Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#587526 Ο ημιακαμπτος σου αν ειναι off δεν μπορεί να επανέλθει στις εργοστασιακές ρυθμίσεις γιατι δεν ρυθμίζεται. Υποψιάζομαι πως απλα εβαλε ενα μεταχειρα λάστιχο πισω αλλα ποτε δεν ξέρεις. Επίσης αν το λάστιχο χάνει αέρα και γενικά κινείται το αμαξι με χαμηλή πίεση αυτή η φθορά ειναι λογική, μαλλον.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#588172
bebes έγραψε:
Στο θεμα μας τωρα:
Michelin Primacy 4 --->550€
Bgridgeston 005 --->520€
Ηankkok 125 (νομιζω) --->470€
Τoyo CF2 --->430€

και αν παω (ξανα) σε 4 εποχων Bridgeston A005--->550€

διασταση 215-55-17

θελω ησυχια στο ταξιδι και να αντεχει στα χιλιομετρα
Subaru Outback το αυτοκινητο
Τι προτεινεται;
Τα Bridgestone ειναι σχετικα καινουρια και δεν υπαρχουν κριτικες, για τα υπόλοιπα εχω μονο καλα λογια απο τον λαστιχα και γι'αυτο κατεληξα σ'αυτα τα μοντελα.
Αν βλω καλοκαιρινα θα πρεπει το χειμωνα να τα αλλάξω, οποτε κι αλλα εξοδα :(


< >

Στην εξίσωση προστέθηκαν (προτάθηκαν απο τον λαστιχά) και τα Νexen Nfera SU1 ή SU4 στα 370€, μιας και εχω Nexen στο μικρο αυτοκίνητο απο τα οποία ειμαι ευχαριστημένος.
Δεν βρήκα όμως αξιόλογο ογκο αξιολογήσεων, οπότε τα άφησα εξω.

Παρήγγειλα τα Hankook Ventus Prime 3 K125.
Πολύ "καινούριο" λάστιχο κι αυτο, στα τεστ που βρήκα εχουν το καλύτερο φρενάρισμα και πάρα πολύ καλές κριτικές για τη "μη φασαρία" τους
Επίσης βλέπω οτι οι Γερμανοί το εχουν στα τεστ με τα (light) SUV;
2019 AMS Summer SUV Tyre Test - 4th of 11 tyres

Positive - Good braking performance, good dry handling.
Negative - Average wet performance, sluggish steering reactions.
2019 SUV 4x4 Summer Tyre Test - 2nd of 10 tyres

Positive - Good dry handling, good wet and dry braking, good off road, best price / performance ratio.
Negative - None mentioned.
Overall - Exemplary.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#588187 Hankook, έβαλα και στο Juke πριν το Πάσχα. Ευχαριστημενος, στην καθημερινότητα. 120 άλογα εχει, θα πάω στο νησί= 600χλμ σύνολο και θα κρίνω θόρυβο και λίγο κράτημα γιατί τα 100 θα είναι στροφυλικι.


