκιμασθηκαν με σχετικη επιτυχία στο χιονι της Αθήνας (ηταν παντου αψογα , μεχρι να κολλησω στην παγωμενη ραμπα της πυλωτής.. :x ) , εχουν δοκιμασθεί και σε κατι καροδρομους-δασικούς και δεν εδειξαν σημεία αδυναμίας.
Δεν τα έχω πιέσει σοβαρα σε βροχή.

Τα Μισελεν τα εκθειάζουν και μάλλον είναι άψογα, πλην κατσαβραχων,χωματοδρόμων κλπ όπου τα M+S είναι καλύτερα (?) ..
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#705441
dimviii έγραψε:
sknipper έγραψε:H αδελφή μου θέλει 185/65-15 για το Peugeot 208 της.
Michelin Primacy 4 ή Bridgestone T005;; Θα διάλεγα το Primacy αλλά πρέπει να μπορεί να πέφτει σε τρύπες και να ανεβαίνει πεζοδρόμια οπότε μήπως τα άλλα είναι πιο κατάλληλα;

< >


τ005 απο εμενα,αλλα κακα τα ψεματα δεν ειμαι και ειδικος. :(


T005 ειχα στο Civic, οκ αλλες διαστασεις μεν (225/45/17), αλλα ειχα και Michelin (το παρελαβα καινουργιο με Michelin).
Θα προτιμουσα Τ005, δεν ειδα κανενα θεμα σε στριψιμο, φρεναρισμα αλλα ειδα διαρκεια ζωης σαφως μεγαλυτερη. Αυτο που δεν μου αρεσε σε 2 περιπτωσεις που ειχα Michelin ειναι οτι μετα τα 2 χρονια ειχαν μια σημαντικη πτωση αποδοσης, σαν σκαλοπατι. Με Bridgestone ειδα μια πιο γραμμικη πτωση αποδοσης και σαφως καλυτερη συμπεριφορα οταν το λαστιχο ειναι παλιο, ακομα και μετα τα 3 χρονια.
Υποψην, ναι μεν πολυ σπανια παω πολυ γρηγορα πλεον, αλλα δεν φοβαμαι να το πιεσω, να το γλυστρησω οταν οι συνθηκες ειναι ασφαλεις για ολους (πχ αργο κλειστο κομματι με αρκετο χωρο), οποτε σιγουρα τα λαστιχα πανε στα ορια τους σε καποιες περιπτωσεις.
3η φορα που εχω Michelin τωρα ειναι στο καινουριο Civic 2019 που φοραει PS3 σε 235/45/17. Ολα καλα απλα ειναι νωρις, θελω να δω στα 2, 3 χρονια πως θα ειναι
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#705443 Εγώ έβαλα τον Νοέμβριο του 19 Michelin primacy 4 στο micra(diesel 18’).Έχω κάνει ως τώρα 65 χιλ χιλιόμετρα και τώρα θα ξαναβαλω τα ίδια!Αν δεν έσκαγε το μπροστά δεξιά ,το οποίο θέλει άλλαγμα και προτίμησα να αλλάξω τετράδα παρά μόνο δυο,θα μου βγάζαν άνετα όλο το καλοκαίρι (αλλά 15 χιλ χιλιόμετρα ).Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημενος και σε απόδοση και σε διάρκεια ζωής!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#705490
timkoul έγραψε:
dimviii έγραψε:
sknipper έγραψε:H αδελφή μου θέλει 185/65-15 για το Peugeot 208 της.
Michelin Primacy 4 ή Bridgestone T005;; Θα διάλεγα το Primacy αλλά πρέπει να μπορεί να πέφτει σε τρύπες και να ανεβαίνει πεζοδρόμια οπότε μήπως τα άλλα είναι πιο κατάλληλα;

