Τεχνικά θέματα. Προβλήματα, προτάσεις, λύσεις, βελτιώσεις.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#745819 Δείτε εδώ ένα συγκριτικό σε duster με εμπρός ή πίσω αλυσίδες. Απλά έχει πιο πολύ λάσπη παρά χιόνι.
https://www.youtube.com/watch?v=x8WBFPc ... oolTravels
Άβαταρ μέλους
By elvet
#745930
REALZEUS έγραψε:Σχεδόν σε όλα τα τετρακίνητα οι κατασκευαστές προτείνουν πίσω τις αλυσίδες, διότι η ευστάθεια του πίσω μέρους θεωρείται σημαντικότερη. Το ίδιο λέει και η LR για το δικό μου παλιό Disco. Βέβαια αν θες να το κάνεις snowmobile, βάζεις και στους 4 τροχούς! :superman:

Ναι, και στην alfa romeo crosswagon τονίζει τις αλυσίδες πίσω
Άβαταρ μέλους
By mirage
#745936 H Volvo λεει μπροστά και μόνο συγκεκριμένου τύπου, low profile, και μόνο με 18αρες.

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#747032 Εδώ πραγματικά έψαχνα τις αλυσίδες μου. Δεν τις έβαλα γιατί με δυσκολία πέρασε, αλλά είναι από τις φάσεις που δεν μπορείς να σταθείς καν απ' τον γλιστερό πάγο.
Εικόνα
Το κακό είναι ότι σου εμφανίζεται ξαφνικά, εκεί που είσαι άρχοντας με τα λάστιχα και λες "΄γιούρια πάω να τους φάω όλους".

Στο άλλο πάλι μας σταμάτησε δένδρο. :protest:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#747058
mirage έγραψε:H Volvo λεει μπροστά και μόνο συγκεκριμένου τύπου, low profile, και μόνο με 18αρες.

< >

Λογικό αφού δεν έχει κεντρικό διαφορικό και δίνει κυρίως μπροστά τη κίνηση. Το ίδιο λένε και στο δικό μου .
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#747102
rocsta έγραψε:Εδώ πραγματικά έψαχνα τις αλυσίδες μου.


άε ρε σοβαρέψου...

Και γω το έχω πάθει με το φιέστα που ειχα βάλει 2 κουβέρτες και παω έξω κυρία να βγάλω 2 φώτο και με το 1ο βήμα έπεσα πριν καλά καλά βγάλω το 2ο πόδι έξω απο το αμάξι
Άβαταρ μέλους
By AlexFocus
#747109
rocsta έγραψε:Εδώ πραγματικά έψαχνα τις αλυσίδες μου. Δεν τις έβαλα γιατί με δυσκολία πέρασε, αλλά είναι από τις φάσεις που δεν μπορείς να σταθείς καν απ' τον γλιστερό πάγο.
Εικόνα
Το κακό είναι ότι σου εμφανίζεται ξαφνικά, εκεί που είσαι άρχοντας με τα λάστιχα και λες "΄γιούρια πάω να τους φάω όλους".

Τι λαστιχο φορας εδω φιλε μου; Χειμερινο ή μου φαινεται σαν το Michelin Crossclimate; Απο οτι καταλαβαινω ειχε παγωμενο χιονι που το ξερω και το εχω συναντησει και οντως δεν μπορεις να σταθεις ορθιος :yahoo:
Σε τετοιες συνθηκες νομιζω οτι τα χειμερινα μπορουν να ανταπεξελθουν χωρις ταρζανιες. Στον μαυρο παγο ειναι που φευγεις αδιαβαστος τελειως :rant:
Άβαταρ μέλους
By glf
#747110 Βλέπω τα.. φετινά χιονισμένα πλάνα από φίλους στο FB και ζηλεύω, εδώ κοντά σε μένα δεν έριξε τίποτα ακόμα.
Σε 100 μέτρα μεγαλύτερο υψόμετρο έπιασαν τα χιόνια.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#747113
AlexFocus έγραψε:Τι λαστιχο φορας εδω φιλε μου; Χειμερινο ή μου φαινεται σαν το Michelin Crossclimate; Απο οτι καταλαβαινω ειχε παγωμενο χιονι που το ξερω και το εχω συναντησει και οντως δεν μπορεις να σταθεις ορθιος :yahoo:
Σε τετοιες συνθηκες νομιζω οτι τα χειμερινα μπορουν να ανταπεξελθουν χωρις ταρζανιες. Στον μαυρο παγο ειναι που φευγεις αδιαβαστος τελειως :rant:

