Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#495241 Εγώ από αυτά Dunlop ή Pirelli θα έβαζα, μήπως να έβλεπες και τα Fulda που σου πρότεινε ο High Fidelity?

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#495283 πιρελλαρες στηριζουμε φανατικα. :inlove:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495326 +1 κι από εδώ για τα P1.

Τα φόρεσα για ~1 χρόνο στο ρδελάκι μου (σε 175/65 r14) και μου φάνηκε ήσυχο και οικονομικό λαστιχάκι.
Αστερίσκος το μικρό διάστημα χρήσης, που δεν μου επιτρέπει να αναφερθώ σε longevity και wear, αλλά φευ.

:iconcool:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495800 Το λεπόνε.

Υπάρχει γνωστός (το υπογραμμίζω γιατί δεν καίγομαι να τον φτιάξω :oops: ) που ρωτάει για φίατ κουπέ (1.8 λογικά), σε 205/50 r15.
Σκέφτηκα να του πω για 195/55 ή 50 αλλά με ένα γλήγολο ιντερνετικό μπζάκσιμο είδα ότι μπαίνει σε 6 ΕΤ40 ενώ το 205άρι σε 6.5 ΕΤ44.

Παίζει να βρει τίποτε σε λογική τιμή, ή πάει σε άλλη διάσταση regardless; Κουπεύς ακούει; :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#495807 το ΕΤ εχει να κανει με το οφσετ της ζαντας,ειναι κατι που δεν σε ενδιαφερει στο ποσο φαρδυ ελαστικο θα φορεσει.
Κοιτας μονο το πλατος της ζαντας(το 6,5'' δλδ ) για το συγκεκριμενης διαστασης ελαστικο που ψαχνεις.
Το συγκεκριμενο κουπε ξερεις τι φαρδος ζαντες φοραει?
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495809
dimviii έγραψε:το ΕΤ εχει να κανει με το οφσετ της ζαντας,ειναι κατι που δεν σε ενδιαφερει στο ποσο φαρδυ ελαστικο θα φορεσει.
Κοιτας μονο το πλατος της ζαντας(το 6,5'' δλδ ) για το συγκεκριμενης διαστασης ελαστικο που ψαχνεις.
Το συγκεκριμενο κουπε ξερεις τι φαρδος ζαντες φοραει?

Το όφφσετ το έβαλα μήπως υπήρχε κάποιο θεματάκι που μου διέφευγε (πανάσχετος γαρ), αλλά είναι οκέηκ. Η ζάντα πρέπει να 'ναι 6.5, καθότι τώρα φοράει 205/50.

rocsta έγραψε:Oι 15" των coupe ήταν είτε 6άρες, είτε 6.5άρες.

Το έγραψα και στο δικό μου ποστίδιο,

Συνεπώς λεβέντες, πάει σε 205/50/15 που είναι OEM (παίζει τίποτις σε αυτό το διαστασόνι όμως;), ή πάει αλλού;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#495810 να βαλει την διασταση την οεμ.Δεν υπαρχει λογος να αλλαξει.
το 195-15-15 που προτεινες μπαινει στην 6,5 ζαντα,αλλα ειναι ακριβοτερη διασταση απο το 205-50-15.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495811 Στο μυαλό μου την 195/50 την είχα πάντα ως φθηνή διάσταση (αυτή φοράω κι εγώ ξερωγώ :lol: , καταργήθησαν τα 002 iirc όμως :( ).

Καμιά πρόταση δεν ακούω όμως, αν είναι φθηνότερα θα τα προτιμήσω κι εγώ, για να παπουτσώσω κι άλλο το ρδελάκι μου. :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#495814 δεν την εχω δοκιμασει προσφατα αυτη τη διασταση για να σου προτεινω κατι.
Ολο και καποιος θα την φοραει,περιμενε να γραψουν και αλλοι.

εντιτ το 195-55 δεν ειναι φθηνη διασταση,το 195-50 ειναι φθηνοτερο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#495951
dimviii έγραψε:εντιτ το 195-55 δεν ειναι φθηνη διασταση,το 195-50 ειναι φθηνοτερο.

Ditto, ίσως ήταν ολίγον παραξηγήσιμο όπως το έγραψα στο ποστίδιό μου, εννοούσα το 50άρι για φθηνό και το 55 λόγω ΟΕΜ (albeit σε 6άρα ζάντα).

Mου μπήκαν κι εμένα φυτιλιές για 205/50 r15 ντάμμιτ (είναι και πιο κοντά στην ΟΕΜ μου :shifty: ). Τα 002 μέχρι το καλοκαίρι θα φύγουν, μακάρι να έβγαιναν ακόμη στην τωρινή μου. :(
Άβαταρ μέλους
By theo13
#496134
saxon_747 έγραψε:
saxon_747 έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:To θέμα κόστους το σκέφτεσαι; Οι διαφορές δεν είναι τεράστιες βέβαια, αλλά μπορεί να παίζουν ρόλο.

Ε ναι, αυτό έλλειπε! Φυσικά και το σκέφτομαι . Θα πάω να ρωτήσω σήμερα μερικές τιμουλες.

Update:

155/65/14

Dunlop Blueresponse 225€
Pirelli Cinturato P1 225€
Uniroyal 200€ (δε θυμάμαι μοντέλο)
Bridgestone B250 230€
Kleber Viaxer 190€

Πως θυμάμαι ότι ήταν φθηνότερη αυτή η διάσταση;

Ποιο να ΜΗ πάρω;


P1 με κλειστά μάτια
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#496291 Η εγγύηση δε με ενδιαφέρει.

Επειδή η αλλαγή θα γίνει τον επόμενο μήνα δε βιάζομαι. Οπότε ψαχνω, διαβάζω κτλ, περισσότερο για να λέω ότι κάτι κάνω.

Κατά το ψάξιμο , διάβασα για Falken Sincera SN832 πολύ θετικές κριτικές (Adac 2018 - Best tyre overall) και, τυχαια, έμαθα πως έχω και γνωριμία εντός της αντιπροσωπείας οπότε περιμένω μια τιμή... Μάλλον σε αυτό θα καταλήξω, είμαι πολύ περίεργος.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#496306
saxon_747 έγραψε:Η εγγύηση δε με ενδιαφέρει.

Επειδή η αλλαγή θα γίνει τον επόμενο μήνα δε βιάζομαι. Οπότε ψαχνω, διαβάζω κτλ, περισσότερο για να λέω ότι κάτι κάνω.

Κατά το ψάξιμο , διάβασα για Falken Sincera SN832 πολύ θετικές κριτικές (Adac 2018 - Best tyre overall) και, τυχαια, έμαθα πως έχω και γνωριμία εντός της αντιπροσωπείας οπότε περιμένω μια τιμή... Μάλλον σε αυτό θα καταλήξω, είμαι πολύ περίεργος.
Γενικά πολύ καλά σχόλια για τα τελευταία Falken σε διάφορες κατηγορίες φέτος, η εταιρεία ή βελτίωσε πολύ το προϊόν ή/και τις δημόσιες σχέσεις της. Πάντως αν βρεις καλή τιμή, αξίζει μια δοκιμή

< >