Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#596562
rocsta έγραψε:Ωραία!! 60άρια έβαλες ε; Παίρνει άνετα και 65άρι πάντως.
Τα LX2 σε ένα terios που τα είχα κάνει βόλτα εμένα δεν μου άρεσαν πάντως, anyway.


Ναι 60ρια , δεν ήθελα να αλλάξω διάσταση.

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#596564
Anonymous Founder έγραψε:Ε, δεν μπορείς να τα έχεις όλα! :lol:




Μάλλον για bridgestone με βλέπω... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#596565
gianik έγραψε:από τον 1ο χρόνο γλύστραγε πολύ το αμάξι , στις κατηφόρες το abs δουλευει υπερωρίες...

η οδηγός έβαζε τακτικά αέρα ή τα παράτησε στην τύχη τους;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#596567
Obelix έγραψε:
rocsta έγραψε:Ωραία!! 60άρια έβαλες ε; Παίρνει άνετα και 65άρι πάντως.
Τα LX2 σε ένα terios που τα είχα κάνει βόλτα εμένα δεν μου άρεσαν πάντως, anyway.


Ναι 60ρια , δεν ήθελα να αλλάξω διάσταση.

< Note 6 >

To λέω επειδή τα 65άρια είναι 20 ευρώ λιγότερα/λάστιχο και επιπλέον θα φάνε και χωματόδρομο.
Τελευταία επεξεργασία από rocsta και 22 Ιούλ 2019, 11:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By gianik
#596568 Εγω ίσως το οδηγαω πιο πολύ. Ναι αέρα τακτικά..

.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#596789
rocsta έγραψε:
Obelix έγραψε:Μετά από 15 μήνες με το Forester και 30000 στα χέρια μου (άγνωστο πόσα είχαν πριν) με τα Geolandar g012 του 2014 ήρθε η ώρα της αλλαγής.
Είχα πληροφορίες ότι το Conti cross contact LX2 είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή για SUV που κινούνται κυρίως άσφαλτο.
Πήγα λοιπόν την Πέμπτη στον Κυριαζή να τα παραγγείλω αφού πρώτα πάρω την γνώμη του.
Obelix: Τι λένε τα lx2 ?
Κυρ: πολύ καλά
Ob: στο χώμα;
Κυρ: θέλουν προσοχή, σιγά σιγά δεν έχουν πρόβλημα
Ob: μάλιστα αν δεν θέλω να πηγαίνω σιγά σιγά στο χώμα;
Κυρ: Geolandar g015
Ob: ok πιάσε μια τετράδα
Έτσι από χτες η Subarukla έχει ολοκαίνουργια παπούτσια.
Να δούμε πως θα πάνε

< Note 6 >

Ωραία!! 60άρια έβαλες ε; Παίρνει άνετα και 65άρι πάντως.
Τα LX2 σε ένα terios που τα είχα κάνει βόλτα εμένα δεν μου άρεσαν πάντως, anyway.
Στο υπηρεσιακό (pajero v80) που έχουμε τα G015 (τώρα κλείνουν 15 μήνες και κάπου 35.000 χλμ), παρατηρώ μεγάλη διαφορά στη φθορά των πίσω έναντι των μπροστινών. Φταίει το ότι είναι συνεχώς φορτωμένο; Δε ξέρω αν δικαιολογείται τόση διαφορά μόνο από αυτό
ΕικόναΕικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#596794 Δικαιολογείται.
Είναι κλασσικό φαινόμενο στα φορτηγά που φορτώνονται πίσω. Ανάποδα, αποκλείεται να δεις τέτοια φθορά με 30κ χλμ σε suv.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#597079
rocsta έγραψε:Δικαιολογείται.
Είναι κλασσικό φαινόμενο στα φορτηγά που φορτώνονται πίσω. Ανάποδα, αποκλείεται να δεις τέτοια φθορά με 30κ χλμ σε suv.
Κι όμως σε 35.000 έγιναν έτσι.

.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#597287 Αυτό δεν έχει κατ' επιλογή 4χ4;
Λογικά θα κινείται κυρίως πισωκίνητο...
Οπότε το φόρτωμα από την μία , πίσω κίνηση από την άλλη , δεν θα έχουν γίνει και ποτέ μπρος πίσω λογικό.

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#597305
rocsta έγραψε:Δικαιολογείται.
Είναι κλασσικό φαινόμενο στα φορτηγά που φορτώνονται πίσω. Ανάποδα, αποκλείεται να δεις τέτοια φθορά με 30κ χλμ σε suv.


Και στα κλαρκ αντίστοιχα τα μπροστινά έχουν τη μεγάλη φθορά.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#597316
panos2171 έγραψε:
rocsta έγραψε:Δικαιολογείται.
Είναι κλασσικό φαινόμενο στα φορτηγά που φορτώνονται πίσω. Ανάποδα, αποκλείεται να δεις τέτοια φθορά με 30κ χλμ σε suv.


Και στα κλαρκ αντίστοιχα τα μπροστινά έχουν τη μεγάλη φθορά.


@Obelix ναι είναι κατά επιλογή 4Χ4 και δεν έχουν γίνει μπρος πίσω (πλέον νομίζω δεν έχει νόημα να γίνουν). Αν αγοραστούν καινούρια λέω να μπουν δύο καινούρια μπροστά και τα μπροστινά να πάνε πίσω γιατί έχουν ακόμα ψωμί.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ελπίζω να βγάλουν τη σεζόν και να μπουν φρέσκα για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.
Μέγιστη διάρκεια ζωής με τη χρήση που γίνεται είναι 1,5 χρόνος. Πάντως βγάζουν πολύ μεροκάματο και σε ΙΧ πιστεύω θα βγάλουν πολλά χλμ άνετα

.
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#597567 Καλησπέρα παιδιά!Λοιπον,έχουμε και λεμε.micra k14 diesel , 195/55/16 και μετά από 48000 χιλιόμετρα με τα "μαμά" continental contipremium contact 5 αρχίζω σιγά σιγά να ψάχνομαι για αλλαγή..Οδηγώ σχετικά σβέλτα χωρίς να κάνω ραλυ συνέχεια αλλά μπορεί να χρειαστεί να μπω και σε καμία στροφή λίγο πιο γρήγορα.Βασικο ζητούμενο η αντοχή σε χιλιόμετρα ,δηλαδή να μου βγάλουν πάλι ένα χρόνο και 50000 χιλιόμετρα που κάνω συνήθως και να μην θέλουν αλλαγή στα 30-35 χιλιάδες.Λογω συχνών διαδρομών σε ψιλορεινη περιοχή ,όπου τον χειμώνα θα πιάσει (3-4 μέρες μαξ) χιονι έχω έτσι στο πίσω μέρος του μυαλού μου και κάτι σε 4 εποχών,αλλά επειδή είμαι άσχετος τελειως στο θέμα ελαστικών θα ήθελα βοήθεια και τις γνώμες σας.

Υ.Γ από τα τωρινά ελαστικά είμαι ευχαριστημένος,όποτε αν δεν έχετε να προτείνετε κάτι κάτι καλύτερο δεν αποκλείεται να στραφώ ξανά σε αυτά.



< >
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#597579
Anonymous Founder έγραψε:Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, οι τιμές παίζουν πολύ, αναλόγως του δείκτη ταχύτητας. Ποιος είναι ο τωρινός; Η, Τ ή V;


Τώρα αυτά είναι H και νομίζω είναι τα κατάλληλα..Τα Τ τα θεωρώ "λίγα" και τα V υπερβολή για το micra
< >