Bridgestone LM80EVO. Δεν ήταν παγωμένο χιόνι. Ήταν πακτωμένο χιόνι που έγινε πάγος και στην πιο ψηλή του στρώση ήταν ελάχιστα λιωμένος. Δεν ξεκινούσε με τίποτα με 4κίνηση, απλά σπινιάριζε.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#747136
glf έγραψε:Βλέπω τα.. φετινά χιονισμένα πλάνα από φίλους στο FB και ζηλεύω, εδώ κοντά σε μένα δεν έριξε τίποτα ακόμα.
Σε 100 μέτρα μεγαλύτερο υψόμετρο έπιασαν τα χιόνια.


Εγώ πάλι όχι γιατί δεν έριξε αλλά γιατί δεν έχω κατάλληλο αυτοκίνητο για χιόνι. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#749694 Τι πρόταση υπάρχει για 225/45/17 σε αλυσίδες; Έχω χιονοκουβέρτες αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και έχω ακούσει ότι είναι πολύ ευαίσθητες.
Διαβάζω ότι είναι δύσκολη διάσταση για αλυσίδες. Μ'ενδιαφέρει να μπαινοβγαίνουν εύκολα με μία κίνηση, χωρίς κάνε λίγο μπροστά, λίγο πίσω και να κάνουν και για λάσπη αν χρειαστεί (καμιά φορά στο χωριό πιάνει σε κάτι σημεία)
Άβαταρ μέλους
By xeno
#749753 https://www.autoplus.gr/eshop/autoplus/ ... ZeEALw_wcB
εξαιρετικό σύστημα, αλλά πιάνει αρκετό χώρο στις αποσκευές, Όλο τον χειμώνα, έχω μόνιμα πάνω στους τροχούς τα hubs και την αράχνη στο πορτμπαγκάζ (για την περίπτωση που τα χειμερινά δεν φτάνουν)
https://odditymall.com/spikes-spiders-s ... now-chains
https://www.gadgetify.com/spikes-spider/
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#749754
Dimitris_P έγραψε:Τι πρόταση υπάρχει για 225/45/17 σε αλυσίδες; Έχω χιονοκουβέρτες αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και έχω ακούσει ότι είναι πολύ ευαίσθητες.
Διαβάζω ότι είναι δύσκολη διάσταση για αλυσίδες. Μ'ενδιαφέρει να μπαινοβγαίνουν εύκολα με μία κίνηση, χωρίς κάνε λίγο μπροστά, λίγο πίσω και να κάνουν και για λάσπη αν χρειαστεί (καμιά φορά στο χωριό πιάνει σε κάτι σημεία)


πιο ευκολο απο αυτο που σου προτεινε ο xeno δεν υπαρχει.
Εχω ενα τετοιο σετ για πουλημα ,μου εμεινε απο το εβο.Αχρησιμοποιητο.
Εαν το καρε σου ειναι σαν του εβο θα στα δωσω πολυ φθηνα.Τα hubs πωλουνται και ξεχωριστα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#749760 Άλλη μια εύκολη λύση που δεν πιάνει πολύ χωρο, και δεν χρειαζεται κατι μόνιμα στον τροχο, rud comfort centrax v.


< >