Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By allonsanfan
#605395
allonsanfan έγραψε:Σε γκολφ 4 1.4 θα αλλάξω λάστιχα κ θέλω να πέσω κ σε διάσταση από 205/55/16 σε 195/65/15 σιδερενιες. Θα δω καμία αξιοσημείωτη διαφορά η να πάω στις 175/80/14 όπου όμως υπάρχουν ελάχιστες σε λάστιχα;
Ο κινητήρας των 75 ίππων έχει μεγάλο θέμα να κινήσει το αυτοκίνητο ακόμα κ σε μικρές ανωφερειες ή σε ευθείες με άλλα 2 άτομα μεσα κ νομίζω οι 16αρες που έχει τώρα δεν βοηθάνε καθολου

< Note 6 >
Να κάνω ένα update, τελικά έβαλα εργοστασιακές αλουμινίου 15" από audi A3 πακέτο με 195/65/15 pirelli cinturato p1 9 μηνων. Επίσης τις ζυγισα και οι 15αρες είναι βαρύτερες κατά 2 κιλά μαζί με το λάστιχο από τις 16αρες avant garde με 205/55/16 που είχα πράγμα που δε το περίμενα, 16 κιλά μαζί με λάστιχο οι 16αρες, 18 οι 15αρες.

< Note 6 >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#606558 Τι ελαστικά (από το πάνω ράφι) προτείνετε για BMW 520 (μοντέλο 2000, διαστάσεις 225/60/16);

Κάνει ελάχιστα χιλιόμετρα (ζήτημα να κάνει 2.000km το χρόνο) και κυκλοφορεί 98% Εθνική Οδό - 2% Αθήνα.



(Παίζει και να μου τις έχουν μεταφέρει λάθος τις διαστάσεις... μήπως είναι 225/60R15;)
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#606629
Scotch έγραψε:225/60 είναι σίγουρα, οπότε είναι 15''. Ευχαριστώ man :s_howdy


Δεν έχεις και πολλές επιλογές.
Μάλλον το Falken 310 θα έβαζα εγώ.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#606670 Το ίδιο μου είπε και ο λαστιχάς, δεν έχω πολλές επιλογές. Το θυμόμουν, είναι "δύσκολη" διάσταση.
Από επώνυμο μου είπε continental (eco contact 6). Τα Falken φαντάζομαι είναι φθηνότερα, αλλά είναι εξίσου καλά με τα continental;

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#606709
Scotch έγραψε:Από επώνυμο μου είπε continental (eco contact 6). Τα Falken φαντάζομαι είναι φθηνότερα, αλλά είναι εξίσου καλά με τα continental;


Έχουν πολύ καλές κριτικές τα Falken, καλύτερες από τα Eco Contact, ενώ εγώ προσωπικά σιχαίνομαι την φιλοσοφία των Continental. Επίσης είναι Made in Japan τα Falken, αν σου λέει κάτι αυτό. Ψάξε απλά για τα 310 που αντικατέστησαν τα 914. Μην βάλεις το παλιό 914 (που παραμένει πολύ καλό λάστιχο βέβαια), από την στιγμή που βγήκε ο αντικαταστάτης.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#606912 Θέλω να πάρω 4άδα χειμερινά ζαντολάστιχα για το 2 GT. Ρώτησα τη bmw για τις προσφορές που έχουν κ βγάζουν προσφορά στην προνομιακή τιμή :lol:
των 2080€ ένα σετ 17άρια.

Εικόνα

Επειδή δε μου αρέσουν ιδιαίτερα κ επειδή θέλω 18άρια έψαξα να βρω τις 486M. Σκέτες ζάντες τις βρίσκω στα 2200€ :help: . Έψαξα κ βρήκα από ένα κατάστημα με μεταχειρισμένα ζαντολάστιχα bmw + mini μόνο, κ μάλιστα σχετικά κοντά. Έχει μερικά σετ με διαφορετικά λάστιχα πάνω. Βλέπω πως οι 3 ή κ οι 4 ζάντες είναι "γυαλισμένες" λέει. Στις φωτογραφίες που έχει φαίνονται εντάξει, χωρίς γρατζουνιές κτλ. Αλλά δε μου αρέσει που οι φωτογραφίες είναι ίδιες. Θα του τηλεφωνήσω τη Δευτέρα. Κριτικές έχει 4,88/5. Η ερώτηση είναι: Είναι οκ αν οι ζάντες είναι επισκευασμένες? Συνήθως πρόκειται για επιφανειακές ζημιές.

https://www.werksraeder24.de/bmw-winter ... 07338.html

https://www.werksraeder24.de/bmw-winter ... 07782.html

Το δέλεαρ είναι σχετικά μεγάλο :hmmm: Καθώς οι τιμή που βλέπω είναι στα 1.200€ με 7 χιλ. λάστιχο πάνω. Και έχουν τα πάντα, δλδ rdc, μεταλλικές βαλβίδες.

Και δε μιλώ να πάρω μάπα ζαντολάστιχα. Τις βρίσκω κ με 650€ στο ebay αλλά δε θέλω να πάρω γρατζουνισμένες.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#607029
PeterPan έγραψε: Η ερώτηση είναι: Είναι οκ αν οι ζάντες είναι επισκευασμένες?

Nα τονίσω ξανά την ερώτηση γιατί μπορεί να χάθηκε στο ποστ.

Αν οι ζάντες είναι επισκευασμένες από γρατζουνιές κ η ζυγοστάθμιση είναι οκ, τότε δεν υπάρχει θέμα, σωστά? Έχει κανείς εμπειρία?
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#607037 Από γρατζουνιές θα είναι απλώς βαμμένες, αν και θα μου φαινόταν ύποπτο να είναι όλες βαμμένες για μερικές γρατζουνιές.
Το θέμα πάντα είναι αν είχαν φάει χοντρή επισκευή και μετά βάφτηκαν.
Αν τις βάλεις πάνω στο μηχάνημα και είναι εντάξει από ζυγιστάθμιση είναι το πρώτο θετικό.
Ιδανικά, θα τις ζύγιζα σε ζυγαριά ακριβείας για να δω αν έχουν το ίδιο βάρος και δεν έχουν μπει σε κάνα τόρνο.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#607126 Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Ελπίζω να μην βρίσκονταν σε τραγική κατάσταση. Θα προσπαθήσω να τις ζυγίσω, αλλά αν ζυγιστούν θα γίνει με τα λάστιχα πάνω, οπότε ίσως είναι κ αμφίβολο το αποτέλεσμα.

Συνήθως έχουν τις εξής γρατζουνιές όπως βλέπω τις τετράδες στις αγγελίες:
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 5-223-6579

Βρήκα κ μία σχετικά καλή αλλά με καλοκαιρινά πάνω...
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anz ... 3-223-1069
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#607864 225/60-15 φοράει η Ε39 μου. Έχω φορέσει Avon ZZ3, Fulda και ξανά Fulda (ολίγον eco τα δεύτερα). Δεν δοκίμασα τα Toyo CF αλλά θα δοκίμαζα τα Falken.
Τα Avon θεικά για τα γούστα μου, σκληρός σκελετός με μαλακό πέλμα και φυσικά μειωμένη διάρκεια. Αν υπήρχαν θα τα ξαναέβαζα αλλά έβαλα κάποια Fulda που ήταν μια χαρά με πολύ καλή συμπεριφορά στο κρύο. Ξαναέβαλα Fulda ολίγον eco αυτή τη φορά, μάλλον χειρότερα αλλά όχι κακά. Όμως πλέον το αυτοκίνητο κάνει ελάχιστα χλμ αφού λείπω.
Για τη δουλειά που θέλεις, τόσο λίγα χλμ όλα καλά είναι αρκεί να μην περιμένεις να ξεραθούν τελείως για να τα αλλάξεις. Θα έβαζα ό,τι πιο μαλακό υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#607867 Ευχαριστώ παιδιά. Τελικά τοποθετήθηκαν ξανά Continental (δεν έπεισα για τα Falken). Ελπίζω τουλάχιστον να είναι μαλακά και να συμπεριφέρονται καλά και κρύα.

< >