Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#528922
NickTG έγραψε:Ψάχνω μαγαζί στα δυτικά να πάω για ευθυγράμμιση και ζυγοσταθμιση.
Έχει κανείς υπόψιν κάποιο?

Μιλάω για Αττική.

Drosos...ηταν Πουπακης/Δροσος..Δεν ξερω αν εχει ανοιξει κι ο Πουπακης δικο του ξεχωριστα.. αν ναι εχεις κι αυτη την επιλογη.
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#528927 Ο Δρόσος είναι γαμπρός του Πουπάκη(έχει πάρει την κόρη του)...και ο Πουπάκης "έγραψε" το μαγαζί στο όνομά του...
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#528932
touring the m3 1.6 έγραψε:Ο Δρόσος είναι γαμπρός του Πουπάκη(έχει πάρει την κόρη του)...και ο Πουπάκης "έγραψε" το μαγαζί στο όνομά του...

Σωστα...απλα δεν γνωριζω αν ανοιξε καποιο δικο του ξεχωριστα ή απλα βγηκε στη συνταξη. Εν πασει περιπτωσει, ειναι σοβαρο μαγαζι, και δυτικα :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#528953
touring the m3 1.6 έγραψε:Ο Δρόσος είναι γαμπρός του Πουπάκη(έχει πάρει την κόρη του)...και ο Πουπάκης "έγραψε" το μαγαζί στο όνομά του...


και βρεθηκε χωρις μαγαζι. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By touring the m3 1.6
#528968
Zeus έγραψε:
touring the m3 1.6 έγραψε:Ο Δρόσος είναι γαμπρός του Πουπάκη(έχει πάρει την κόρη του)...και ο Πουπάκης "έγραψε" το μαγαζί στο όνομά του...

Σωστα...απλα δεν γνωριζω αν ανοιξε καποιο δικο του ξεχωριστα ή απλα βγηκε στη συνταξη. Εν πασει περιπτωσει, ειναι σοβαρο μαγαζι, και δυτικα :iconcool:


...εκεί είναι,έχει μείνει πιστός στην ευθυγράμμιση!! :s_yes
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#528973 Ευχαριστώ παιδιά.
Θα τον δω και αυτόν.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#531525 Ήρθε η ώρα για την αλλαγή στο Mini Cooper R56S. Διάσταση 195/55/16.

Αρχικά σκέφτηκα να του βάλω 17άρες ζάντες. Πήγα είδα 2 4αδες (γνήσιες) που μου άρεσαν, τις οποίες βρήκα από το Car αλλά ήταν σε χείριστη κατάσταση και ζήταγαν κερατιάτικα (400-500 ευρώ!!!).
Οπότε θα μείνω στις δικές μου 16άρες.
Το αυτοκίνητο τώρα φοράει...michelin crossclimate. Τα είχαν φορτώσει στην προηγούμενη κάτοχο. Τα λάστιχα δεν κάνουν καθόλου για το αυτοκίνητο αυτό.
Διάβασα καλά λόγια για τα Hankook Ventus Prime 3 και παλιότερα είχα μείνει ευχαριστημένος από Continental SportContact (αν θυμάμαι καλά το μοντέλο) αλλά και από michelin exalto που τα φορούσα σε ένα Mazda2 με σχετικά κοντινή διάσταση με το Cooper. Το αυτοκίνητο κάνει περίπου 15 χιλ χλμ κάθε χρόνο, σε Εθνική με χαμηλές ταχύτητες και μερικές βόλτες σε στροφοδιαδρομές. Πολύ λίγες οι βόλτες.
Ερωτήσεις:
α. Πού να προσανατολιστώ;
β. να αγοράσω από ηλεκτρονικά καταστήματα και μετά να τα πάω για τοποθέτηση σε κάποιον λαστιχά; ή μας στραβοκοιτάνε αν δεν αγοράσουμε από αυτούς;
γ. να πάω Μέγαρα με τα crossclimate να τα λιώσω; έχουν 30 χιλ χλμ και έχω κάνει μια φορά μπρος πίσω. ή θα φύγω σε κανένα χαντάκ; (ρητορική ερώτηση, ξέρω ήδη την απάντηση) :)
Άβαταρ μέλους
By driver
#536701 Γεια χαρά σε όλους,
[Το βάζω κι εδώ]
Ήρθε ο καιρός να αλλάξω ελαστικά στο Seat Mii μου.
Μετά τις άπειρες σε αριθμό συστάσεις των περισσοτέρων για τα Falken 832, θα βάλω αυτά.
Το θέμα μου όμως είναι πως ο λαστιχάς μου πρότεινε αντί για διάσταση 165/70/14 που φοράω τώρα, να πάω σε 175/65/14.
Αυτή είναι και η δεύτερη διάσταση που δίνει η Σέατ, τα φοράνε όμως μόνο τα οχήματα με ζάντες αλουμινίου (το δικό μου έχει σιδερένιες).
Τι λέτε; Να αλλάξω διάσταση; Ή να κάτσω στα αβγά μου; :lol:
Ο λαστιχάς (που δεν έχει να βγάλει κάτι παραπάνω αν κάνω την αλλαγή) επιμένει πως θα κερδίσω με τα φαρδύτερα λάστιχα, χωρίς να χάσου κάπου αλλού...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#536712 Δεν βλέπω κέρδος κάπου, σίγουρα θα χάσεις σε κατανάλωση. Εκτός αν είναι σημαντικά φθηνότερα σε αγορά.
Λογικά η ζάντα δεν θα έχει πρόβλημα, αλλά καλό είναι να το τσεκάρεις αν τελικά αποφασίσεις για τα φαρδύτερα.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#536716
driver έγραψε:Γεια χαρά σε όλους,
[Το βάζω κι εδώ]
Ήρθε ο καιρός να αλλάξω ελαστικά στο Seat Mii μου.
Μετά τις άπειρες σε αριθμό συστάσεις των περισσοτέρων για τα Falken 832, θα βάλω αυτά.
Το θέμα μου όμως είναι πως ο λαστιχάς μου πρότεινε αντί για διάσταση 165/70/14 που φοράω τώρα, να πάω σε 175/65/14.
Αυτή είναι και η δεύτερη διάσταση που δίνει η Σέατ, τα φοράνε όμως μόνο τα οχήματα με ζάντες αλουμινίου (το δικό μου έχει σιδερένιες).
Τι λέτε; Να αλλάξω διάσταση; Ή να κάτσω στα αβγά μου;
Ο λαστιχάς (που δεν έχει να βγάλει κάτι παραπάνω αν κάνω την αλλαγή) επιμένει πως θα κερδίσω με τα φαρδύτερα λάστιχα, χωρίς να χάσου κάπου αλλού...
Αν δεν υπάρχει διαφορά τιμής όπως έγραψε και ο HiFi, θα χάσεις σε κατανάλωση, επιδόσεις,άνεση, θα κερδίσεις λίγο σε στρίψιμο και ίσως φρενάρισμα. Οπότε , αν δεν είναι να κερδίσεις 30-40€ από την αλλαγή διάστασης δεν βλέπω το λόγο

< >
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#536736 Λογικα θα εχει γραφτει, αλλα για να μη διαβαζω 253 σελιδες απο την αρχη, μπορειτε να μου πειτε ποιες μαρκες θεωρειτε οτι εχουν το καλυτερο value for money?

Βασικο κριτηριο το κρατημα και οχι η αντοχη στο χρονο.

Εδω και πολλα χρονια εβαζα παντα Michelin, αλλα επειδη σκεφτομαι να αλλαξω αυτοκινητο πριν χρειαστουν αλλαγη τα λαστιχα, λεω μπας και βαλω κανενα αξιοπρεπες λαστιχακι που ειναι λιγο οικονομικοτερο!
Άβαταρ μέλους
By xeno
#536745 Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα. Μάλλον για να ενημερωθεί σωστά κάποιος πρέπει να διαβάσει όλες τις σελίδες, και το πιθανότερο είναι ότι ο καθένας από εμάς (που θα τις διάβαζε) θα κατέληγε σε διαφορετικό συμπερασμα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#536748
xeno έγραψε:Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό το ζήτημα. Μάλλον για να ενημερωθεί σωστά κάποιος πρέπει να διαβάσει όλες τις σελίδες, και το πιθανότερο είναι ότι ο καθένας από εμάς (που θα τις διάβαζε) θα κατέληγε σε διαφορετικό συμπερασμα.


Εχεις δικιο φιλε. Ετσι και αλλιως δεν προκειται να αγοραζα το πρωτο λαστιχο που θα μου προτεινε καποιος. Απλα αν εβλεπα οτι μερικοι χρηστες προτεινουν 2-3 συγκεκριμενες μαρκες με καλο value for money, θα περιοριζα την ερευνα μου σε αυτες και θα προσπαθουσα να δω τι μου ταιριαζει.

Οποτε μερικες προτασεις ειναι ευπροσδεκτες :)
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#536750
George_Prix έγραψε:Λογικα θα εχει γραφτει, αλλα για να μη διαβαζω 253 σελιδες απο την αρχη, μπορειτε να μου πειτε ποιες μαρκες θεωρειτε οτι εχουν το καλυτερο value for money?

Βασικο κριτηριο το κρατημα και οχι η αντοχη στο χρονο.

Εδω και πολλα χρονια εβαζα παντα Michelin, αλλα επειδη σκεφτομαι να αλλαξω αυτοκινητο πριν χρειαστουν αλλαγη τα λαστιχα, λεω μπας και βαλω κανενα αξιοπρεπες λαστιχακι που ειναι λιγο οικονομικοτερο!

Παιζει μεγαλο ρολο η διασταση ελαστικου.
Ο τροπος που οδηγεις
το αμαξι που εχεις
τα χιλιομετρα που κανεις τον χρονο.

Ακομα και η ιδια η Michelin εχει μετρια, καλα και πολυ καλα ελαστικα, αναλογα το μοντελο
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#536759
Νίκος Παππάς έγραψε:
George_Prix έγραψε:Λογικα θα εχει γραφτει, αλλα για να μη διαβαζω 253 σελιδες απο την αρχη, μπορειτε να μου πειτε ποιες μαρκες θεωρειτε οτι εχουν το καλυτερο value for money?

Βασικο κριτηριο το κρατημα και οχι η αντοχη στο χρονο.

Εδω και πολλα χρονια εβαζα παντα Michelin, αλλα επειδη σκεφτομαι να αλλαξω αυτοκινητο πριν χρειαστουν αλλαγη τα λαστιχα, λεω μπας και βαλω κανενα αξιοπρεπες λαστιχακι που ειναι λιγο οικονομικοτερο!

Παιζει μεγαλο ρολο η διασταση ελαστικου.
Ο τροπος που οδηγεις
το αμαξι που εχεις
τα χιλιομετρα που κανεις τον χρονο.


To 70% των ετησιων χιλιομετρων τα κανω στην Εθνικη. Αν και προσπαθω να πηγαινω σχετικα αργα με οχι πανω απο 160 (αρκετα εχει πλουτισει το κρατος απο μενα εδω και δεκαετιες) χωρις να το καταλαβω 3-4 φορες πανω στο ταξιδι βλεπω στο κοντερ 220 και κοβω παλι.

Μεσα στην πολη παω σβελτα, αλλα εχω κοψει τα καγκουριλικια που εκανα πριν 25 χρονια!

Νίκος Παππάς έγραψε:Ακομα και η ιδια η Michelin εχει μετρια, καλα και πολυ καλα ελαστικα, αναλογα το μοντελο


Για να πω την αληθεια δεν τα πολυψαχνω τα τελευταια χρονια αλλα τα βασικα τα ξερω. Ειναι ακριβως οπως τα ειπες και εσυ και ο xeno και δεν υπαρχει μια απαντηση που να τους καλυπτει ολους. Απλα βλεπω οτι σε αυτο το thread ειστε πιο ψαγμενοι οποτε σκεφτηκα μπας και ειναι 2-3 φθηνοτερες μαρκες που εχουν κανει καλο ονομα τα τελευταια χρονια. Στη συνεχεια θα ψαξω οσο μπορω αναμεσα σε αυτες τις μαρκες να δω αν υπαρχει κατι ενδιαφερον συμφωνα με τις αναγκες μου...

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!