Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#608166 Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ .
Τα Barum δεν τα σκέφτομαι ούτε για αστείο . Απλώς ανέφερα ότι υπάρχουν και αυτά !

Νομίζω , ότι θα πάω με μια διερευνητική διάθεση και θα βάλω Toyo TR1.
Μόλις έχω κάποια χιλιόμετρα θα ενημερώσω σχετικά για το πως μου φαίνονται .
Για τα EVO2 , όντως μου είπε καλά λόγια και ένας φίλος με ΜR2. Ωστόσο , θα πάω για τα Toyo.
Να δούμε τι λένε και αυτά .
Άβαταρ μέλους
By Govus
#608168
tsilis έγραψε:Όχι δυστυχώς .
Σε αμιγώς πολιτικά ελαστικά, οι επιλογές είναι αυτές που έγραψα συν Hankook EVO2 , αν πεις ότι τα κάνεις εισαγωγή μέσω της elastika-online κλπ, κλπ.
Ά, και Barum Bravuris 5(?).

Δεδομένης της δυσκολίας και αφού τα προορίζεις για καθημερινά, γιατί δεν πας σε παρεμφερή διάσταση (195/55, για να μην πω την ακόμα φθηνότερη 195/50) :iconcool: ;
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#608180 Πολύ σωστή σκέψη, που την έχω εφαρμόσει ήδη ! :)
Αυτή τη στιγμή φορά 195/50/15 παντού .
ΌΜΩΣ:
Οι εμπειρότεροι από εμένα κάτοχοι λένε ότι είναι ένα αυτοκίνητο πολύ ευαίσθητο στις αλλαγές των διαστάσεων .
Δεδομένου ότι θέλω να δω πως είναι στημένο από την εταιρεία και δεδομένου ότι χρειάζονται αλλαγή αυτά που έχω , σκέφτηκα να γυρίσω κοντά στα «μαμά» (θυμίζω ότι κανονικά μπροστά φορά 185/55/15 ) και βλέπουμε για το μέλλον , αν θα αξίζει ο κόπος .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608194
tsilis έγραψε::oops: :oops: :lol: :lol:

Continental ποτέ ! Μη το ξεφτιλίσουμε τελείως ... :lol:




Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#608251
tsilis έγραψε:Κάπως έτσι το σκέφτομαι και εγώ .
Τα Barum δεν τα σκέφτομαι ούτε για αστείο . Απλώς ανέφερα ότι υπάρχουν και αυτά !

Νομίζω , ότι θα πάω με μια διερευνητική διάθεση και θα βάλω Toyo TR1.
Μόλις έχω κάποια χιλιόμετρα θα ενημερώσω σχετικά για το πως μου φαίνονται .
Για τα EVO2 , όντως μου είπε καλά λόγια και ένας φίλος με ΜR2. Ωστόσο , θα πάω για τα Toyo.
Να δούμε τι λένε και αυτά .


τα EVO 1 ήταν πολύ ωραία λάστιχα , για όσο καιρόν τα έφτιαχναν

τα Proxes CF2 που φορώ , δεν είναι κορυφαία αλλά είναι ομοιογενή, δεν κρύβουν εκπλήξεις
Καταναλώνονται σχετικά γρήγορα επίσης.

Τα TR1 ως πιο σκληρά και νεότερη γόμα, ακούγονται καλός συμβιβασμός.

Τα Continental που λέτε, ως SC2 σε βαρύ αμάξι αποδίδουν άψογα , σε σχέση με κάτι SC5, PC5 κλπα
Αναμένω γρήγορη φθορά (max 25K) αλλά klein , όταν έρθει η ώρα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608271
tsilis έγραψε::lol: :lol: :lol: :lol:
Τό 'ξερα!!
Για σένα το έγραψα! :lol:



:lol: :lol: :inlove: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By Govus
#608286
tsilis έγραψε:Πολύ σωστή σκέψη, που την έχω εφαρμόσει ήδη ! :)
Αυτή τη στιγμή φορά 195/50/15 παντού .
ΌΜΩΣ:
Οι εμπειρότεροι από εμένα κάτοχοι λένε ότι είναι ένα αυτοκίνητο πολύ ευαίσθητο στις αλλαγές των διαστάσεων .
Δεδομένου ότι θέλω να δω πως είναι στημένο από την εταιρεία και δεδομένου ότι χρειάζονται αλλαγή αυτά που έχω , σκέφτηκα να γυρίσω κοντά στα «μαμά» (θυμίζω ότι κανονικά μπροστά φορά 185/55/15 ) και βλέπουμε για το μέλλον , αν θα αξίζει ο κόπος .

Αν είσαι ευχαριστημένος από το πώς συμπεριφέρεται στον δρόμο, μείνε με τις διαστάσεις που έχεις. Ούτε πολλά χρήματα θα ξοδέψεις ούτε θα ψάχνεις για σπάνιες μετριότητες... Το πολύ-πολύ, βάζεις 185/55 μπροστά και 195/55 πίσω, για να τηρήσεις τον "κανόνα" της μεγαλύτερης πίσω διάστασης ελέω κεντρομήχανης διάταξης (χωρίς να πειραχτεί και τόσο πολύ η "εργοστασιακή" διαφορά διαμέτρου των εμπρός και πίσω τροχών) .
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#608329 Κοίταξε , όταν το αγόρασα είχε λάστιχα ότι νά ´ναι , ελατήρια χαμηλώματος H&R, μικρόελλείψεις σε ανταλλακτικά , aftermarket δέρμα στα καθίσματα , έλειπε η θήκη που έμπαινε ο τροχός ανάγκης , είχε ραγισμένο ανεμοθραύστη, κακή οροφή κλπ.

Το σκεπτικό είναι να το κάνω όσο πιο μαμά μπορώ, καθώς είναι κατά κυριολεξία το καθημερινό μου αυτοκίνητο , οπότε αλλάχθηκαν και αγοράστηκαν πολλά μικροπράγματα με γνήσια Τoyota ή TRD , αλλάχθηκαν τα ελατήρια με καινούργια μαμά, βρήκα και αγόρασα θήκη, εργαλειοθήκη και σκέφτομαι ακόμη και να ανταλλάξω και τα δερμάτινα καθίσματα με original υφασμάτινα .

Στο ίδιο σκεπτικό θα αλλάξω και τα λάστιχα με την ελάχιστη παραχώρηση της εμπρός διάστασης (195/50 αντί 185/55).

Ο «τετραγωνισμός» των ελαστικών ( παντού 195/50) προέκυψε σαν επιτακτική , άμεση ανάγκη , προκειμένου να αλλαχθούν τα λάστιχα βάρκας που φορούσε και πριν ακόμη αποφασίσω προς τα που θα πάω με το αυτοκίνητο (ζάντες , αναρτήσεις κλπ).
Μου άρεσαν , αλλά θέλω να πάω σε εργοστασιακή προδιαγραφή και αν δεν μου ταιριάξει , στην επόμενη αλλαγή θα έχω άποψη για το αυτοκίνητο που θέλω .
Άβαταρ μέλους
By Govus
#608402 Νομίζω το FL είχε 16άρες πίσω και 215/45 λάστιχο. Μπροστά τα ίδια.

edit : https://media.toyota.co.uk/2002/09/mr2- ... 003-model/
Τελευταία επεξεργασία από Govus και 08 Οκτ 2019, 12:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By manoliossss
#608483 Μιας και έτυχε κάτι και ακόμα δεν άλλαξα λάστιχα που το είχα στο προγραμμα, να κάνω μια ερώτηση σαν άσχετος που είμαι. Αν από 195/55/16 πάω σε 205/55/16 θα έχω κάποιο θέμα; Είτε με τους αισθητήρες του TPMS είτε σε συμπεριφορά; Nissan micra k 14 1.5 diesel έχω.


< >