Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By snoops
#612348 Πως είναι τα crossclimate+ από άποψη φθοράς; Φοβάμαι τη μαλακή γόμα και τα πλαϊνά για να πω την αλήθεια...
Άβαταρ μέλους
By vagmann
#612360 ...τα εχω καμια 10Κ χλμ,και θα ελεγα οτι ειναι αθικτα,παρολο που τα ταλαιπωρησα αρκετα με κατσαβραχοδρομους το καλοκαιρι...
Για ποιο αυτοκινητο προκειται,και τι χρηση του κανεις?
Άβαταρ μέλους
By opc
#612383
vagmann έγραψε:
fot έγραψε:Περιμενω προτάσεις.


...τα crossclimate plus που εχω στο allroad ειναι απιστευτα,αλλα μαλλον δεν ταιριαζουν πολυ στον χαρακτηρα του Terios...
Θελεις κατι πιο σκληροπυρηνικο,με τις οποιες επιπτωσεις ανεσης στην ασφαλτο?
https://yokohama.gr/product/geolandar-at-g015/
Αυτά?

.
Άβαταρ μέλους
By fot
#612428 Επειδή εκτος δρόμου βγαίνω με το Terios ελαχιστα, τα Yokohama δεν θα τα αξιοποιήσω.
Λόγω της ύπαρξης των 2 σετ με ζαντολάστιχα, θέλω κάτι καλό για καλοκαίρι όπως τα Goodyear που φοράω συν κάτι καλό για τον χειμώνα που να επιτρέπει ορεινές βόλτες όταν χιονιζει και όλοι κάθονται μέσα.


< >
Άβαταρ μέλους
By bebes
#612437
snoops έγραψε:Πως είναι τα crossclimate+ από άποψη φθοράς; Φοβάμαι τη μαλακή γόμα και τα πλαϊνά για να πω την αλήθεια...

vagmann έγραψε:...τα εχω καμια 10Κ χλμ,και θα ελεγα οτι ειναι αθικτα,παρολο που τα ταλαιπωρησα αρκετα με κατσαβραχοδρομους το καλοκαιρι...
Για ποιο αυτοκινητο προκειται,και τι χρηση του κανεις?

Ειχα τα πρωτα crossclimate (oχι"+").
Στα 9000 χιλιομετρα είχα ανεβασει εδω φωτογραφια και ηταν σαν να τα εβαλα χθες, καθόλου φθορα.

Στον τρίτο χρόνο όμως, έπεσαν απότομα και γλυστρούσαν πολυ στο χιονι.

Απ'οτι είδα στα φυλλάδια της Michellin τα "+" ήταν βελτιωμένη έκδοση ως προς την αντοχή στη φθορά, οπότε ισως ειναι βελτιωμένα σε σχέση με τα δικά μου
Άβαταρ μέλους
By dimik
#612440 Το μπροστά αριστερό ελαστικό κατεστραμένο από την εσωτερική πλευρά λόγω κακής ευθυγράμμισης :rant: :rant: :rant:

Πήρα τιμές:

Μichelin PS4 που φοράω τώρα από 2017, 135€ το ένα και μπορώ να αλλάξω τώρα 2 και τα άλλα 2 μέχρι το καλοκαίρι

εναλλακτικά 4δα από τα παρακάτω

Continental Premium Contact 6 125€
Dunlop SportMaxx RT2 125€
Pirelli PZ4 125€

Με ψήνει να πάω στα ιταλικά :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By theo13
#612477
fot έγραψε: Περιμενω προτάσεις.


Τα Michelin Alpin 6 είναι πολύ καλή πρόταση και βγαίνουν και στη μαμα διάσταση 215/65/16
Άβαταρ μέλους
By theo13
#612478
dimik έγραψε:Το μπροστά αριστερό ελαστικό κατεστραμένο από την εσωτερική πλευρά λόγω κακής ευθυγράμμισης :rant: :rant: :rant:

Πήρα τιμές:

Μichelin PS4 που φοράω τώρα από 2017, 135€ το ένα και μπορώ να αλλάξω τώρα 2 και τα άλλα 2 μέχρι το καλοκαίρι

εναλλακτικά 4δα από τα παρακάτω

Continental Premium Contact 6 125€
Dunlop SportMaxx RT2 125€
Pirelli PZ4 125€

Με ψήνει να πάω στα ιταλικά :hmmm:


Εγώ θα άλλαζα 2 αν τα χιλιόμετρα που είχα κάνει ήταν λίγα και τα λάστιχα ήταν οκ
Άβαταρ μέλους
By dimik
#612488 Θυμήθηκα ότι ένα από τα πίσω έχει πατήσει βίδα 2 φορές και αποφάσισα να γίνει αλλαγή και στα 4.

Χλμ δεν έχουν αλλά τι τώρα τι σε 6 μήνες.

< >
Άβαταρ μέλους
By fot
#612533
dimik έγραψε:Θυμήθηκα ότι ένα από τα πίσω έχει πατήσει βίδα 2 φορές και αποφάσισα να γίνει αλλαγή και στα 4.

Χλμ δεν έχουν αλλά τι τώρα τι σε 6 μήνες.

< >

Ισχύει. Εγώ προτείνω αλλαγή όλα με PS4 ξανά αν είσαι ευχαριστημένος.


< >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#612545 Ευχαριστημένος είμαι αλλά τα φοράω σε 2 αυτοκίνητα από τότε που βγήκαν και λέω να δοκιμάσω κάτι άλλο.

Επιπλέον είναι και 50 ευρώ ακριβότερα.

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#612555 Αν σε ενδιαφέρει η σπορ οδήγηση, το PZ4 είναι καλύτερο από το PS4. Θέλει περισσότερο ζέσταμα, αλλά στην Κύπρο δε νομίζω να υπάρχει θέμα. :lol:

ΥΓ: Σίγουρα μιλάμε για το PZ4? Δεν θυμάμαι την διάστασή σου, αλλά αυτό βγαίνει από 18'' και πάνω. Στις 17'' βγαίνει το παλιότερο PZ3.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#612571 225/40/18 φοράω, ξέρω ότι δεν βγαίνει σε 17.
Σπορ οδήγηση κανένα roundabout, καμία ορεινή διαδρομή, τέτοια πράγματα.

Ο κύβος εριφθει, σήμερα έκανα μεγάλο service με όλα τα λάδια (κινητήρας, κιβώτιο, διαφορικό), φίλτρα, μπουζί και κάτι φούσκες, ακρομπαρα και μπιλιοφορους και αύριο θα μπουν τα PZ4.

Είδα και το ελαστικό με την φθορά λόγω ευθυγράμμισης και τρόμαξα, έτοιμα να πεταχτούν τα λίνα στην μέσα πλευρά.

< >
Άβαταρ μέλους
By opc
#612585
REALZEUS έγραψε:Αν σε ενδιαφέρει η σπορ οδήγηση, το PZ4 είναι καλύτερο από το PS4. Θέλει περισσότερο ζέσταμα, αλλά στην Κύπρο δε νομίζω να υπάρχει θέμα.

ΥΓ: Σίγουρα μιλάμε για το PZ4? Δεν θυμάμαι την διάστασή σου, αλλά αυτό βγαίνει από 18'' και πάνω. Στις 17'' βγαίνει το παλιότερο PZ3.
https://www.pirelli.com/tyres/el-gr/car/find-your-tyres/search-by-size/225_45-r17xl-s.c.
Αυτό είναι το 4αρι σε 17αρες ή κάτι άλλο?

.
Άβαταρ μέλους
By snoops
#612622
vagmann έγραψε:...τα εχω καμια 10Κ χλμ,και θα ελεγα οτι ειναι αθικτα,παρολο που τα ταλαιπωρησα αρκετα με κατσαβραχοδρομους το καλοκαιρι...
Για ποιο αυτοκινητο προκειται,και τι χρηση του κανεις?


Για Tiguan 4x2 προορίζονται, διάσταση 215/65/16.