Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#632201 Υπάρχουν και τα Primacy 4 (με προστασία ζάντας κιόλας) , αλλά αν δεν θέλεις Michelin, τότε +1 για τα Goodyear.
Αν θέλεις να πειραματιστείς ελαφρώς, υπάρχουν και τα Vredestein Sportrac 5 (https://www.reifendirekt.com/cgi-bin/rs ... p=R-234793) :lol: .
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#632207
Deleted User 1 έγραψε:Ούτε Bridgestone θα έβαζα.

To Τ005 της Bridge είναι πολύ διαφορετικό απ' τα παλιότερα αντίστοιχα Bridge. Eμένα μου θυμίζει πολύ το Primacy.

Deleted User 1 έγραψε:Dunlop Sport Blueresponse?

Όπως είπε και ο HF προσοχή στη φθορά. Τα έχω στο mx5, είναι πολύ ωραίο λαστιχάκι με τρομερή "αναλογικότητα", αλλά ούτε χιλιόμετρα κάνουν, ούτε τα βλέπει ήλιος.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#632209 Ισχύει για το Τ005, διαφορετικό αλλά προς το χειρότερο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#632259 t005 φοραω τα τελευταια 2 χρονια στο kangoo.Πολυ ευχαριστημενος.Δεν εχει την ξυλινη αισθηση των Μπριτζστον,οντως θυμιζει μισλεν ας πουμε.Εντυπωσιακο στο βρεγμενο.Και χλμ δειχνει να βγαζει μεχρι τωρα.Θα το ξαναεβαζα.
οταν το πρωτοβλεπεις, σου κανει ασχημη εντυπωση η παλιομοδιτικη χαραξη του,αλλα ειναι παντου καλυτερο απο το προηγουμενο αντιστοιχο μπριτζστον που ειχα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#632284 Και στο Caliber της μάνας μου που τα έχουμε δεν υπάρχει παράπονο.
Μια χαρά μέχρι τώρα.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#632318 +1 για τα Τ005
Μετά από 200Κ km (3 4άδες) με Michelin energy saver στο G. Punto με τα Brigdestone T005 μεταμορφώθηκε! Περισσότερη φασαρία, αλλά πολύ καλύτερη πρόσφυση παντού, ειδικά σε βρεγμένο και πιο προοδευτικό φρενάρισμα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#632400 Ενδιαφέροντα τα σχόλια για τα Bridge. Γενικά ότι Bridge έχω δοκιμάσει έχουν αποδειχθεί εντελώς σάπια αλλά θα το κοιτάξω και το T005. Είναι και αρκετά οικονομικό απ' ότι βλέπω.
Άβαταρ μέλους
By theo13
#632402
Deleted User 1 έγραψε:Ενδιαφέροντα τα σχόλια για τα Bridge. Γενικά ότι Bridge έχω δοκιμάσει έχουν αποδειχθεί εντελώς σάπια αλλά θα το κοιτάξω και το T005. Είναι και αρκετά οικονομικό απ' ότι βλέπω.
Συμφωνώ και εγώ με τους προλαλήσαντες για τα Bridgestone, η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν σχέση με τα παλιά κούτσουρα που ξέρουμε.
Αν δεν πας σε αυτά και τα pirelli είναι υπέρ του δέοντος τίμια και σε αντοχή και σε αυτό που ζητάς. Δε χρειάζεται κάτι παραπάνω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αν έχει απλή αστική χρήση

.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#632405
theo13 έγραψε:Αν δεν πας σε αυτά και τα pirelli είναι υπέρ του δέοντος τίμια και σε αντοχή και σε αυτό που ζητάς. Δε χρειάζεται κάτι παραπάνω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο αν έχει απλή αστική χρήση


+1.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#632414 Τα Pirelli τα είχα βάλει στο 500αρακι της μάνας μου πριν το κλέψουν και ήταν πολύ τίμια. Θα ήταν η πρώτη μου επιλογή γιατί ανέκαθεν έχω προτίμηση στα πιρέλλια ως μακράν τα πιο ανθεκτικά από ότι άλλη μάρκα έχω δοκιμάσει. Νομίζω ομως ότι τα P1 verde είναι ψιλοαρχαίο μοντέλο. Εγώ το 500αρι τα έβαλα πριν 5 χρόνια σχεδόν και πρέπει να είναι ακόμα ακριβώς το ίδιο λάστιχο οπότε θα προτιμούσα κάτι πιο φρέσκο. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια και να έχει ανανεωθεί η γόμα τους αλλά η ετικέτα τους είναι ίδια με 5 χρόνια πριν.
Άβαταρ μέλους
By ArrowsFA1
#632977 Το λοιπόν, παρότι γκρίνιαζα για τα Michelin PS4, μπορώ να πω ότι μετά την πρώτη κοιλιά που έκαναν, κρατήθηκαν στη συνέχεια στο ίδιο επίπεδο μεταξύ 33000 και 39000 χλμ, σε βαθμό που θα μπορούσα και να τα ξαναβάλω.
Παρ' όλ' αυτά με ψιλοτρώει να δοκιμάσω τα Primacy 4 έτσι για αλλαγή (ρισκάροντας κατάθλιψη)...και αν δεν πετύχει το πρότζεκτ, ξαναγυρνάω στα γνώριμα.

Υ.Γ. Μιας και τέθηκε θέμα πιθανής φθοράς αμορτισέρ, έκανα σχετικό έλεγχο (βλ. νήμα για αναρτήσεις) και μου είπαν ότι είναι ΟΚ.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#633005 Για όταν και όποτε έρθει η ώρα των δικών μου S001 225/40/18 92Y,
είμαι ανάμεσα σε:

1) Michelin Pilot Sport 4
2) Pirelli P Zero 4
3) Goodyear Eagle F1 Supersport

Για την ώρα έχω 25Κ χιλιόμετρα με τους Ιάπωνες και βλέπω ότι με αυτές τις θερμοκρασίες των 20 περίπου βαθμών, κρατάνε πολύ καλά.
Συλλέγω πληροφορίες αλλά πότε κλείνω στο ένα και πότε στο άλλο. Ακόμη δεν έχω αποφασίσει.

Και με όλη αυτή την καραντίνα, δεν έχει τύχει να οδηγήσω ακόμη το Leon του Θανάση που του έβαλε τα PZ4 για να έχω μια εικόνα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#638091 Ελαστικά για Ford Mustang, 235/50/18

Χρήση αδιάφορη, και πάντα ζέστη, με λίγες βροχές γενικά, αλλά οδηγός που δεν ειναι και κάνα μεγάλο τιμόνι, όποτε να κρατάει κρύο (σημαντικό γιατί τα χιλιόμετρα ειναι μόνο για γραφείο και κοντινά) και να βγάλει μια τετραετία με καμία 30.000χλμ.

Του πρότειναν pilot sport A/S 3+ με 180$, καμία άλλη ιδέα ?
Άβαταρ μέλους
By theo13
#638981
rx8_drifter έγραψε:Ελαστικά για Ford Mustang, 235/50/18

Χρήση αδιάφορη, και πάντα ζέστη, με λίγες βροχές γενικά, αλλά οδηγός που δεν ειναι και κάνα μεγάλο τιμόνι, όποτε να κρατάει κρύο (σημαντικό γιατί τα χιλιόμετρα ειναι μόνο για γραφείο και κοντινά) και να βγάλει μια τετραετία με καμία 30.000χλμ.

Του πρότειναν pilot sport A/S 3+ με 180$, καμία άλλη ιδέα ?


Όταν μιλάμε για "αδιάφορη" χρήση πάμε στο πιο δοκιμασμένο. οπότε ναι στα pilot sport A/S 3+.

υ.γ. 180$ η τετράδα;;; :omg:
Άβαταρ μέλους
By nicolaos
#644140 Ελαστικά για Ford fiesta mk7 1600cc,τώρα έχει pirelli p1 cinturato verde 195/50R15 82V τέσσερα χρόνια ,αυτά που έχω δει σε τεστ είναι τα Nokian Wetproof 195/50R15 82V και τα BRIDGESTONE 195/50/15 TURANZA T005 82H ,εσείς ποια θα διαλέγατε