< >


τ005 απο εμενα,αλλα κακα τα ψεματα δεν ειμαι και ειδικος. :(


T005 ειχα στο Civic, οκ αλλες διαστασεις μεν (225/45/17), αλλα ειχα και Michelin (το παρελαβα καινουργιο με Michelin).
Θα προτιμουσα Τ005, δεν ειδα κανενα θεμα σε στριψιμο, φρεναρισμα αλλα ειδα διαρκεια ζωης σαφως μεγαλυτερη. Αυτο που δεν μου αρεσε σε 2 περιπτωσεις που ειχα Michelin ειναι οτι μετα τα 2 χρονια ειχαν μια σημαντικη πτωση αποδοσης, σαν σκαλοπατι. Με Bridgestone ειδα μια πιο γραμμικη πτωση αποδοσης και σαφως καλυτερη συμπεριφορα οταν το λαστιχο ειναι παλιο, ακομα και μετα τα 3 χρονια.
Υποψην, ναι μεν πολυ σπανια παω πολυ γρηγορα πλεον, αλλα δεν φοβαμαι να το πιεσω, να το γλυστρησω οταν οι συνθηκες ειναι ασφαλεις για ολους (πχ αργο κλειστο κομματι με αρκετο χωρο), οποτε σιγουρα τα λαστιχα πανε στα ορια τους σε καποιες περιπτωσεις.
3η φορα που εχω Michelin τωρα ειναι στο καινουριο Civic 2019 που φοραει PS3 σε 235/45/17. Ολα καλα απλα ειναι νωρις, θελω να δω στα 2, 3 χρονια πως θα ειναι

επιβεβαιωνω Τιμο.Το πρωτο σετ 005 τα εφαγα μεχρι τελους σε 2 χρονια,ειδικα τα εμπρος ,το ελαστικο κραταγε παρα πολυ καλα ακομα και φαγωμενο,κατι που εγω δεν το εχω δει αλλη φορα.Επισης μου εκανε εντυπωση η αποδοση στο βρεγμενο.
Να πιεζεις με πολυ φθαρμενα ελαστικα,και οταν ξεκολλαγε το εκανε |λογοκρισία| και ελεγχομενα,κρατωντας τα υψηλης προσφυσης στανταρ που ειχε σαν καινουριο
Εξεπλαγην γιατι αλλα μπριτζεστον δεν ηταν καλα στο βρεγμενο.
Με λιγα λογια δεν εχω οδηγησει αλλο καλυτερο ελαστικο σε γηινες διαστασεις.Για αυτο και ξαναεβαλα τα ιδια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#705494 Αυτό είναι καλό νέο, γιατί μέχρι πρότινος η Bridgestone ήταν περίπου ακατάλληλη για τους ελληνικούς δρόμους, αφού τα λάστιχά της ή αργούσαν να ζεσταθούν ή δεν κρατούσαν καλά στο βρεγμένο. Εγώ είχα κακές εμπειρίες με ό,τι είχα οδηγήσει από αυτήν και την είχα απορρίψει πλήρως. Καλό είναι να ξαναμπαίνει στις επιλογές μας, κορυφαία εταιρεία είναι.
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#705495 Ναι ακριβως, ακομα και πολυ φαγωμενο και παλιο (κοντα στα 4 χρονια ειχα το προηγουμενο σετ) ειχε μια πολυ προοδευτικη και φιλικη συμπεριφορα. Το Michelin στα δυο χρονια σαν να πεθανε ξαφνικα.
Στο βρεγμενο δεν ηταν σουπερ αλλα καλο ηταν. Μιλαμε για Civic 1.8 του 2009 με 140hp και 1300 κιλα αρα δεν ηταν κατι δυσκολο. Ουτως ή αλλως εγω δεν θα πιεσω ποτε καταστασεις σε βρεγμενο ελληνικο δημοσιο δρομο, δεν ειναι ευχαριστο και ειναι αρκετα επικινδυνο. Αλλωστε και τη βρεγμενη πιστα ακομα δεν μπορω να πω οτι την κατεχω κι εκει δεν εχεις αθωους περαστικους, εισαι εσυ και 10 ακομα πυροβολημενοι....
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#705496
Anonymous Founder έγραψε:Αυτό είναι καλό νέο, γιατί μέχρι πρότινος η Bridgestone ήταν περίπου ακατάλληλη για τους ελληνικούς δρόμους, αφού τα λάστιχά της ή αργούσαν να ζεσταθούν ή δεν κρατούσαν καλά στο βρεγμένο. Εγώ είχα κακές εμπειρίες με ό,τι είχα οδηγήσει από αυτήν και την είχα απορρίψει πλήρως. Καλό είναι να ξαναμπαίνει στις επιλογές μας, κορυφαία εταιρεία είναι.


Τα 002 με τα 85 ατίθασα 20ετίας+ στο ρδελάκι μου ήταν πραγματικά απολαυστικά στο στεγνό. Φαντάζομαι ότι με κανονικές ιπποδυνάμεις και όχι μοτέρ αποχυμωτή όπως του δικού μου θα ζεσταίνονταν και αρκετά γρήγορα. Στο βρεγμένο, και δη στο πολύ βρεγμένο όντως δεν ενέπνεαν καμία εμπιστοσύνη.

