Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By alex
#698829 ηθελα κα σου στειλω αυτο το λινκ μεσα απο την μισελιν αλλα εχει μονο 2 αξιολογησεις.γιαυτο σου εστειλα απο την αλλη πηγη που ειναι και πιο πολλες εμπειριες
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#698916
alex έγραψε:
NickTG έγραψε:
alex έγραψε:
και οι 2 μαρκες που αναφερεις εχουν τεραστια προβληματα τεχνικα ..ειδικα οι αλφα μεσα η ποιοτητα συναρμολογησης και τα ηλεκτρικα τους ειναι χαλια. μπες στο φορουμ να διαβασεις...


Δεν βλέπω πάντως να ψάχνονται πότε και τι λάδια να βάλουν μην τους μείνει ο κινητήρας στο χέρι όπως εσύ με τη BMW. :hmmm:


οταν δεν εχεις σωστο αυτοκινητο ,ποιος ασχολειται με τα λαδια ? :hmmm: :iconcool: :roll:

υ.γ. χαιρομαι παντως που με παρακολουθεις :thumbsup:


Τα σωστά αυτοκίνητα είναι αυτά που σου μένει ο κινητήρας στο χέρι?
Ενδιαφέρουσα άποψη.

Θα το σημειώσω να το ξέρω.
Άβαταρ μέλους
By thednick
#698994 Ψάχνομαι για αλλαγή ελαστικών σε renault clio. Αυτά που φοράει τώρα είναι 195/55/R16 η οποία δεν είναι και υπερβολικά εμπορική διάσταση. Πιο συγκεκριμένα, σχεδόν όλα όσα με ενδιαφέρουν τα βρίσκω +80-100Ε από τα 205/55/R16. Η απορία μου είναι: Η διαφορά στη διάμετρο σε σχέση με αυτά που φοράει τώρα ειναι +2%, ενώ σε σχέση με τη διάσταση 185/65/R15 που επίσης θα μπορούσε να φοράει από το εργοστάσιο +1.6%. Το +2% μεταφράζεται σε +1εκ διαμέτρου, που με προβληματίζει. Θα επηρεάσει αρνητικά τη συμπεριφορά του αυτοκινητόυ/φθορά αυτή η αλλαγή ή είναι μονο ψυχολογική? Από την αλλη, το 1εκ δεν μου φαινεται λίγο και για να το εβγαζε έτσι ο κατασκευαστής φαντάζομαι θα ήξερε κατι...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#698999 clio4 είναι; με τι μοτέρ;
Η βασική τους διαφορά είναι ότι το 205/55R16 θα μακρύνει λίγο τη συνολική σχέση μετάδοσης, αλλά είναι μικρή διαφορά. Αν έχεις 1.2 75άλογα είναι ήδη αργούτσικο απλώς.
Οι λόγοι που οι κατασκευαστές επιλέγουν μία συγκεκριμένη διάσταση ελαστικών είναι πάρα πολλοί, και κάποιοι απ' αυτούς δεν έχουν να κάνουν με την οδική συμπεριφορά. Δεν νομίζω κανείς μηχανικός να ενθουσιάστηκε όταν του είπαν ότι θα πρέπει να μεριμνήσουν και για τα 205/45R17 πχ στο clio :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By markvag
#699012
thednick έγραψε:Ψάχνομαι για αλλαγή ελαστικών σε renault clio. Αυτά που φοράει τώρα είναι 195/55/R16 η οποία δεν είναι και υπερβολικά εμπορική διάσταση. Πιο συγκεκριμένα, σχεδόν όλα όσα με ενδιαφέρουν τα βρίσκω +80-100Ε από τα 205/55/R16. Η απορία μου είναι: Η διαφορά στη διάμετρο σε σχέση με αυτά που φοράει τώρα ειναι +2%, ενώ σε σχέση με τη διάσταση 185/65/R15 που επίσης θα μπορούσε να φοράει από το εργοστάσιο +1.6%. Το +2% μεταφράζεται σε +1εκ διαμέτρου, που με προβληματίζει. Θα επηρεάσει αρνητικά τη συμπεριφορά του αυτοκινητόυ/φθορά αυτή η αλλαγή ή είναι μονο ψυχολογική? Από την αλλη, το 1εκ δεν μου φαινεται λίγο και για να το εβγαζε έτσι ο κατασκευαστής φαντάζομαι θα ήξερε κατι...


Δεν θα δεις ιδιαίτερη διαφορά είτε σε 205, είτε σε 185.
Άβαταρ μέλους
By alex
#699023
NickTG έγραψε:
alex έγραψε:
NickTG έγραψε:
alex έγραψε:
και οι 2 μαρκες που αναφερεις εχουν τεραστια προβληματα τεχνικα ..ειδικα οι αλφα μεσα η ποιοτητα συναρμολογησης και τα ηλεκτρικα τους ειναι χαλια. μπες στο φορουμ να διαβασεις...


Δεν βλέπω πάντως να ψάχνονται πότε και τι λάδια να βάλουν μην τους μείνει ο κινητήρας στο χέρι όπως εσύ με τη BMW. :hmmm:


οταν δεν εχεις σωστο αυτοκινητο ,ποιος ασχολειται με τα λαδια ? :hmmm: :iconcool: :roll:

υ.γ. χαιρομαι παντως που με παρακολουθεις :thumbsup:


Τα σωστά αυτοκίνητα είναι αυτά που σου μένει ο κινητήρας στο χέρι?
Ενδιαφέρουσα άποψη.

