Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#755118 Όπως και νά'χει,ένα all weather από τέλη Απρίλη μέχρι Οκτώβρη που βαράει η λιαδούρα,κάποια στιγμή θα σαπουνιάσει!!
Άβαταρ μέλους
By edmond
#755125 Ναι προφανώς, το θέμα έγκειται καθαρά στις προτεραιότητες του καθένα και εαν βλέπει το ποτήρι μισογεμάτο ή μισοάδειο.
Τόνισα απλά ότι ελαστικά τύπου crossclimate, all season, all weatherl, whatever δεν λες ότι υπήρχαν μέχρι πρίν 5-6 χρόνια ξέρωγω, πλέον τα βλέπεις όχι μόνο να ξεφυτρώνουν αλλά και να εξαπλώνονται, αναλογικά πάντα, δεν είμαστε Νορβηγία ούτε και θα γίνουμε.
Άβαταρ μέλους
By nikos
#755135
Giuseppe Busso έγραψε:Πάντως εγώ στο Tiguan του πατέρα μου, δεν θα βάλω ξανά all-weather (Michelin CrossClimate SUV) αλλά θερινά (Primacy 4+).
+1000
Για τις δύσκολες στιγμές μια φορά στο τόσο αλυσίδες
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#755527
touring the m3 1.6 έγραψε:Όπως και νά'χει,ένα all weather από τέλη Απρίλη μέχρι Οκτώβρη που βαράει η λιαδούρα,κάποια στιγμή θα σαπουνιάσει!!
Είχα allweather της Continental στην Ελλάδα για τα 3 από τα 6,5 χρόνια ζωής του. Έκανε 15.000 χλμ στην Ελλάδα στα 3 αυτά χρόνια χειμώνα-καλοκαίρι συν ένα ταξίδι μες τον Αύγουστο Ελλάδα-Γερμανία. Δε σαπούνιασαν καθόλου, άντεχαν μια χαρά, απλώς ήταν 6μιση ετών και τα άλλαξα εδώ στη Γερμανία, βάζοντας πάλι allweather conti.

Με λίγα λόγια, αντέχουν γενικά.

GB γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένος από τα cross climate?


< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#755530
PeterPan έγραψε:GB γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένος από τα cross climate?


< >


Δεν είναι ότι δεν έμεινα (και έμεινε) ευχαριστημένος. Είναι ότι δεν μας χρειάζεται αυτό το ελαστικό στο αμάξι. Είναι πιο μαλακό και λιγότερο ανθεκτικό από τα θερινά.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#755542 Στα χιόνια το δοκιμάσατε; Είχε θέμα ή κυκλοφορούσε άνετα χωρίς αλυσίδες;


< >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#755617
PeterPan έγραψε:Στα χιόνια το δοκιμάσατε; Είχε θέμα ή κυκλοφορούσε άνετα χωρίς αλυσίδες;


< >



Δεν το δοκιμάσαμε Πέτρο.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#757155 Καινούργια πατουμενα, Michelin Pilot Sport 3 και πάλι μιας και έμεινα ευχαριστημένος. Άλλωστε σε 15" πλέον δεν υπάρχουν και πολλές επιλογή.

Εικόνα

Εικόνα

Τα προηγούμενη βγήκαν κάπως έτσι

Εικόνα



.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#757249 Με ‘γεια!

Καλοφόρετα!

Τα προηγούμενα φαίνεται να είχαν λίγο ψωμί ακόμη αλλά ξεράθηκαν… στα πλαϊνά πάντως περίμενα να είναι παραπάνω φαγωμένα, ιδίως για στριφτερό αυτοκίνητο. Του 2014 ήταν ή το διάβασα λάθος;


< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#757273 Dot 2017 ήταν. Ναι πέλμα είχαν αλλά ξεράθηκαν και διαλύονταν. Τα μπροστά είχαν ακόμη καλή πρόσφυση, τα πίσω όχι. 30.000k βγάλανε, σχεδόν 5ετια χωρίς να τα βλέπει ο ήλιος και 80% χρήση σε ανάβαση.
Τα πλαϊνά φαγώθηκαν πριν αλλάξω την ευθυγράμμιση, από κει και μετά τα παρακολουθούσα και δε φαινόταν αισθητική φθορά,δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο.
Τα μπροστινά πάντως γίναν έτσι

Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#757276
panos2171 έγραψε:Dot 2017 ήταν. Ναι πέλμα είχαν αλλά ξεράθηκαν και διαλύονταν. Τα μπροστά είχαν ακόμη καλή πρόσφυση, τα πίσω όχι. 30.000k βγάλανε, σχεδόν 5ετια χωρίς να τα βλέπει ο ήλιος και 80% χρήση σε ανάβαση.
Τα πλαϊνά φαγώθηκαν πριν αλλάξω την ευθυγράμμιση, από κει και μετά τα παρακολουθούσα και δε φαινόταν αισθητική φθορά,δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο.
Τα μπροστινά πάντως γίναν έτσι

Εικόνα

.

Τέτοιο ξέραμα παρατήρησα και στα Good Year Vector 4 Seasons Generation 1 (ή 2, δεν είμαι απολύτως σίγουρος) σε ελαστικό 2,5-3 ετών , αλλά δεν πετούσαν κομμάτια γιατί το αμάξι κινούταν πόλη, από τη σύζυγο και είχε μόλις 90 άλογα. Και στη δική μου περίπτωση χωρίς ήλιο, αποθήκευση σε γκαράζ και λιγοστά αλάτια το χειμώνα.

Και πάλι, καλά και ασφαλή χλμ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#757303
panos2171 έγραψε:Καινούργια πατουμενα, Michelin Pilot Sport 3 και πάλι μιας και έμεινα ευχαριστημένος. Άλλωστε σε 15" πλέον δεν υπάρχουν και πολλές επιλογή.




.



Καλόστριφτα. Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι με το φετινό χειμώνα στην Αττική, κατάλαβα ότι ένα UHP ελαστικό είναι ακατάλληλο για να φοριέται 12 μήνες το χρόνο σε καθημερινό αμάξι.
Όντως κάτω από 7 βαθμούς νιώθεις ότι έχεις άλλο λάστιχο (ότι δεν έχεις βασικά).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#757451
panos2171 έγραψε: Τα μπροστά είχαν ακόμη καλή πρόσφυση, τα πίσω όχι.


panos2171 έγραψε: 80% χρήση σε ανάβαση.

.


Το καταλάβαμε :shifty: :shifty:

panos2171 έγραψε:
Εικόνα

.


Γλυστράει πολύ το άτιμο το ΜΧ-5... :shifty: :shifty:

Καθόλου καλό κράτημα... :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#757621 Ναι τα άτιμα τα πισωκίνητα δεν κρατάνε, τρώνε πολύ λάστιχο. :shifty: :whistlink: