Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#442432 44 ευρώ για καπάκια στις βαλβίδες;;;; :dizzy: Τόσο κάνουν;;; :shifty: Ρωτάω γιατί εμένα μου κλέψανε 2 και έχω τα μαύρα τα πλαστικά... Οπότε δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να μην κλαπούν τα άλλα που κάνουν 44 ευρώ...

Βάλε τα μαύρα πλαστικά και τελείωσες... Ένα περασματάκι με το χρώμα της επιλογής σου και καθάρισες :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#442433
markvag έγραψε:44 ευρώ για καπάκια στις βαλβίδες;;;; :dizzy: Τόσο κάνουν;;; :shifty: Ρωτάω γιατί εμένα μου κλέψανε 2 και έχω τα μαύρα τα πλαστικά... Οπότε δεν υπάρχει ούτε μία στο εκατομμύριο να μην κλαπούν τα άλλα που κάνουν 44 ευρώ...

Βάλε τα μαύρα πλαστικά και τελείωσες... Ένα περασματάκι με το χρώμα της επιλογής σου και καθάρισες :rtfm:


44€ τα 8 τμχ και με μεταφορικά

είναι σαν αυτά αλλά γκρί ματ

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#442445 lol τι ζώα θεέ μου. :slap:

Αλλά θα μου πεις εδώ πάνε και κλέβουν τις κλασσικές μαύρες τάπες. Που σε οποιοδήποτε βουλκανιζατέρ και να σταματήσεις θα σου δώσουν μια χούφτα απο δαύτες τζάμπα.
Πάει σύννεφο η |λογοκρισία|.....
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#442473 Κι εμένα μου πήραν τις νίκελ μεταλλικές τάπες και έβαλα μαύρες πλαστικές. Φήμες λένε ότι κυκλοφορεί κάπου ένα αυτοκίνητο που δεν έχει απολέσει τέτοια καπάκια... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#442475 Μου έχουν κλέψει τάπες στο γκαράζ της πολυκατοικίας (προφανώς κάποια καλά παιδάκια, υπό τον έλεγχο των γονιών τους πάντα). Ούτως ή άλλως ο προηγούμενος τις είχε βάλει (μεταλλικές). Αντικαταστάθηκαν με πλαστικές-χύμα.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#442484 Εικόνα
http://www.ebay.com/itm/4x-Auto-Car-Tyr ... 1a02ad82a8

Πριν 10 μέρες μου σούφρωσαν στα Καλύβια αυτά από την Alfa. Ήταν κάτι τσογλάνια πιτσιρίκια εκεί με τα ποδήλατα. Αυτά τα πήραν αλλά τι να πω; οπότε δεν ασχολήθηκα.

Ήταν η δεύτερη φορά καθώς πέρσι το καλοκαίρι μου τα πήραν ξανά στην Αρεόπολη. Και για αυτό παρήγγειλα ξανά εκ τότε. Ε άντεξαν 1 χρόνο και κάτι αυτά.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#442500 Και εγώ αντίστοιχα bmw είχα πάρει (με ασφαλειούλα με αλλενάκι), λείπουν τώρα 2 ή 3. Δεν παίζει να ξαναπάρω.
Καλά ρε συ, τα BBS έτσι χύμα πάνω; :lipsealed: :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#442512
REALZEUS έγραψε: Φήμες λένε ότι κυκλοφορεί κάπου ένα αυτοκίνητο που δεν έχει απολέσει τέτοια καπάκια... :lol:


Ανυπόστατες όπως βλέπεις... :lol:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#442565 Μου έχουν κλέψει 3 ή 4 φορές την πλαστική κοινή τάπα πίσω δεξιά.
Αφού την άλλαξα 2-3 φορές, την άφησα έτσι.
Λογικά στο τέλος του μήνα που θα βάλω λάστιχα θα μπει καινούργια

Από το Redmi Note 4
Άβαταρ μέλους
By drdino
#442568 Πάρε μια χούφτα πλαστικές και βάψε τες με plastidip αν καίγεσαι τόσο.
Άβαταρ μέλους
By soch
#446219 Το Cosra 1.4 της συζύγου φοράει την (ακριβή σε ελαστικά) διάσταση 195/55/16 και πρέπει να πάει σε αλλαγή ελαστικών. Οδηγάει συντηρητικά και θέλω να βάλω κάτι οικονομικό που να βγάλει στην τετραετία 40-45.000 χλμ.

Σκεφτόμουν τα Goodyear EfficientGrip Performance που έβαλα το χειμώνα στο Astra, που στην ανωτέρω διάσταση έχουν 360€. Βέβαια στα site τα αναφέρουν ως θερινά και προτείνουν ως 4 εποχών τα Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 με 400€.
Υπάρχει κάποιο εφάμιλλο πιο οικονομικό; Ή καλύτερο σε παραπλήσια τιμή;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#446229
soch έγραψε:Το Cosra 1.4 της συζύγου φοράει την (ακριβή σε ελαστικά) διάσταση 195/55/16 και πρέπει να πάει σε αλλαγή ελαστικών. Οδηγάει συντηρητικά και θέλω να βάλω κάτι οικονομικό που να βγάλει στην τετραετία 40-45.000 χλμ.

Σκεφτόμουν τα Goodyear EfficientGrip Performance που έβαλα το χειμώνα στο Astra, που στην ανωτέρω διάσταση έχουν 360€. Βέβαια στα site τα αναφέρουν ως θερινά και προτείνουν ως 4 εποχών τα Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 με 400€.
Υπάρχει κάποιο εφάμιλλο πιο οικονομικό; Ή καλύτερο σε παραπλήσια τιμή;
Τι θες από τα λάστιχα σου είναι το ερώτημα. Αν θες να κινείσαι και σε χιόνια, το Vector είναι πολύ καλό, χάνεις όμως στο στεγνό και στο βρεγμένο. Υπάρχει και το Michelin crossclimate. Πιο "θερινό" 4 εποχών, και βγάζει πολλά χιλιόμετρα. Εγώ το έβαλα 400€',παραεισαγωγη όμως, για ελληνικής αντιπροσωπείας υπολόγιζε 430+.Αν τα χιόνια είναι αδιάφορα , εκεί γύρω στα 360€ λογικά πρέπει να είναι και τα bridgestone t001 evo. Λογικά σε tier 2 κατασκευαστές ( πχ Toyo, Fulda, Kumho , Falken) θα βρεις και πιο οικονομικές επιλογές

< >
Άβαταρ μέλους
By soch
#446237 Ευχαριστώ για την απάντηση. Χιόνια κ.λπ. δεν την ενδιαφέρουν. Η σύζυγος κινείται στην πόλη χειμώνα-καλοκαίρι και μας ενδιαφέρει να κρατήσει όσο μπορεί την επόμενη τετραετία. Δεν τρέχει καθόλου, άρα όχι ιδιαίτερα μαλακό λάστιχο. Από την άλλη, να κρατάει και στο βρεμένο της πόλης.
Τα Bridgestone Turanza T001 Evo έχουν ίδια τιμή (360€) με τα Goodyear EfficientGrip Performance. Τα τελευταία μου φαίνονται καλά στο Astra, αλλά εγώ κάνω κάτω από 4.000 χλμ. το χρόνο.
Σε tier-2 κατασκευαστές, λίγο που είδα δεν στάθηκα κάπου που να έχει σημαντική διαφορά. Δεν τους ξέρω κιόλας καθόλου για να κάνω κάπου focus.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#446242
soch έγραψε:Το Cosra 1.4 της συζύγου φοράει την (ακριβή σε ελαστικά) διάσταση 195/55/16 και πρέπει να πάει σε αλλαγή ελαστικών. Οδηγάει συντηρητικά και θέλω να βάλω κάτι οικονομικό που να βγάλει στην τετραετία 40-45.000 χλμ.

Σκεφτόμουν τα Goodyear EfficientGrip Performance που έβαλα το χειμώνα στο Astra, που στην ανωτέρω διάσταση έχουν 360€. Βέβαια στα site τα αναφέρουν ως θερινά και προτείνουν ως 4 εποχών τα Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 με 400€.
Υπάρχει κάποιο εφάμιλλο πιο οικονομικό; Ή καλύτερο σε παραπλήσια τιμή;

Να προτείνω το παρακάτω;
http://www.fokas-tyres.gr/index.php/tyr ... -16-h.html
Έχει όλα αυτά που ψάχνεις νομίζω και είναι σε πολύ καλή τιμή.
:s_yes