.
Άβαταρ μέλους
By lazarefa
#591264 Σήμερα επικοινώνησα με το λαστιχά μου για να πάρω γνώμες για νέα ελαστικά. Υπενθυμίζω ότι φοράω διάσταση 225/45/17 και όλα τα χρόνια είχα μείνει πιστός στη Bridgestone αλλάζοντας 3 μοντέλα της εταιρείας (RE050A, S001, RE002). Πλέον επειδή όλα όσα έβαλα και ειδικά τα τελευταία RE002 είχαν (για τα δικά μου δεδομένα πάντα) σαφή μειονεκτήματα, προσανατολίζομαι σε αλλαγή μάρκας. Λέγοντας τους προβληματισμούς μου στον λαστιχά, μου πρότεινε ως εναλλακτική στα Bridgestone τα Toyo ΤR1 (όχι T1R). Moυ τα πρότεινε για σπορ οδήγηση σε συνδυασμό με σχετικά σκληρά πλαϊνά λέγοντάς μου χαρακτηριστικά ότι οι Ιάπωνες κατασκευαστές έχουν αρκετά σκληρά πλαϊνά σε αντίθεση με Ευρωπαίους. Του αντέτεινα τα Michelin PS4 και μου είπε ΟΚ είναι πολύ καλά λάστιχα και τα εμπορεύεται αλλά έχει αρκετά περιστατικά με φθορές σε πλαϊνά, "βυζιά" κλπ οπότε να ξέρω ότι ίσως έχω τέτοια θέματα. Του ανέφερα και τα Falken και μου είπε ΟΚ κι αυτά αλλά είναι πιο μικρή εταιρεία Ιαπωνική και δεν έχει ιδιαίτερη εμπειρία σε αυτά από πελάτες του.
Για να μαι ειλικρινής τα Toyo δεν μου πολυέκατσαν καλά και η εικόνα που έχω για τη φίρμα είναι έτσι κι έτσι. Κάποιοι τα παινεύουν πολύ (τα CF2 κυρίως που είναι κατηγορία Turanza) και κάποιοι τα θάβουν.
Μέχρι σήμερα έτεινα σε επιλογή μεταξύ PS4, Sport Maxx και Falken με τα Falken λογικά να έχουν σκληρότερα πλαϊνά από τα υπόλοιπα. Αν βάζαμε στη λίστα και τα παραπάνω Toyo τι θα λέγατε; Επίσης για τα καινούρια Goodyear Eagle F1 Assynetric έχετε άποψη; Τα 3 φαίνεται πως βγήκαν πατάτα αλλά αν τα 5 είναι στο πνεύμα των 2 μάλλον θα είναι καλή πρόταση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#591276 Για τα Toyo θα σου πω πως είναι κατηγορία Falken προς το χειρότερο ίσως, χωρίς να είναι κακά λάστιχα. Αλλά τόσες μάρκες υπάρχουν, για ποιο λόγο να περιοριστείς σε αυτά που σου λεει ο λαστιχάς σου;
Μεταξύ Toyo και Falken, τα δεύτερα θα επέλεγα εγώ, αλλά ξαναλέω, υπάρχουν τόσα άλλα. Από αυτά που έβαλες, Dunlop MAXX RT.
Άβαταρ μέλους
By timkoul
#591283
lazarefa έγραψε:Σήμερα επικοινώνησα με το λαστιχά μου για να πάρω γνώμες για νέα ελαστικά. Υπενθυμίζω ότι φοράω διάσταση 225/45/17 και όλα τα χρόνια είχα μείνει πιστός στη Bridgestone αλλάζοντας 3 μοντέλα της εταιρείας (RE050A, S001, RE002). Πλέον επειδή όλα όσα έβαλα και ειδικά τα τελευταία RE002 είχαν (για τα δικά μου δεδομένα πάντα) σαφή μειονεκτήματα, προσανατολίζομαι σε αλλαγή μάρκας.


Σε τι αυτοκινητο και τι μειονεκτηματα βρηκες στα Bridgestone;
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#591292 Επειδή έκανα το πέρασμα από 002 σε PS3 (close enough :svivhaha: ) στο δικό μου (σε 2" μικρότερες ζάντες βέβαια :svivhaha: :svivhaha: ), έχω να πω ότι τα μισελίνια είναι όντως πιο μαλακά, όμως αυτά τα κάνει αρκετά πιο πολιτισμένα από τα μπριτζ. Σε βρεγμένο πολύ καλύτερα τα PS3, σε στεγνό λίγο καλύτερα τα 002, με την υποσημείωση ότι όταν ζεσταίνονται (φαντάζομαι στο δικό σου θα ζεσταίνονται επαρκέστερα/γρηγορότερα από το ψοφίμι μου) είναι κι αυτά βεντουζίτσες. Συνεπώς, προσωπικά θα σου πρότεινα να πας σε PS4.

Μόνο στην εμφάνιση μου τα χαλάνε τα μισελίνια (και μάλλον θα φύγουν με το πέρας της εγγύησης). :(

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#591332 Off the top of mah head, γύρω στα 5,000.

Θα δω στο βιβλιαράκι για πιο σίγουρα όταν γυρίσω σπίτι.

BTW η φωτό που ανήρτησα είναι τριμήνου+.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#591333 Τοποθέτησα τελικά τα hankook ventus prime 3 Κ125.
Αυτο που μου εκανε εντύπωση είναι ο πολύ "στρογγυλεμένος" ώμος τους.
Καμία σχέση με τα λάστιχα που φορούσα ως τωρα, όλα είχαν "γωνία" η οποία οταν φαγώθηκε λίγο στα CrossClimate γλυστρούσα στο χιονι
Θα χρειαστώ σίγουρα χειμερινά το χειμώνα.

Δεικτη φθοράς εχουν χαμηλό, 280 αν θυμαμαι καλά.
Για την ωρα τα καινουρια λάστιχα "υπόσχονται" ενα πολύ ήσυχο ταξίδι.
Οταν θα εχω μαζεψει χιλιόμετρα θα γραψω κάτι.

Στις φωτο είναι το μπροστα δεξια λάστιχο Michelin CrossClimate που το κρατησα για ρεζερβα.
Λόγω ατυχήματος οταν τα εβαλα (εσκισε η γυναίκα το ενα πίσω, επισκευάστηκε αλλα έμεινε για πάντα πίσω), δεν άλλαξαν ποτε τα μπροστά πισω, οπότε το συγκεκριμένο εχει 50000 χιλιομετρα όλα στον μπροστινό άξονα.
Φαίνεται η επιπλέον φθορα στην 4η φωτογραφία.
Τα πίσω είχαν πολύ λιγότερη φθορα (3η φωτογραφία), αλλά δυστυχώς σκίστηκαν και τα δυο :(
Τα σημαδάκια με τη νιφάδα είχαν ακόμα 2 χιλιοστα, αλλά ηδη γλυστρούσα.

ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By tsilis
#591335 Όλες οι κριτικές αποθεώνουν τα PS4 και θα σου πω ότι έχουν δίκιο .
Είμαι στο δεύτερο σετ PS4 , είναι εξαιρετικά αν θέλεις λάστιχο απόδοσης παντού και πάντα , δεν έχουν μαλακά πλαϊνά και δεν έχουν σχέση και με τα PS3 σαν φιλοσοφία .Άλλωστε δεν θεωρούνται αντικαταστάτης των PS3 , που είναι πιο σοφτ λάστιχο .

Δεν είναι λάστιχο άνεσης , πάντως . Στο προηγούμενο αυτοκινητό μου είχαν ταιριάξει απόλυτα και τέλεια, στο τωρινό μου που δεν έχει ίχνος σπορτιβισμού επάνω του, είναι μάλλον αχρείαστα και χειροτέρεψαν την άνεση .

Υ.Γ είδα ότι επέλεξες !
Το έχω και το Hankook στο Μίνι . Ήσυχο ,μαλακό και όχι κάτι το εξαιρετικό κατά τη γνώμη μου . Πολύ καλό στην τιμή του. Πιθανόν να το έβαζα στο τωρινό μου αυτοκίνητο σαν αντικαταστάτη των PS4
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#591336
diplomat έγραψε:Off the top of mah head, γύρω στα 5,000.

Θα δω στο βιβλιαράκι για πιο σίγουρα όταν γυρίσω σπίτι.

BTW η φωτό που ανήρτησα είναι τριμήνου+.


πόσταρε κατάσταση όταν ξεπεράσεις τα 10Κ - 15K , έτσι , checking :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#591358
diplomat έγραψε:Μην έχουνε φύγει μέχρι τότε. :lipsealed: :innocent:


Εικόνα

:inlove: :inlove:

:lol: :lol: