Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#36 Εδω συζηταμε οτι εχει να κανει με την αγορα ελαστικων-ζαντων ,τεχνικες πληροφοριες,αποψεις.
Τελευταία επεξεργασία από Chris και 04 Σεπ 2014, 17:51, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά Αιτία: Διόρθωση τίτλου για λόγους ομοιογένειας
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#591 Να γίνει κι αυτό "Περί...";
Άβαταρ μέλους
By xenos
#1596 Να πω (for the record) ότι στο mx είχα τα avon zv5 (V) και ήταν ά-ψο-γα και κράτησαν και αρκετά. Τώρα με τα dunlop sport maxx rt (W) έχω να πω ότι μέχρι να ζεσταθούν γλιστρούν, πράγμα που δεν είχα με τα προηγούμενα σε καμία περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By Orestis.D
#2338
xenos έγραψε:Να πω (for the record) ότι στο mx είχα τα avon zv5 (V) και ήταν ά-ψο-γα και κράτησαν και αρκετά. Τώρα με τα dunlop sport maxx rt (W) έχω να πω ότι μέχρι να ζεσταθούν γλιστρούν, πράγμα που δεν είχα με τα προηγούμενα σε καμία περίπτωση.


Τι διασταση?
Άβαταρ μέλους
By billakos
#2635
xenos έγραψε:Να πω (for the record) ότι στο mx είχα τα avon zv5 (V) και ήταν ά-ψο-γα και κράτησαν και αρκετά. Τώρα με τα dunlop sport maxx rt (W) έχω να πω ότι μέχρι να ζεσταθούν γλιστρούν, πράγμα που δεν είχα με τα προηγούμενα σε καμία περίπτωση.

Βάσει της βαθμολογίας UTQG (RT:240 AA A - ZV5:300 A A) το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει.
Δοκίμασες μεγαλύτερες πιέσεις; Διάσταση 205/50/16 αν θυμάμαι καλά.
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#2903 ...πως σας φαίνεται η αλλαγή από run-flat ελαστικά 225 40 R18 σε καινούργια, όχι RF, ζαντολάστιχα 235 35 R19 και κατά πόσο νομίζετε ότι είναι χειρότερη ή καλύτερη;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#3195
Orestisren έγραψε:Πιο touring επιλογές τύπου Michelin Primacy 3 τις έχεις αποκλείσει?

Oxi αλλα δε ξέρω...Τι λές εσυ?Το αμάξι φοραγε potenza apo μαμα.
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#3204 Το θέμα είναι τι χρήση κάνεις. Δηλαδή αν κάνει ταξιδιάρική χρήση το αυτοκίνητο εγώ κάτι touring θα προτιμούσα.
Βέβαια και Sport maxx rt βλέπω ήσυχο λάστιχο είναι και γενικά στα reviews λένε καλά πράγματα για ησυχια ανεση κτλ άρα μάλλον είναι εξίσου καλή επιλογή
Απλά ίσως το Michelin να έχει μεγαλύτερη χιλιομετρική αποδοση (σαν αντοχή) που οκ οταν κινείσαι σε ΕΟ με αρκετα χλμ είναι θεμιτό αυτο. Βέβαια σαν touring πιθανότατα μόνο πιο άνετο και μικρότερη φθορά θα είχε. Δεν νομίζω να υπερτερεί πουθενά αλλού του Dunlop
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#3238 To Dunlop το φορεσε ένας συναδελφος σε ένα A6 allroad 245/45/18.Ενθουσιασμένος αν και δεν τον βλέπω πολύ σχετικό :shifty: