Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#612656
dimik έγραψε:αύριο θα μπουν τα PZ4.


500 χλμ στρώσιμο και μετά περιμένουμε σχόλια. :iconcool:


opc έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Αν σε ενδιαφέρει η σπορ οδήγηση, το PZ4 είναι καλύτερο από το PS4. Θέλει περισσότερο ζέσταμα, αλλά στην Κύπρο δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

ΥΓ: Σίγουρα μιλάμε για το PZ4? Δεν θυμάμαι την διάστασή σου, αλλά αυτό βγαίνει από 18'' και πάνω. Στις 17'' βγαίνει το παλιότερο PZ3.
https://www.pirelli.com/tyres/el-gr/car/find-your-tyres/search-by-size/225_45-r17xl-s.c.
Αυτό είναι το 4αρι σε 17αρες ή κάτι άλλο?

.


To 4 είναι, αλλά πρέπει να βγήκε μόλις τώρα και από ότι βλέπω είναι η μοναδική διάσταση σε 17''. Μέχρι πρότινος ήταν από 18'' και πάνω.
Άβαταρ μέλους
By Gilles_27
#612782 3 χρόνια περίπου μετά την αγορά των Goodyear asymmetric 3, και ενώ δε θα έλεγα ότι είμαι δυσαρεστημένος με την επιλογή, βλέπω τυχαία στο μπροστά δεξί αυτό που βλέπετε στην εικόνα.

Η πρώτη ερώτηση εύλογη. Πόσο άμεσα χρήζει αλλαγής; σημειωτέον ότι δε γνωρίζω πόσο πρόσφατο είναι αυτό, το είδα μόνο και μόνο γιατί το λάστιχο πατούσε σε ανωμαλία του δρόμου και τότε εκεί άνοιγε περισσότερο.

Η δεύτερη ερώτηση,δεδομένου ότι δεν είναι και νέο το λάστιχο και προτιμώ να είμαι σίγουρος παρά να τσιγκουνευτω είναι σε τι πάμε, με ελαφρώς μικρότερο κόστος.

Από την τότε αναζήτηση, αλλά και λίγη τώρα διακρίνω
Toyo proxes cf2, Hankook ventus prime 3, Falken ZE310.
Απόψεις και επιπλέον προτάσεις δεκτές

Να σημειώσω ότι το μόνο που με ενοχλούσε κάπως στο Goodyear ήταν ο θόρυβος κυλισης
Το αυτοκίνητο είναι G. Punto T-jet ( 10ετιας πλέον, οπότε δε σκέφτομαι να δώσω πολλά €)
Κίνηση ως επί το πλείστον σπίτι δουλειά και μεγάλα ταξίδια (Εγνατία, ΠΑΘΕ κλπ) κάθε 3-4μήνες

Ευχαριστώ προκαταβολικάΕικόνα

< 5s >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#612793 Eγώ δε θα το εμπιστευόμουν με τίποτα. Αν δε μπορείς να το αλλάξεις άμεσα βάλε τη ρεζέρβα (αν δεν είναι η ανάγκης).
Άβαταρ μέλους
By elteo
#612801 Αλλαγή άμεσα.

Κι εγώ έχω 3 χρόνια και 45Κ τα ίδια λάστιχα με σένα αλλά είναι σε πολύ καλή κατάσταση. Του χρόνου όμως θα πάω σε Michelin PS4 και ας είναι λίγο ακριβά.
Άβαταρ μέλους
By Gilles_27
#612806 Η σκέψη μου ήταν παρόμοια με τη δική σας. Δε θα τα άφηνα εκτός αν μου πουν το αντίθετο. Μέχρι τέλη του μήνα ελπίζω να τη βγάζουμε (χωρίς ταξίδια)
Άβαταρ μέλους
By drdino
#612830 Αν το σηκώσεις το κομματάκι τι βλέπεις μεσα;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#612854
drdino έγραψε:Αν το σηκώσεις το κομματάκι τι βλέπεις μεσα;


Αυτό θα ρωτούσα. Επιφανειακό μου φαίνεται, άρα ακίνδυνο.
Άβαταρ μέλους
By Gilles_27
#612980
REALZEUS έγραψε:
drdino έγραψε:Αν το σηκώσεις το κομματάκι τι βλέπεις μεσα;


Αυτό θα ρωτούσα. Επιφανειακό μου φαίνεται, άρα ακίνδυνο.
Μια φλούδα είναι. Λάστιχο φαίνεται από μέσα, όχι κάτι περίεργο

< 5s >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#613066 https://press.pirelli.com/pirelli-celeb ... d-pattern/
Άβαταρ μέλους
By theo13
#613101
Gilles_27 έγραψε:
REALZEUS έγραψε:
drdino έγραψε:Αν το σηκώσεις το κομματάκι τι βλέπεις μεσα;


Αυτό θα ρωτούσα. Επιφανειακό μου φαίνεται, άρα ακίνδυνο.
Μια φλούδα είναι. Λάστιχο φαίνεται από μέσα, όχι κάτι περίεργο

< 5s >


Πήγαινε και σε ένα αξιόπιστο βουλκανιζατέρ να το δεις. Αν είναι όντως επιφανειακό και δεν φαίνονται λινά από μέσα δεν έχεις θέμα. Είχα αντίστοιχο κόψιμο στα προηγούμενα λάστιχα και σε βουλκανιζατέρ μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αν ωστόσο κριθεί ότι έχεις θέμα και πας για αλλαγή από αυτά που είπες θα σου πρότεινα τα Hankook. Είχα διαβάσει πολύ για αυτά πριν αλλάξω πέρυσι και είναι πολύ καλά λάστιχα. Ωστόσο οφείλω να σου πω ότι με κέρδισαν τα Michelin Primacy 4 για λόγους όπως η μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και οι καλύτερες (έστω και για λίγο) επιδόσεις.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#613145
dimviii έγραψε:https://press.pirelli.com/pirelli-celebrates-the-bs3-60-years-ago-the-tyre-that-wore-a-winter-coat-was-bornthe-same-tyre-but-with-an-interchangeable-tread-pattern/

Πολύ ενδιαφέρον, μπράβο! :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#613190 Εχει κανεις γνωμη για:
- Pirelli Scorpion Winter
- Goodyear Ultragrip Performance SUV Gen 1
- Dunlop Winter Sport 5 SUV
- Continental Wintercontact TS-850P SUV
σε 235/55-19 (105V)

Καποιο αλλο ισως? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By fot
#613280 Σήμερα πήγα μια βόλτα στον λάστιχα για τιμές για τα χειμερινά του Τεριος σε 215/65/16

500ε Michelin Alpin 6
510ε Goodyear ultragrip performance
500ε vredestein wintrac xtreme
480ε Bridgestone lm005 // dm-v2


Με βλεπω για τα dm v2. Δείχνουν και πρέπει να είναι τα πιο σκληροπυρηνικά για χιόνια πάγο.
Στα συν τα bridge προσφέρονται με ένα χρόνο εγγύησης.

Τι λέτε και εσείς;



< >