Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#542154 Falken Sincera SN832EC 175/70/14, fuel -> C , στο βρεγμένο A , 69dB, 1 Λάστιχο: €55.75 , 4 Λαστιχα: €223.00

Ενδιαφέρων φαίνεται με καλές προδιαγραφές. Μάλλον θα το προτιμήσω στο μέλλον και ελπίζω να μην έχει τα κουσούρια των hankook που ενώ είχαν καλή συμπεριφορά στο δρόμο , πάθαινα λάστιχο ( μέχρι κι από μυτερό πετραδάκι !) τουλάχιστον 1 φορά το χρόνο. Ποτέ δεν είχα "λάστιχο" με τους μεγάλους κατασκευαστές και έχω κάνει πάνω από 400,000 χλμ συνολικά με το matiz και το yaris .
Άβαταρ μέλους
By xenos
#542166 Εγώ πιστεύω ότι τα falken, avon, κλπ αξίζουν μια ευκαιρία αν έχουν σωστές κριτικές και τιμή. Στην περίπτωση μου ήταν στα ίδια χρήματα με τα πρωτοκλασσάτα, οπότε δεν άξιζε τον κόπο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#542276 Ήμουν έτοιμος για χειμερινα RFT απο Falken αλλα η μηδαμινή διαφορά απο τα Bridgestone Driveguard με οδήγησε για μια ακόμα φορα στα Γιαπωνέζικα.
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#542292 Νομίζω και τα falken γιαπωνέζικα είναι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#542310
Andreasdik έγραψε:Νομίζω και τα falken γιαπωνέζικα είναι.


ανηκουν στην sumitomo rubber.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#542319
mousatos έγραψε:Falken Sincera SN832EC 175/70/14, fuel -> C , στο βρεγμένο A , 69dB, 1 Λάστιχο: €55.75 , 4 Λαστιχα: €223.00

Ενδιαφέρων φαίνεται με καλές προδιαγραφές. Μάλλον θα το προτιμήσω στο μέλλον και ελπίζω να μην έχει τα κουσούρια των hankook που ενώ είχαν καλή συμπεριφορά στο δρόμο , πάθαινα λάστιχο ( μέχρι κι από μυτερό πετραδάκι !) τουλάχιστον 1 φορά το χρόνο. Ποτέ δεν είχα "λάστιχο" με τους μεγάλους κατασκευαστές και έχω κάνει πάνω από 400,000 χλμ συνολικά με το matiz και το yaris .

Τα έχω σε Peugeot 107 από την άνοιξη και περίπου 4000χλμ. Πολύ καλό ελαστικό σε φρενάρισμα, σε βροχή, σε κράτημα γενικότερα. Από αντοχή δεν γνωρίζω. Κάπου στα 180€ κόστισαν, ψαξου καλύτερα. (Σε οικονομία καυσίμου δεν είδα διάφορα)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#542374
mousatos έγραψε:στο matiz όταν πήγα από conti σε pirelli είχα τόσο άθλια συμπεριφορά σε άνεση και υδρολίσθηση


Το κάθε λάστιχο έχει τα δυνατά και τα αδύνατά του σημεία. Αν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ το βρεγμένο πρέπει να πας σε βροχολάστιχο, π.χ. Fulda. Η Pirelli δίνει βάρος κυρίως στην πρόσφυση στο στεγνό, δευτερευόντως στο βρεγμένο (όχι στα λιμνάζοντα) και κυρίως δεν φημίζεται για αντοχή στην υδρολίσθηση. Το αντιστάθμισμα; Εξαιρετική πρόσφυση στο στεγνό, πληροφόρηση και αντοχή στην πίεση. Σε αντίθεση τα Continental έχουν μαλακή γόμα και χάραξη για βρεγμένο. Μαγουλιάζουν και φιτιλιάζουν όμως αμέσως υπό πίεση. Αυτά φυσικά σε γενικές γραμμές, διαφέρουν από μοντέλο σε μοντέλο.
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#542593
224v έγραψε:Παντως για καθημερινα μικρα οχήματα και τα Falken βγηκαν μια χαρα, και στο AYGO αλλα και στο 500ακι με 16 ρα ζαντα τωρα πια που εβρεξε και τα δοκιμασα στο βρεγμενο σε αστικο περιβάλλον μια χαρα ασφαλεια νοιωθω..



Και σε 17άρα το 510 μια χαρά είναι...και με μιά χαρά τιμή!! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By xenos
#543634 Πρώτη μεγάλη διαφορά των συμβατικών rt2, έναντι των προηγούμενων (πάλι dunlop) RFT, πολύ πολύ πιο ήσυχο ταξίδι.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#543642
Deleted User 1 έγραψε:Ο ορισμος του you had one job! :rant:

Ετυχε να ναι η μανα μου Αθηνα και της εβαλα να παει το Audi στο φαναρτζη να το δει ο εμπειρογνωμονας για να φτιαξω το χτυπημα του κινεζου. Στο γυρνα πηρε κλειστα καποια στροφη και καβαλησε με ολα κρασπεδο. Τα αποτελεσματα στη φωτο.

Το κραταμε ή πεταμα? Τα λαστιχα εχουν τουλαχιστο αλλο ενα χρονο ζωης που λογικα δε θα υπαρχει καν το αμαξι στην κατοχη μου.

Εικόνα

< >
Εβαλα 2 φρεσκα Πιρελλακια τελικα με τα ocd να βαρανε κοκκινο αλλα δεν το χα τωρα για 4αδα. :rant:

Εικόνα

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#544152
bibendum έγραψε:Σε ανεση/αισθηση;
Λογικα και σε καταναλωση θα ειναι καλυτερα


Σε άνεση μια χαρά.
Σε κατανάλωση, δεν έχω ακόμα πολλά χλμ. Γέμισα όμως, πήγα ταξίδι (120-140χλμ), βόλτες και πίσω και μου άναψε ρεζέρβα μόλις έφτανα σπίτι, έχοντας κάνει 630χλμ. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#545676 Μπήκαν και τα χειμερινα. Bridgestone Driveguard Winter σε 16αρες. Εικόνα