Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#592153 Ειμαι κι εγω στη φαση που ψιλοψαχνω, αν και πρωτα θα πρεπει να τσεκαρω φθορα ωστε να αποφασισω αν θα αλλαξω μονο τα πισω ή και τα 4. Αν παω για ολα, αξιζει να βαλω all season ωστε να μπαινω και Γερμανια το χειμωνα ή ειναι συμβιβασμος? Αλλιως θα παω για καποιο θερινο με εφεση στο βρεγμενο φυσικα. Θυμιζω: megane ii 2.0 στην Ολλανδια, 205 55 r16 91v, τωρα φοραει conti eco contact 5. Γενικα κοιταω για οικονομια και καλο φρεναρισμα, το σπορτινες μου ειναι αδιαφορο. Αν ειναι και ησυχα ακομα καλυτερα.
Άβαταρ μέλους
By nEK
#592351 Πατησα βιδα και εκανα 30-40μ απο σταση μεχρι 10km/h για να καταλαβω τελικα οτι επαθα λαστιχο. Το λαστιχο κλαταρε εντελως.
Το εφτιαξα, ουτε 6 μηνες το φοραω.... :x λετε να επαθε ζημεια σοβαρη? Ο λαστιχας ειπε οχι.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#592377
nEK έγραψε:Πατησα βιδα και εκανα 30-40μ απο σταση μεχρι 10km/h για να καταλαβω τελικα οτι επαθα λαστιχο. Το λαστιχο κλαταρε εντελως.
Το εφτιαξα, ουτε 6 μηνες το φοραω.... :x λετε να επαθε ζημεια σοβαρη? Ο λαστιχας ειπε οχι.
Όχι δεν νομίζω να έπαθε κάτι, πολυ μικρή η απόσταση και η ταχύτητα που διενυσες. Στο επιβεβαιώνει και ο λαστιχας που το ειδε, χωρίς να λέει και πολλά αυτο, ας ωψεται η έλλειψη εμπιστοσύνης που έχουμε σε κάποιες κατηγορίες επαγγελματιών. Το μπάλωμα εσωτερικά είναι προτιμότερο βέβαια από το κορδόνι αλλά ούτε και αν έβαλε κορδόνι θα έχεις κάποιο θέμα...Απλά για λίγο διάστημα παρατηρα μήπως χάνει αέρα. Ότι θες έχω πατήσει και δεν είχα θέμα ποτέ και είχα βάλει κορδονι!

< 5 >
Τελευταία επεξεργασία από teddx και 03 Ιούλ 2019, 07:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#592378 Έβαλα χθες το απόγευμα τα Michelin Pilot Sport 4 σε διάσταση 225/45/17 94Y. Μεθαύριο Παρασκευή που θα κάνω 500χλμ (συν άλλα τόσα τη Δευτέρα) σε μεγάλο ταξίδι θα έχω τις πρώτες εντυπώσεις.
Τοποθετήθηκαν προς 390 ευρώ (με 4 δόσεις). Εν τω μεταξύ είναι η πρώτη φορά που είδα άνθρωπο σε βουλκανιζατέρ να κάνει τελικό σφίξιμο με ροπόκλειδο. Τον ρώτησα με πόση ροπή σφίγγει και μου είπε με 95ΝΜ. Του λέω μα ο κατασκευαστής δίνει 110ΝΜ. Μου λέει, εμείς σφίγγουμε με 95, το 110 είναι υπερβολή, αν σου σφίξω με 110ΝΜ δεν πρόκειται να χαλαρώσουν με τίποτα τα μπουλόνια, ειδικά αν ποτέ χρειαστεί να λύσεις για αλλαγή ελαστικού με τον κλασικό σταυρό που έχουν τα αυτοκίνητα.
Όπως και να έχει, μπράβο του (βέβαια καλά τα ροπόκλειδα, αλλά χρειάζονται και βαθμονόμηση για να είναι ακριβή ως προς τις ενδείξεις, αλλά και πάλι μπράβο του ανθρώπου).
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#592525
lazarefa έγραψε:Έβαλα χθες το απόγευμα τα Michelin Pilot Sport 4 σε διάσταση 225/45/17 94Y. Μεθαύριο Παρασκευή που θα κάνω 500χλμ (συν άλλα τόσα τη Δευτέρα) σε μεγάλο ταξίδι θα έχω τις πρώτες εντυπώσεις.
Τοποθετήθηκαν προς 390 ευρώ (με 4 δόσεις). Εν τω μεταξύ είναι η πρώτη φορά που είδα άνθρωπο σε βουλκανιζατέρ να κάνει τελικό σφίξιμο με ροπόκλειδο. Τον ρώτησα με πόση ροπή σφίγγει και μου είπε με 95ΝΜ. Του λέω μα ο κατασκευαστής δίνει 110ΝΜ. Μου λέει, εμείς σφίγγουμε με 95, το 110 είναι υπερβολή, αν σου σφίξω με 110ΝΜ δεν πρόκειται να χαλαρώσουν με τίποτα τα μπουλόνια, ειδικά αν ποτέ χρειαστεί να λύσεις για αλλαγή ελαστικού με τον κλασικό σταυρό που έχουν τα αυτοκίνητα.
Όπως και να έχει, μπράβο του (βέβαια καλά τα ροπόκλειδα, αλλά χρειάζονται και βαθμονόμηση για να είναι ακριβή ως προς τις ενδείξεις, αλλά και πάλι μπράβο του ανθρώπου).

120 ΝΜ
Άβαταρ μέλους
By bebes
#595103
bebes έγραψε:Τοποθέτησα τελικά τα hankook ventus prime 3 Κ125.
Αυτο που μου εκανε εντύπωση είναι ο πολύ "στρογγυλεμένος" ώμος τους.
Καμία σχέση με τα λάστιχα που φορούσα ως τωρα, όλα είχαν "γωνία" η οποία οταν φαγώθηκε λίγο στα CrossClimate γλυστρούσα στο χιονι
Θα χρειαστώ σίγουρα χειμερινά το χειμώνα.

Δεικτη φθοράς εχουν χαμηλό, 280 αν θυμαμαι καλά.
Για την ωρα τα καινουρια λάστιχα "υπόσχονται" ενα πολύ ήσυχο ταξίδι.
Οταν θα εχω μαζεψει χιλιόμετρα θα γραψω κάτι.


Εκανα 1000 χιλιομετρα περίπου με τα νεα λάστιχα.
Δεν τα δοκίμασα σε κάτι extreme, δεν βρήκα βροχή, οπότε μόνο πορεία σε αυτοκινητόδρομο και επαρχιακό.

Λοιπόν, σαν να άλλαξα αυτοκίνητο. :thumbsup:
Υπερβολικά ήσυχα (όπου εχει καλή άσφαλτο είνια πλήρως αθόρυβα) και αρκετα μαλακά (έγινε πιο άνετο το αυτοκίνητο :) )
Μένει να δω πως θα συμπεριφερθούν στο χρόνο μιας και αναπόφευκτα η σύκριση γίνεται με τα προηγούμενα 3 ετων λάστιχα.

Για κατανάλωση δεν μπορω να πω, μιας και στα 350 χιλιόμετρα ειχα μπάρες με βαλίτσα οροφής, δεν παρατήρησα όμως κάποια εμφανή διαφορά ούτε προς τα πάνω ούτε προς τα κάτω
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#596315 Μετά από 15 μήνες με το Forester και 30000 στα χέρια μου (άγνωστο πόσα είχαν πριν) με τα Geolandar g012 του 2014 ήρθε η ώρα της αλλαγής.
Είχα πληροφορίες ότι το Conti cross contact LX2 είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή για SUV που κινούνται κυρίως άσφαλτο.
Πήγα λοιπόν την Πέμπτη στον Κυριαζή να τα παραγγείλω αφού πρώτα πάρω την γνώμη του.
Obelix: Τι λένε τα lx2 ?
Κυρ: πολύ καλά
Ob: στο χώμα;
Κυρ: θέλουν προσοχή, σιγά σιγά δεν έχουν πρόβλημα
Ob: μάλιστα αν δεν θέλω να πηγαίνω σιγά σιγά στο χώμα;
Κυρ: Geolandar g015
Ob: ok πιάσε μια τετράδα
Έτσι από χτες η Subarukla έχει ολοκαίνουργια παπούτσια.
Να δούμε πως θα πάνε

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#596521 Κοντοζυγώνει η ώρα να αλλάξω λάστιχα στο τουτούνι της gianikαινας... (ford fiesta 195/50/15)

τώρα φοράει τα michelin sport pilot τα οποία ήταν ίσως τα χειρότερα λάστιχα που έχω φορέσει σε αυτοκίνητο μου εδώ κ χρόνια..


τι προτείνετε; :hmmm:






υ.γ
το αμάξι έχει 120.000 χλμ , καλό θα ήταν να αλλάξω και αμορτισέρ κάποια στιγμή αν κ το αυτοκίνητο δεν φορτώνεται ποτέ , κάνει μόνο διαδρομές εντός Αττικής...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#596522
gianik έγραψε:τώρα φοράει τα michelin sport pilot τα οποία ήταν ίσως τα χειρότερα λάστιχα που έχω φορέσει σε αυτοκίνητο μου εδώ κ χρόνια..


Φοράω τα PS3 στην ίδια διάσταση. Μιλάμε για τα ίδια ελαστικά;

Αν ναι, μου κάνει εντύπωση η τόσο αρνητική κριτική σου, care to elaborate; :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#596526
Obelix έγραψε:Μετά από 15 μήνες με το Forester και 30000 στα χέρια μου (άγνωστο πόσα είχαν πριν) με τα Geolandar g012 του 2014 ήρθε η ώρα της αλλαγής.
Είχα πληροφορίες ότι το Conti cross contact LX2 είναι ότι καλύτερο αυτή την στιγμή για SUV που κινούνται κυρίως άσφαλτο.
Πήγα λοιπόν την Πέμπτη στον Κυριαζή να τα παραγγείλω αφού πρώτα πάρω την γνώμη του.
Obelix: Τι λένε τα lx2 ?
Κυρ: πολύ καλά
Ob: στο χώμα;
Κυρ: θέλουν προσοχή, σιγά σιγά δεν έχουν πρόβλημα
Ob: μάλιστα αν δεν θέλω να πηγαίνω σιγά σιγά στο χώμα;
Κυρ: Geolandar g015
Ob: ok πιάσε μια τετράδα
Έτσι από χτες η Subarukla έχει ολοκαίνουργια παπούτσια.
Να δούμε πως θα πάνε

< Note 6 >

Ωραία!! 60άρια έβαλες ε; Παίρνει άνετα και 65άρι πάντως.
Τα LX2 σε ένα terios που τα είχα κάνει βόλτα εμένα δεν μου άρεσαν πάντως, anyway.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#596527
Anonymous Founder έγραψε:Στην ίδια διάσταση έβαλα στου πατέρα τα Dunlop BlueResponse. Καλή τιμή, μαλακό λάστιχο. Τα προτείνω. :)




. , το αμάξι το οδηγάει κ γυναίκα , με ότι αυτό συνεπάγεται...
τα πλαινά στα εν λόγω πως ειναι;; :hmmm:




@diplomat
τι να σου πω... :(
λες κ ήταν μαιμού michelin .... :s_dunno
έκλεισαν 3 χρόνια και φαίνονται σαν καμμένα ...
από τον 1ο χρόνο γλύστραγε πολύ το αμάξι , στις κατηφόρες το abs δουλευει υπερωρίες...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#596539
gianik έγραψε:τι να σου πω... :(
λες κ ήταν μαιμού michelin .... :s_dunno
έκλεισαν 3 χρόνια και φαίνονται σαν καμμένα ...
από τον 1ο χρόνο γλύστραγε πολύ το αμάξι , στις κατηφόρες το abs δουλευει υπερωρίες...


Μάλιστα. :hmmm:

Ενισχύεται έτι περαιτέρω το σενάριο να τα στείλω με το πέρας της εγγύησης.
Στα ~8,000 που είμαι τώρα πάντως (νωρίς θα μου πεις, είστε στα μέλια) είναι σαν καινούρια. Made in espana btw, νο λο σό τί συνεπάγεται αυτό (δε νομίζω ότι έχει καμία σημασία).
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#596560
Anonymous Founder έγραψε:Τα Dunlop είναι μαλακά λάστιχα, αν έχει σκοπό να καβαλάει πεζοδρόμια, ας βάλει κάνα Kormoran ξέρω γω να μην τα λυπάται...

Mε τα kormoran θα καβαλάει μια χαρά, αλλά δεν θα σταματάει!