Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#485792 τα καρφια τυπου Μοντε καρλο δεν εχουν σχεση με τα καρφια που χρησιμοποιουνται στο Σουηδικο.
Τζαστ σεινγκ.
Άβαταρ μέλους
By glf
#485809
mirage έγραψε:Σε ποιο μερος της Ελλάδας χρειαζονται λαστιχα με καρφια;

< >
Έλα ντε. Κοζάνη πχ που έχουμε.. κουλτούρα στη χρήση χειμερινών ελαστικών δε θυμάμαι να έχω δει λάστιχο με καρφιά. Κανείς δε βάζει.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#485814 3000km με τα rt2 πλέον. Πάρα πολύ καλές εντυπώσεις.Χθες ειδικά έγινε και δοκιμή με πολύ υψηλές ταχύτητες στη πλημμυρισμένη Αθηνών Λαμίας υπό καταρρακτώδη βροχή και σε πολλά σημεία με λιμνάζοντα ύδατα και δεν υπήρχε υδρολισθηση ούτε για δείγμα,και μιλάμε για 245 πλάτος.
Αν έχω κάτι να τους προσάψω είναι ο λίγο αυξημένος θόρυβος σε σαγρέ οδόστρωμα ,ειδικά εντός πόλης.Στο υπόγειο τμήμα της ανόδου της Κηφισίας στο Ψυχικό πχ.
Εικόνα

< A3003 >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#485828 Οσοι πηγατε απο rft σε συμβατικα, διαλεξατε xl;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#485980
xenos έγραψε:Οσοι πηγατε απο rft σε συμβατικα, διαλεξατε xl;


Για τον Άσσο δεν χρειάζονται XL.
Άβαταρ μέλους
By Orestisren
#486228 Διάσταση 175/65-14
Τα επώνυμα που βγαίνουν είναι τα Dunlop Streetresponce, Goodyear Efficient Grip city η κάπως έτσι, Conti Pc5 και Michelin Energy saver +. Εικόνα από τα παραπάνω κάνεις και προτάσεις?
Κυρίως κοιτάω Conti και Michelin αλλά δεν έχω καθόλου εικόνα από τα Conti...
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#486233
Orestisren έγραψε:Διάσταση 175/65-14
Τα επώνυμα που βγαίνουν είναι τα Dunlop Streetresponce, Goodyear Efficient Grip city η κάπως έτσι, Conti Pc5 και Michelin Energy saver +. Εικόνα από τα παραπάνω κάνεις και προτάσεις?
Κυρίως κοιτάω Conti και Michelin αλλά δεν έχω καθόλου εικόνα από τα Conti...

Τα Conti Τα βρίζεις και τα άλλα τα εξυμνείς :rtfm: , μόλις απάντησα στην ερώτηση σου :shifty:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#486237 Προσωπική εικόνα από τα energy saver και τα goodyear. Και τα δυο εξαιρετικά με το goodyear πιο-σπορ και λιγότερο άνετο.
Άβαταρ μέλους
By teddx
#486268 Υπερβολικος νομίζω εισαι, ολα εξαρτονται για τι αυτοκινητο τα θες, τι οδηγικη συμπεριφορά εχεις, για τι διαδρομες τα θες κτλπ. Εδω και 3 χρονια και 30.000 χλμ φοραω conti eco contact δεν με εχει προδοσει ποτε, η γομα τους ακομη ειναι μαλακη, δεν παρατηρω καμια ρωγμη ουτε ψωριασμα και το πελμα τους μετα τα τοσα χλμ ειναι 6 και 6,5 χιλιοστά μπροστά+πισω με εναλλαγες καθε 10.000χλμ. και υπολογιζω οτι θα καταφερω να φτασω στις 50.000χλμ.πριν τα αλλαξω. Το μονο που δεν μου αρεσε τα |λογοκρισία| πλαινα λογω του μαγουλιασματος.

< Smart ultra >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#486788 Φίλος ψάχνει ελαστικά για Scirocco TSI 160, διάσταση 225/45/17. Επειδή κάνει λίγα χιλιόμετρα κυρίως μέσα στην πόλη , θέλει κάτι οικονομικό. Από μια ματιά στο skroutz, ξεχώρισε τα Fulda Sport Control 2, με τιμή 285 ευρώ η τετράδα χωρίς τοποθέτηση. Κάποια αντίρρηση για τα συγκεκριμένα ή εναλλακτική πρόταση με χαμηλό κόστος? Σε μία δοκιμή που βρήκα πάντως φαίνονται αρκετά καλά:
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm
Άβαταρ μέλους
By xenos
#486792 Επειδη σημερα κοιτουσα στη διασταση αυτη, στο πιο φθηνο (275-290) παιζουν:

*barum bravuris 3
*fulda sportcoltrol
*kleber dynaxer

Κατι falken κλπ φτανουν τιμες goodyear/dunlop (350-370) οποτε δεν αξιζει πιστευω.
Bridge (s001), michelin k pirelli (p zero) ενα κλικ παραπανω σε τιμες (390-420).
Άβαταρ μέλους
By nEK
#489328 Λογω του σημερινου χιονια που θα συνεχιστει πλας οτι μου κοπηκε η μια, πρεπει να παρω ενα νεο ζευγαρι.
Υπαρχει καποια μαρκα που προσφερει κατι παραπανω, οπως πχ ευκολια τοποθετησης, αντοχη, ποιοτητα, καλη τιμη?
Ή να παρω απλα τη φθηνοτερη?