Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#814144
markvag έγραψε:
bill33 έγραψε:Σε 215-60/16 έχουμε καμιά πρόταση για το Αστρα; Οι τιμές βλέπω είναι κοντά στο 600ρι :lipsealed: :omg:


Για "παίξε" λίγο με τη διάσταση να δεις, καμιά φορά αλλάζει αρκετά η τιμή...

Δες πχ σε 225/55/16, 225/60/16, 215/65/16 ή 215/55/16... ή σε 205 πλάτος...

Το παίζω λίγο :lol: αλλά εκεί οι τιμές ,ατάραχες.
Μεταβολή μέχρι 3% κοιτάμε ή θυμάμαι λάθος.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#814151
bill33 έγραψε:
markvag έγραψε:
bill33 έγραψε:Σε 215-60/16 έχουμε καμιά πρόταση για το Αστρα; Οι τιμές βλέπω είναι κοντά στο 600ρι :lipsealed: :omg:


Για "παίξε" λίγο με τη διάσταση να δεις, καμιά φορά αλλάζει αρκετά η τιμή...

Δες πχ σε 225/55/16, 225/60/16, 215/65/16 ή 215/55/16... ή σε 205 πλάτος...

Το παίζω λίγο αλλά εκεί οι τιμές ,ατάραχες.
Μεταβολή μέχρι 3% κοιτάμε ή θυμάμαι λάθος.
205/65/16 έχει διαφορά 1,1%

Μέχρι 3 είναι οκ
Άβαταρ μέλους
By markvag
#814212
bill33 έγραψε:Το παίζω λίγο :lol: αλλά εκεί οι τιμές ,ατάραχες.


Εγώ θυμάμαι όταν το έπαιζα είχε καλή διαφορά... :lol: :lol:

Αλλά εξαρτάται προφανώς και από τις διαστάσεις κάθε φορά...

bill33 έγραψε:Μεταβολή μέχρι 3% κοιτάμε ή θυμάμαι λάθος.


Ναι.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#815821 Πέρασα πριν καιρό ΚΤΕΟ το Caliberάκι μου και μου είπε ο υπάλληλος πως έχουν φαγωθει τα πίσω ελαστικά εσωτερικά. Είχα κατά νου ότι θα τα αλλάξω κάποια στιγμή, το άφησα. Πριν το Πάσχα ήμουν στο βενζινάδικο και μου λέει ο πρατηριουχος ότι θέλω αέρα πίσω αριστερά, φουσκώνω κομπλέ. Μετά από 3 μέρες, κοιτάζω, πάλι το ίδιο. Παρατηρώ τις πίσω Ρόδες, είναι σαν BMW δεκαετίας '80, αρνητική κάμπερ / \.

Να πάω πρώτα να δω γιατί έχουν γίνει έτσι οι ρόδες ή να αλλάξω λάστιχα και να πάω για τα μετέπειτα;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#815822 αλλαγη ελαστικων και επιτοπου ευθυγραμμιση.
τα ειχες κανει εμπρος πισω?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#815826 Πρέπει να κοιτάξει τον άξονα. Αυτές οι γωνίες δεν είναι φυσιολογικές, θυμίζουν τα γαλλικά με τα προβλήματα στους υστερούντες βραχίονες.
Μην αλλάξεις λάστιχα πριν το δείτε.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#815838 Μπρος πίσω δεν τα είχα κάνει, τώρα θυμήθηκα ότι είχα αλλάξει πίσω ακρομπαρα, γιατί είχα διάφορους θορύβους και μάλλον δεν είχα κάνει ευθυγράμμιση. Οπότε πρώτα έλεγχο και μετά αλλαγή;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#815842 εαν εχεις αλλαξει πισω εξαρτηματα αναρτησης ,πρεπει να κανεις ευθυγραμμιση πρωτα,και μετα ελαστικα.Στην ευθυγραμμιση θα φανει εαν φταιει και κατι αλλο,η εαν ειναι μονο θεμα ευθυγραμμισης.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#815844 Ωραία, δεν είχα πειράξει ανάρτηση αλλά ποτέ δε ξέρεις τι θα βρεθεί. Θα το πάω από βδομάδα να τελειώνω. Ευχαριστώ πολύ
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#815846
Dodger έγραψε:Ωραία, δεν είχα πειράξει ανάρτηση αλλά ποτέ δε ξέρεις τι θα βρεθεί. Θα το πάω από βδομάδα να τελειώνω. Ευχαριστώ πολύ


Dodger έγραψε: τώρα θυμήθηκα ότι είχα αλλάξει πίσω ακρομπαρα, γιατί είχα διάφορους θορύβους και μάλλον δεν είχα κάνει ευθυγράμμιση.


:hmmm:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#815850 ναι.Απλα εδω ο Γιαννης εχει καποιο θεμα για να εχει φαει τα ελαστικα απο τη μεσα μερια στον πισω αξονα.Οποτε πρεπει να το φτιαξει πρωτα.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#815855 συνηθως αυτο ειναι φυσιολογικο,τα περισσοτερα αυτοκινητα ετσι τα τρωνε λογω αυξημενης εμπρος γωνιας καμπερ.
Εκτος εαν εχεις στο εξωτερικο μερος σχετικα ολο το πελμα,και μεσα εχει γινει σλικ.Εκει κατι δεν παει καλα.