Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#773342
KiloMeater έγραψε:Έλα όμως που τα βρήκα και φτηνότερα εδώ από ότι σε online γνωστά μαγαζιά έξω στυλ reifen-online κτλ … Δεν το περίμενα και σε σύνδιασμο με τα τζάμπα περαστικά ήταν no brainer

Τότε δε το συζητάμε. Πάντως εκεί που έκανα σέρβις Γερμανία σε συνεργείο φίλου πρακτικά τζάμπα για τα εδω δεδομένα. Θα το κανω Ελλάδα πλέον. Παρηγγειλα λαδακια απο εργοστασιο κατευθειαν και ολα Ελλάδα. Με ενα 20ρικο θα ειμαι κομπλέ
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#779945 Διάσταση 215/65/16
Δείκτης ταχύτητας 98Η
Αμάξι VW Tiguan 4Motion 1.4 150ps 2009

Θέλω θερινά ελαστικά. Προτάσεις πέρα από:

- Michelin Primacy 4
- Michelin Primacy 4+
- Goodyear Efficient Grip 2 SUV

??
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#779950
Anonymous Founder έγραψε:Continental PremiumContact
https://www.xoimes.gr/tires/continental ... ct-6-el-2/


Πολύ σπορ δεν είναι αυτά; Σκέψου τα φοράει φίλος σε Leon 1.8 με 280 άλογα σε 225/40/18 βέβαια.

Επίσης δεν ξέρω γιατί αλλά το Primacy 4 στη διάστασή μου είναι XL ενώ το 4+ όχι. Δεν πρέπει να προτιμήσω XL ειδικά σε αμάξι 1.7 τόνων και 4κίνητο; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#779954 Τα conti είναι εξαιρετικά ελαστικά, κρατάνε από κρύα, στο βρεγμένο είναι αστέρια, αλλά ζεσταίνονται γρήγορα σχετικά. Με το 206 που ζύγιζε 1 τόνο δεν είχα ποτέ θέμα. Με την μπεμπέκα που ζυγίζει 1,5 τόνους στη γρήγορη οδήγηση μετά από κάποια ώρα έχω λίγο θεματάκι (όχι τραγικό, αλλά υπάρχει).

Με το Tiguan των 1,7tn θα έχεις το κατιτίς σου. Επαναλαμβάνω στη γρήγορη οδήγηση μετά από ξερωγω 20-30 λεπτά σκισίματος. Αν πας χαλαρά, δεν θα το δεις ποτέ αυτό το πρόβλημα και θα έχεις ένα εξαιρετικό λάστιχο.

Επίσης, τα premium contact είναι η μεσαία σειρά, αντίστοιχα με τα primacy πχ. Τα sportcontact είναι η σπορ σειρά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#779963
markvag έγραψε:
Επίσης, τα premium contact είναι η μεσαία σειρά, αντίστοιχα με τα primacy πχ. Τα sportcontact είναι η σπορ σειρά.


Αυτό ίσχυε κάποτε.

Η Continental έκανε μια διαφορετική διαβάθμιση των ελαστικών της και τα SportContact 7 είναι για παράδειγμα αντίπαλα με το Michelin Pilot Sport 4S. Ενώ το Premium Contact 6 είναι αντίπαλο με το Michelin Pilot Sport 4.

Επίσης ο πατέρας μου τρέχει. Το αμάξι πιάνει τα 220 για πλάκα. Απλά έχει κόψει εντελώς τα off-road με το κλαμπ. Εξ ου και σταμάτησα τα 90/10 πχ Hankook HP Dynapro ή των 4 εποχών που φοράει τώρα (Michelin crossclimate suv).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#780015 Τα PremiumContact στο Golf μέχρι να το πουλήσω ήταν άριστα.

Ωραίο άνετο πάτημα και όσο κράτημα χρειαζόταν.

Αν τα βρίσκεις σε καλύτερη τιμή δεν υπάρχει λόγος να μην τα προτιμήσεις.

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#780016 michelin θα ηταν η δικη μου επιλογη.
Απιστευτο κρατημα ακομα και στο βρεγμενο με ελαστικα 4ετιας στο 40%(primacy3)
Οσα κοντινενταλ εχω οδηγησει και εχουν πανω τους χλμ ηταν καποτες(ecocontact /premiumcontact)
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#780017 42000χλμ έχουν τα Μισελέν που φοράω στο Τιγκ. Και το Γενάρη πάνε 4 ετών.

Περιμένω να ανοίξει και το μαγαζί που πάω για να κάνω μια κουβέντα.

Ποια η γνώμη σας να συνεχίσω με 4 εποχών ξανά; Ας πούμε πάλι με Μισελέν; Γιατί όντως κρατάνε ακόμη καλά και μάλιστα δεν κάνουν και θόρυβο.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#780320 Update από μέτωπο.

Τα γαλλάκια Primacy 4 & Crossclimate 2 παίζουν στα 550.

Έκλεισα στα 450 με τοποθέτηση, ζυγοστάθμιση, ευθυγράμμιση τα Goodyear EfficientGrip 2 SUV. Θερινό ελαστικό.

Πως σας φαίνεται σαν επιλογή; και γενικά από 4season σε θερινό;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#780328
George_Prix έγραψε:Μπουσσε δεν ξερω για τι διασταση/οχημα/οδηγηση μιλας, αλλα εγω πηγα απο Primacy 4 σε EfficientGrip 2 και χαλαστηκα...


Γιατί ρε συ;
215/65/16 98Η για το Tiguan.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#780335
George_Prix έγραψε:Γλυστρα σε σχεση με τα Μισλεν στο στεγνο. Στο βρεγμενο μου αρεσουν ομως.


Αυτό είναι περίεργο γιατί διάβασα ότι είναι εξαιρετικά στο στεγνό αλλά όχι εξίσου καλά στο βρεγμένο. :hmmm:

Τι διάσταση έχεις; τι δείκτη ταχύτητας; Επίσης δεν ξέρω τι ποιοτικές διαφορές μπορεί να έχει, αλλά εγώ αναφέρομαι στο SUV μοντέλο του εν λόγω ελαστικού. Εσύ στο EfficientGrip Performance 2?

ΥΓ: Τι πιέσεις έχεις;