Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#4970 Ξέχασες ότι σκάνε και εν κινήσει με καμια 130αρα στην ΕΟ Θωμα :shifty: (για τα P7 λεω)
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#4975
Orestisren έγραψε:Ξέχασες ότι σκάνε και εν κινήσει με καμια 130αρα στην ΕΟ Θωμα :shifty: (για τα P7 λεω)

Αστοχία υλικού λέγεται....
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#4980
Orestisren έγραψε:Αστοχία ζωής μη δημιουργήσει ειναι το θέμα :s_smile

Φάε την γλώσσα σου Γρουσούζη, Γκαντεμόσαυρε, Μητσοτάκη! Έτσι θα σε αποκαλώ δημόσια...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#5597
billakos έγραψε:
sknipper έγραψε:Ta Αvon είχα τα ΖΖ3 που είναι UHP δεν ξέρω πως συγκρίνονται με τα πιο οικογενειακά ΖV5 και είχαν μεν σκληρό σκελετό αλλά μαλακό πέλμα που φαγώθηκε σχετικά γρήγορα. Αντικαταστάθηκαν από άλλα λάστιχα με treadwear μόνο 240 που όμως κράτησε πάρα πολύ.
Συνεχίζεις όμως να μη μου λες από πού συμπεραίνεις ότι το λάστιχο είναι μαλακό (στο πέλμα).

Το tyrereviews.co.uk τα κατατάσσει & τα δύο (ZZ3 & ZV5) στα UHP. Εσύ από πού συμπεραίνεις-τεκμηριώνεις ότι τα Dunlop Maxx RT έχουν σκληρό πέλμα;
Δεν έχω ιδέαν τι πέλμα έχουν τα Dunlop και ουδέποτε ισχυρίστηκα ή άφησα να εννοηθεί ότι γνωρίζω.
Απλά έθεσα καλόπιστη ερώτηση ελπίζοντας να αποκομίσω γνώση πως προέκυψε συμπέρασμα για το πόσο μαλακό είναι ένα λάστιχο από τα στοιχεία που αναφέρθηκαν. Τουλάχιστον έτσι φάνηκε από τη σύνταξη του αρχικού ποστ.
Κάτι στο οποίο δεν έχεις απαντήσει.
Άβαταρ μέλους
By billakos
#5677 @sknipper
Από την βαθμολόγηση (EU tyre labelling : E/A/66), την κριτική στο διαδίκτυο & τις προσωπικές εμπειρίες, αντικειμενικά θεωρούνται συνολικά μαλακά ελαστικά. Η αρχική μου τοποθέτηση αφορούσε (χωρίς να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες) την απορία μου γιατί δεν έμεινε ευχαριστημένος με τα Dunlop Maxx RT. Συνεπώς η απάντηση είναι τόσο προφανής, ώστε μου είναι αδύνατο να σου απαντήσω οτιδήποτε άλλο. :s_sad

ΥΓ. Μεγάλο ρόλο παίζει το στήσιμο, οι ιδιαιτερότητες του κάθε αυτοκίνητου & η οδήγηση ως προς την καταλληλότητα των ελαστικών.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#5685 Αυτό ήθελα να μάθω, ευχαριστώ. Αυτό που ήταν προφανές ήταν ότι το συμπέρασμά σου προέκυπτε από το tyre labelling και μόνο κάτι που όπως εξήγησες τώρα δεν ίσχυε. Πάντως κατά τα άλλα συμφωνώ με την τοποθέτησή σου και την αρχική και την τωρινή.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#5946
Orestis.D έγραψε:
xenos έγραψε:Να πω (for the record) ότι στο mx είχα τα avon zv5 (V) και ήταν ά-ψο-γα και κράτησαν και αρκετά. Τώρα με τα dunlop sport maxx rt (W) έχω να πω ότι μέχρι να ζεσταθούν γλιστρούν, πράγμα που δεν είχα με τα προηγούμενα σε καμία περίπτωση.


Τι διασταση?


205/50/16

billakos έγραψε:
xenos έγραψε:Να πω (for the record) ότι στο mx είχα τα avon zv5 (V) και ήταν ά-ψο-γα και κράτησαν και αρκετά. Τώρα με τα dunlop sport maxx rt (W) έχω να πω ότι μέχρι να ζεσταθούν γλιστρούν, πράγμα που δεν είχα με τα προηγούμενα σε καμία περίπτωση.

Βάσει της βαθμολογίας UTQG (RT:240 AA A - ZV5:300 A A) το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει.
Δοκίμασες μεγαλύτερες πιέσεις; Διάσταση 205/50/16 αν θυμάμαι καλά.


Και εγώ το αντίθετο περίμενα, αλλά...
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#6847 ..για ένα σιροκάκι με 235 45 R 17 94Η τί θα προτείνατε;;; φοράει Continental Sport Contact 3 κι ήταν σχετικά ικανοποιημένος...
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#6849
Thomas_C200K έγραψε:
markvag έγραψε:
Orestisren έγραψε:Πιο touring επιλογές τύπου Michelin Primacy 3 τις έχεις αποκλείσει?


Michelin????? :s_omg :s_laughat

Δεν έχω οδηγήσει λάστιχο Michelin που να αξίζει τα λεφτά του, εκτός από κάτι μεταχειρισμένα energy 7ετίας στην πίστα που είχαν μόνο ένα προσόν: Δεν φθείρονταν (τι να φθαρούν, πέτρα ήταν η γόμα... :s_biggrin )

|λογοκρισία| τα Μισελέν...., φοράω τα Primacy HP και δεν λέω τα καλύτερα, πρώτη και τελευταία φορά που πετάω λεφτά σε γάλλους...., τα Bridgestone Turanza μακράν πολύ καλύτερα..., ευελπιστώ οι |λογοκρισία| που φοράω να αντεξουν κάμποσες χιλ. χλμ τα φοράω ήδη 14.000χλμ από τον Απρίλη.

...επιστημονική τοποθέτηση...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#6854
Goldmund έγραψε:..για ένα σιροκάκι με 235 45 R 17 94Η τί θα προτείνατε;;; φοράει Continental Sport Contact 3 κι ήταν σχετικά ικανοποιημένος...



Ποσο κοστίζουν τα λάστιχα σου
Τι χρηση κανεις
Ποιο σιρόκο εχεις;
Τι σου άρεσε και τι δεν σου άρεσε στα sc3?
Άβαταρ μέλους
By Goldmund
#6857
popolaros έγραψε:
Goldmund έγραψε:..για ένα σιροκάκι με 235 45 R 17 94Η τί θα προτείνατε;;; φοράει Continental Sport Contact 3 κι ήταν σχετικά ικανοποιημένος...



Ποσο κοστίζουν τα λάστιχα σου
Τι χρηση κανεις
Ποιο σιρόκο εχεις;
Τι σου άρεσε και τι δεν σου άρεσε στα sc3?

φίλος το είχε, για αυτό και το τρίτο πρόσωπο, δεν έχει τόση ανάγκη για ανάλυση, είναι το αδύναμο 122άρι, πηγαίνει και σε πατημένους χωματόδρομους και αμμόδρομους λόγω kite-serfing... αλλά μέχρι εκεί χρησιμοποιεί εθνική σχετικά γοργά.-
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#6936
Goldmund έγραψε:
popolaros έγραψε:Ας βάλει τοτε 225/45/17 και sport contact 5

...λογικό. Κάποια άλλη εμπειρία/ πρόταση;


ας δοκιμάσει το p1 pirelli