Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#545762 Συνοψίζοντας για τα πρώτα μου 4 εποχών, με 30000 χλμ έφυγαν τα Goodyear 4season gen2. Αρκετά πολιτισμένα, καταπληκτικά ως αναμενόμενο στη βροχή, αρκετά συμμετοχικά και στο στεγνό το καλοκαίρι χωρίς πουθενά να τσιρίζουν γλιστράνε κτλ. Επίσης καλούτσικη αντοχή και στα όσα εκτός δρόμου γίνανε και τηρουμένου του ότι είχα προσεχτική οδήγηση κανένα πρόβλημα από σκίσιμο / βυζί κτλ.

Περάστηκαν χειμερινά (ίσως λίγο πιο νωρίτερα α΄πό όσο ήθελα) τα ultragrip9. Αρχικές εντυπώσεις αρκετά θετικές, αισθητά πιο μαλακά, και αισίως με πολύ καλό θόρυβο κύλισης.

Σε 185 65 15 αμφότερα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#545766
Νίκος Παππάς έγραψε:Το σχέδιο στο πλαϊνό έχει κάποιο σκοπό ή απλά διακόσμηση;

Από το Mi A1.
Ψύξη του πλαϊνού σε περίπτωση κλαταρισματος καθοτι runflat.
Άβαταρ μέλους
By Kon5
#545769
mirage έγραψε:Μπήκαν και τα χειμερινα. Bridgestone Driveguard Winter σε 16αρες. Εικόνα

Πόσες σεζόν τα έχεις?
Άβαταρ μέλους
By citastak
#545819 Τα Hankook τι λένε σαν ελαστικά; τα είχα στο Panda αλλά λόγω φύσης οδήγησης δεν κατάλαβα κάτι κακό.
Πλέον βλέπω ότι είναι πρώτης τοποθέτησης σε πολλά αυτοκίνητα.
Με δεδομένο ότι δεν είναι φτηνότερα από τα "επώνυμα", αξίζει η δοκιμή τους;
Άβαταρ μέλους
By xenos
#545968 Αν είναι στα ίδια χρήματα, η γνώμη μου είναι πως όχι.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#545971
citastak έγραψε:Τα Hankook τι λένε σαν ελαστικά; τα είχα στο Panda αλλά λόγω φύσης οδήγησης δεν κατάλαβα κάτι κακό.
Πλέον βλέπω ότι είναι πρώτης τοποθέτησης σε πολλά αυτοκίνητα.
Με δεδομένο ότι δεν είναι φτηνότερα από τα "επώνυμα", αξίζει η δοκιμή τους;


Τα εχω στην 2.24v και με εχουν βολεψει. Μολις γυρισα απο Καλαματα οπου εχθες μας επιασε ενα ψιλοβροχο,ημασταν Στουπα και γυριζαμε δεν με πουλησαν αν και στις στροφες εκει το πιεσα. εχουν μια μικρη διαφορα στην τιμη απο τα επονημα Δεν τα αλλαζω.γιατι κανω και λιγα χλμ το χρονο..
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#546036
mirage έγραψε:Του κουτιού.

με γεια :metalo:
πες μας μετά τα πρώτα χλμ κ εντυπώσεις σχετικά με θόρυβο κύλισης κτλ. Ειδικά στον θόρυβο δίνουν 72 db, από τους μεγαλύτερους.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#546181
xenos έγραψε:Αν είναι στα ίδια χρήματα, η γνώμη μου είναι πως όχι.


Εγώ δηλαδή που βρίσκω Michelin με 500 euro και Hankook με 420 (και με καλές κριτικές) τι να αποφασίσω;; :help:

(υ.γ. Δεν κάνω πάνω από 10.000 χλμ το χρόνο)
Άβαταρ μέλους
By citastak
#546400
theo13 έγραψε:
xenos έγραψε:Αν είναι στα ίδια χρήματα, η γνώμη μου είναι πως όχι.


Εγώ δηλαδή που βρίσκω Michelin με 500 euro και Hankook με 420 (και με καλές κριτικές) τι να αποφασίσω;; :help:

(υ.γ. Δεν κάνω πάνω από 10.000 χλμ το χρόνο)


Εγώ για την ίδια διάσταση βρίσκω 360 τόσο τα Hankook Ventus prime όσο και τα Conti Premium Contact5. Βέβαια νομίζω ότι τα Ventus είναι πιο σπορ ενώ τα αντίστοιχα Conti (SportContact5) δεν τα βρίσκω στην ίδια διάσταση.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#546404
theo13 έγραψε:
xenos έγραψε:Αν είναι στα ίδια χρήματα, η γνώμη μου είναι πως όχι.


Εγώ δηλαδή που βρίσκω Michelin με 500 euro και Hankook με 420 (και με καλές κριτικές) τι να αποφασίσω;; :help:

(υ.γ. Δεν κάνω πάνω από 10.000 χλμ το χρόνο)
Δυσκολο. Το 80αρι δεν ειναι ευκαταφρονητο. Αν τα hankook εχουν καλες κριτικες και διαρκεια, θα το σκεφτομουν.
Απο την αλλη στα 3 χρονια ειναι 25ε/χρονο.
Αν η χρηση ειναι απλη καθημερινη θα πηγαινα για τα χανκουκ μαλλον.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#546489 Ρε παιδιά η hankook δεν είναι καμιά μικρή εταιρία ή Β διαλογής. Είναι ο 5ος ή 6ος μεγαλύτερος κατασκευαστής και έχει μπει στην διαδικασία προσφορών για να γίνει προμηθευτής ελαστικών στην F1 από το 2020 που λήγει το συμβόλαιο της Pirelli - Γλιστρέλι.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#546510 Και εγώ αυτή την εντύπωση έχω - τα είδα σε πρώτη τοποθέτηση σε Audi Q8 και σε άλλα ακριβά αυτοκίνητα. Στα review που διαβάζω δεν καταλαβαίνω ότι τα αγοράζουν ως δευτεροκλασατα.