Πάντως, στα PS3 που φοράω τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχω βρει ούτε ένα αρνητικό να τους προσάψω. Μόνος αστερίσκος είναι τα μειωμένα χλμ λόγω της κατάστασης.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#705680
tsilis έγραψε:
Scotch έγραψε:Μου πρότειναν τα cross climate suv για το lexus. Εγκρίνουμε; Τώρα έχω continental sc5 suv, αλλά έχουν συμπληρώσει 5ετία και 52.000km (σαν καινούργια ωστόσο τα αισθάνομαι).


Έχω βαλει τα Pirelli Scorpion Verde All Season SF στο Μazda.
Εχουν και σημανση για χιονι (τρικορυφη :lol: ). Ειναι και M+S.
Πάρα πολυ καλα σε ασφαλτο , δοκιμασθηκαν με σχετικη επιτυχία στο χιονι της Αθήνας (ηταν παντου αψογα , μεχρι να κολλησω στην παγωμενη ραμπα της πυλωτής.. :x ) , εχουν δοκιμασθεί και σε κατι καροδρομους-δασικούς και δεν εδειξαν σημεία αδυναμίας.
Δεν τα έχω πιέσει σοβαρα σε βροχή.

Τα Μισελεν τα εκθειάζουν και μάλλον είναι άψογα, πλην κατσαβραχων,χωματοδρόμων κλπ όπου τα M+S είναι καλύτερα (?) ..

:s_howdy

Giuseppe Busso έγραψε:Για το βάθος χρόνου της δωροεπιταγής, έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάποια πληροφορία.

Άρθρο 6 --> "Τα κουπόνια αγορών PLAISIO ισχύουν για δώδεκα (12) μήνες από την έκδοσή τους και η διάρκειά τους δεν ανανεώνεται. Κάθε κουπόνι αγορών θα αναγράφει την ημερομηνία λήξης του."
:s_drinks
Άβαταρ μέλους
By bebes
#705799
Scotch έγραψε:Μου πρότειναν τα cross climate suv για το lexus. Εγκρίνουμε; Τώρα έχω continental sc5 suv, αλλά έχουν συμπληρώσει 5ετία και 52.000km (σαν καινούργια ωστόσο τα αισθάνομαι).


Τα crossclimate ηταν τα προηγούμενα λάστιχα που φορούσα στο Subaru (τα πρώτα που βγήκαν, οχι τα "+")
Εχω ξαναγράψει εδω οτι συνολικά δεν ημουν ευχαριστημένος.
Στην αρχή ηταν πολυ καλά σε χιονι, αλλά μετα τον 2ο χρόνο και περίπου 40000 χιλιομετρα έπεσε πολυ απότομα η απόδοσή τους στο χιονι με αποτέλεσμα να χρειαστει να βαλω αλυσίδες στη Θεσσαλονίκη στον χιονια των εορτων πριν 2 (ή 3;) χρόνια.
Τα χρησιμοποίησα σε όλες τις συνθηκες, εκανα και ενα μεγάλο ταξιδι στους Ευρωπαϊκούς αυτοκινητόδρομους, δεν ειχαν σοβαρή φθορά, αλλά μόλις ίγο φθάρθηκε η γωνία στους ώμους, άρχισε να γλυστράει στο χιόνι.

Ενας παλίος συνφοιτητης μου που τυ τα έδωσε ο λαστιχας του γιατι περνούσε Δομοκό (με Alfa 159) 4 φορές την εβδομάδα, είχε να λέει τα χειρότερα για τη συμπεριφορά του στον στεγνό(δική του άποψη)

Απο άποψη φασαρίας και κατανάλωσης, δεν ήταν καλά απο την πρώτη μέρα (τουλάχιστον σε αυτα που υποσχόταν η μισελίν)
Ειχα τον ιδιο θόρυβο και κατανάλωση με τα Nokian WR4 που φορούσα προηγουμένως, σαφως χειρότερα απο τα Geolander πρώτης τοποθέτησης.
Μετά έβαλα τα Hankook 125, μισο λίτρο κάτω σε κατανάλωση και σαφώς πιο ήσυχα στο ταξίδι, απλά αυτά δεν πάνε χιονι.