Θα το σημειώσω να το ξέρω.


τα σωστα αυτοκινητα ειναι αυτα,που ο κινητηρας τους δουλευει σωστα με τα σωστα λαδια, οπως το δικο μου ,bmw..

σημειωστο και αυτο,για να μαθαινεις,θα μαθεις πολλα ακομα...

αλλα εισαι εκτος θεματος.. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By thednick
#699033
rocsta έγραψε:clio4 είναι; με τι μοτέρ;
Η βασική τους διαφορά είναι ότι το 205/55R16 θα μακρύνει λίγο τη συνολική σχέση μετάδοσης, αλλά είναι μικρή διαφορά. Αν έχεις 1.2 75άλογα είναι ήδη αργούτσικο απλώς.
Οι λόγοι που οι κατασκευαστές επιλέγουν μία συγκεκριμένη διάσταση ελαστικών είναι πάρα πολλοί, και κάποιοι απ' αυτούς δεν έχουν να κάνουν με την οδική συμπεριφορά. Δεν νομίζω κανείς μηχανικός να ενθουσιάστηκε όταν του είπαν ότι θα πρέπει να μεριμνήσουν και για τα 205/45R17 πχ στο clio :s_wacko


Ναι, Clio 4 ειναι με τον 1.5 dci 90hp και τώρα φοράει 195/55/R16.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#699063
alex έγραψε:
NickTG έγραψε:
alex έγραψε:
NickTG έγραψε:
alex έγραψε:
και οι 2 μαρκες που αναφερεις εχουν τεραστια προβληματα τεχνικα ..ειδικα οι αλφα μεσα η ποιοτητα συναρμολογησης και τα ηλεκτρικα τους ειναι χαλια. μπες στο φορουμ να διαβασεις...


Δεν βλέπω πάντως να ψάχνονται πότε και τι λάδια να βάλουν μην τους μείνει ο κινητήρας στο χέρι όπως εσύ με τη BMW. :hmmm:


οταν δεν εχεις σωστο αυτοκινητο ,ποιος ασχολειται με τα λαδια ? :hmmm: :iconcool: :roll:

υ.γ. χαιρομαι παντως που με παρακολουθεις :thumbsup:


Τα σωστά αυτοκίνητα είναι αυτά που σου μένει ο κινητήρας στο χέρι?
Ενδιαφέρουσα άποψη.

Θα το σημειώσω να το ξέρω.


τα σωστα αυτοκινητα ειναι αυτα,που ο κινητηρας τους δουλευει σωστα με τα σωστα λαδια, οπως το δικο μου ,bmw..

σημειωστο και αυτο,για να μαθαινεις,θα μαθεις πολλα ακομα...

αλλα εισαι εκτος θεματος.. :hmmm:


Σκέψου πόσο σωστές είναι οι Alfa Romeo που το πετυχαίνουν αυτό χωρίς να χρειάζεται να ψάξει ο καθένας, απλά ακολουθώντας τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Κάνε report.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#699120
thednick έγραψε:
Ναι, Clio 4 ειναι με τον 1.5 dci 90hp και τώρα φοράει 195/55/R16.


για γραψε και στο ρενωτοπικο για το κλιο.Χλμ ,προβληματα,καταναλωση κλπ
Άβαταρ μέλους
By edmond
#699192 Γενικά πάντως η ρενό έχει κάτι...απόψεις περί διαστάσεων τροχών, κατά καιρούς περίεργες!!
Η laguna2 έβαζε τόοοοτενες μέχρι και 18άρες, όταν μια 911 της ίδιας εποχής έβαζε -από- 17άρες.
Το ύστατο scenic έχει 19άρες, θρίαμβος των σχεδιαστών ανέφεραν στην παρουσίαση του.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#699196
edmond έγραψε:Γενικά πάντως η ρενό έχει κάτι...απόψεις περί διαστάσεων τροχών, κατά καιρούς περίεργες!!
Η laguna2 έβαζε τόοοοτενες μέχρι και 18άρες, όταν μια 911 της ίδιας εποχής έβαζε -από- 17άρες.
Το ύστατο scenic έχει 19άρες, θρίαμβος των σχεδιαστών ανέφεραν στην παρουσίαση του.


ρενω 5 gt turbo 195/55/13 :s_crazy
Άβαταρ μέλους
By drdino
#699240
edmond έγραψε:Γενικά πάντως η ρενό έχει κάτι...απόψεις περί διαστάσεων τροχών, κατά καιρούς περίεργες!!
Η laguna2 έβαζε τόοοοτενες μέχρι και 18άρες, όταν μια 911 της ίδιας εποχής έβαζε -από- 17άρες.
Το ύστατο scenic έχει 19άρες, θρίαμβος των σχεδιαστών ανέφεραν στην παρουσίαση του.


Το Scenic νομίζω με 20αρες δεν έρχεται; Ένα τέτοιο κουφό νούμερο θυμάμαι, 20 η 21.